Дану розробку можна використати на уроці Всесітньої історії для 7 класу на тему "Архітектура і мистецтво доби Середньовіччя".
Стилістичні особливості середньовічного мистецтва ІХ-ХІІ ст. яскраво втілені в архітектурі. Архітектура – це мистецтво проєктування і будівництва споруд і їхніх комплексів, що формують простір для життя і діяльності людини. Визначні зразки архітектурних споруд є культурно-історичними пам'ятками.
Ознакою романського стилю є також напівкруглі арки на стінах, в отворах вікон, біля входу в собор. Стіни храмів і замків прикрашали фресками, широко використовували для їхнього оздоблення вітражі. У центрі розміщували зображення Ісуса Христа або Богоматері, нижче – ангелів, апостолів, святих. Своєю суворістю і могутністю романські храми нагадують фортеці.
ПРО РОМАНСЬКУ АРХІТЕКТУРУ З роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері» Більшість романських храмів будувались у неспокійний час загарбницьких і громадянських війн. Якщо була потреба, храми ставали фортецею для захисту від ворогів. У романському стилі, що є найстародавнішим і найглибшим, у середньовічній Європі переважає напівкругле склепіння, підтримуване грецькою колоною. Хай яким би різьбленням та скульптурою була прикрашена оболонка собору, завжди під нею знаходиш римську базиліку. На цій незмінній основі кількість дзвіниць, шпилів змінюється безліч разів, відповідно до фантазії століття, народу, мистецтва. Статуї, вітражі, розети, арабески, різьблені прикраси, барельєфи... Звідси дивовижна зовнішня різноманітність цих будов... Стародавня сім’я похмурих, таємничих, приземкуватих храмів, наче придавлених круглим і широким склепінням, була пройнята військовим духом: могутні у своїй суворості й масивності стіни з вузькими вікнами, величезні вежі. Головні елементи будівлі — міцні круглі арки, важкі колони та стовпи, що підтримують дах.
Найважливішими ознаками готичного стилю є тонкі стіни, висока аркова стеля, великі вікна, прикрашені вітражами, просторі зали. Важливою особливістю була спрямованість будівлі вгору. Конструкція спиралася на опорні стовпи, простір між якими забудовувався. Це дало змогу споруджувати собори небаченої висоти з тонкими стінами і великими стрілчастими вікнами.
ПРО ГОТИЧНУ АРХІТЕКТУРУЗ роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері»Собор Паризької БогоматеріНасамперед перед нами постають три стрілчастих портали, а над ними — ажурний карниз, неначе оздоблений мереживом із двадцяти восьми ніш із статуями королів, величезне центральне вікно-розетка між двома боковими вікнами і високий ряд арок.... Стрілчасте склепіння, принесене з Хрестових походів... неподільно пануючи відтоді, визначило стиль побудови Собору. Те, що ми тут казали про фасад, слід сказати й про весь храм, а сказане про кафедральний собор Парижа стосується всіх християнських храмів Середньовіччя. Усе в цьому мистецтві логічне й пропорційне.
Перші два загальноєвропейські архітектурні стилі – романський і готичний – прийшли в Україну з Польщі, Угорщини та Чехії. На думку дослідників, низка українських храмів зберігає елементи цих стилів. Риси романського стилю в поєднанні зі староукраїнською архітектурою можна побачити в церкві Св. Пантелеймона (ХІІст.) в Галичі, Успенському соборі Єлецького монастиря Чернігова.
Донателло став першим скульптором від часів античності, якому вдалося відтворити красу оголеного людського тіла. Найвизначнішим твором є бронзова статуя «Давид» (близько 1440 р.). Митець зобразив юного героя після його перемоги над велетнем Голіафом. Подібно до грецьких богів і героїв, Давид не прикриває свого стрункого тіла.
Особливе місце посідає творчість італійського художника Сандро Боттічеллі – найвидатнішого майстра Раннього Відродження. Протягом кількох років Боттічеллі виконував замовлення для могутніх правителів Флоренції – роду Медічі. Одна з картин Боттічеллі – «Поклоніння волхвів», на думку істориків, зображує саме цю родину.
Перевіримо знання. Схарактеризуйте архітектурні стилі епохи Середньовіччя. Які роботи митців Раннього Відродження вам відомі?Яку атмосферу в католицькому храмі створюють вітражі?Поясніть, які історичні умови розвитку середньовічної культури впливали на розвиток мистецтва на різних етапах доби Середньовіччя.