. Францу́зька револю́ція (фр. Rйvolution franзaise [ʁevɔlysjɔ̃ fʁɑ̃sɛːz]) почалася у травні 1789 року, коли Старий порядок було скинуто, а замість нього встановлено конституційну монархію. У вересні 1792 року монархію замінено на Першу французьку республіку, а в січні 1793 було страчено короля Людовика XVI. Відтак почався період політичної нестабільності, що завершився призначенням Наполеона першим консулом в листопаді 1799. Цю дату прийнято вважати кінцем революції. Параграф 9,10
Османська Імперія — могутня держава, що існувала на політичній карті світу понад шість століть. На початку 20-го століття Імперія була реорганізована, і нині вона відома нам, як Туреччина. Але довгі століття історії не пройшли даремно, зробивши Туреччину країною з найбільшою кількістю історичних пам'яток у світі. Не дивно, що мільйони людей щороку приїжджають сюди не тільки за пляжним відпочинком, але і для того, щоб ознайомитися зі спадщиною Османської Імперії.
Селім народився 1470 р. Він був надзвичайно честолюбною людиною. Одного разу заявив, що хоче, як Александр Македонський, підкорити весь світ. Щоб посісти престол, він змусив батька зректися, а, за тим, перш ніж його старші брати встигли оговтатися, захопив першість. Згодом він наказав їх убити.
Сулейма́н І -відомий на Заході як Величний або Пишний, у своїй державі як Кануні (Законодавець) - османський султан з 1520 до 1566. Був сином Селіма І Грізного та Айше Хафси Султан. Сулейман став найвизначнішим правителем Сходу XVI століття, бувши на вершині військової, політичної і економічної могутності Османської імперії. Дружиною султана Сулеймана I була Хасекі Хюррем Султан, відома як Роксолана. Складав вірші, захоплювався ювелірною справою, був вправним ковалем та особисто брав участь у виливанні гармат для своєї армії.
Сулейман був сином Селіма І. Його ще юнаком почали залучати до участі у вирішенні державних справ. Одним із головних напрямків діяльності Сулеймана І стали війни з метою підкорення країн Близького Сходу, Східної Європи та узбережжя Середземного моря. Сулейман І уславився ще й тим, що створив великий флот.
Під час ведення війн за підкорення країн Європи Сулейман І виявив себе не лише видатним полководцем, а й людиною, яка чудово орієнтувалась у складнощах європейської політики та протиріччях християнського світу. Християнство як релігія не викликало інтересу Сулеймана І, але він чудово розумів велику користь від релігійного розколу в Європі.
Цікаві факти про Османську Імперію Велика Османська імперія була заснована в 1299 році на землях Малої Азії вихідцем з середньовічного племені Огуз Османом I. Проіснувала ця імперія аж до 1923 року. Всього імперією Османів правили 36 султанів, але оскільки деякі з них, як-от Мурат II, Мехмет II та Мустафа I правили по два терміни, загальна кількість султанів зросла до 39.
В імперії існував досить дивний звичай, що стосувався проведення смертних вироків. Якщо на смерть було засуджено високопоставлену особу, вона могла кинути виклик катові і спробувати пробігти певну відстань швидше ката, таким чином зберігши своє життя. Правда, зазвичай все одно молоді та витривалі кати бігали швидше товстих і розпещених чиновників. Османський султан Мехмед Другий не тільки вбив усіх своїх братів, щоб уникнути конкуренції за престол, але і прийняв закон, згідно з яким кожен майбутній султан був зобов'язаний вбивати всіх своїх братів. Закон проіснував дві сотні років, поки інший султан не замінив вбивство на довічне тюремне ув'язнення. Султан Селім Грізний прославився тим, що за найменшу провину стратив великого візира, який фактично був другою особою в Османській Імперії. При цьому султанові візири змінювалися так часто, що вони взяли у звичку завжди носити з собою заповіт.
В Османській Імперії всі немусульмани платили додаткові податки грошима або дітьми, які віддавалися на навчання людям султана, щоб в майбутньому поповнити ряди його особистої гвардії. Мусульманин, який перейшов в іншу віру, в Османській Імперії карався смертною карою. Послідовники ж інших релігій могли легко прийняти іслам, це навіть заохочувалося султаном. Півмісяць став одним з основних символів ісламу саме за часів розквіту Османської Імперії. У 16-17 століттях Османська Імперія прославилася своїми тюльпанами, які активно культивувалися в цих краях і звідси поширювалися по інших країнах.
Головною перепоною на шляху до підкорення Європи була Габсбурзька імперія, тому султан став усіляко підтримувати її релігійних ворогів — протестантів. В Угорщині, наприклад, він сприяв поширенню кальвінізму. Таке ставлення до протестантів стало причиною того, що прихильники протестантства дивилися на Сулеймана І, як на свого захисника.
ОСЛАБЛЕННЯ ОСМАНСЬКОЇ ІМПЕРІЇ • безперервні війни призвели до погіршення становища населення • військові все більше почали виявляти інтерес до господарської діяльності, відходили від служби • після Великих географічних відкриттів торгові шляхи перенесені із Середземного моря до Атлантики • утворення в 1684 р. антитурецької «Священної ліги», до якої увійшли Австрія, Польща, Венеція. Росія
ВІЙНИ ОСМАНСЬКОЇ ІМПЕРІЇ 1. Назвіть території, які увійшли до Османської імперії в 1512 р. 2. Назвіть території, які були завойовані за часів правління Селіма I. 3. Назвіть території, які були завойовані за часів правління Сулеймана I. 4. Назвіть держави, які перебували у васальній залежності від Османської імперії. 5. Назвіть дати і місця найважливіших подій. 6. Назвіть держави, які межували з імперією Османа.