БЛІЦКРОС « ДОПОВНИ РЕЧЕННЯ» 1.Підлітковий вік називають … 2.Основними ознаками кризи підліткового віку є … 3.Пошук власного «Я» в підлітковому віці зумовлює як позитивні явища,так і певні … 4. Ризики підліткового віку можуть стосуватися як фізичної,так і …, …, …, складових здоров’я Психічної,соціальної, духовної складним,проблемним непорозуміння з батьками, проблеми у спілкуванні з однолітками,пошук власного «Я» ризики
ЕКСКУРСІЯ В МИНУЛЕ Протягом століть у грецьких, римських, іспанських та китайських джерелах згадували проміжний період між дитинством і дорослістю. Система лицарського виховання. Сини феодалів до 7 років виховувалися у сім'ях. З 14 років після урочистого вручення меча до 21 року юнак був зброєносцем сюзерена, удосконалюючи вміння їзди верхи і володіння зброєю. Супроводжував сюзерена в походах, на полюванні, брав участь у лицарських турнірах. Після досягнення 21 року відбувалася посвята в лицарі.
На Запорізькій Січі існувала специфічна система відбору в школу молодих людей, так званих молодиків. «Хто хотів би стати козаком - мусив наперед служити три роки в старого козака за джуру. Джура виконував роботу різного типу: носив за козаком другу рушницю й потрібні клунки. Одразу, коли навчався від того козака володіти зброєю і набирав вправності в битвах, ставав правдивим козаком і діставав зброю: рушницю, шаблю, спис, лук і стріли.» До школи приймалися хлопчики з 9 років.
Французький етнограф і історик Ф. Ариєс припустив, що підлітковий вік виник в . XIX столітті, коли контроль батьків за розвитком дитини продовжився аж до шлюбу. У XVІІI, XIX і на початку XX століття був величезний попит на некваліфіковану робочу силу і значна частина молоді вливалася у доросле життя. Період дитинства був дуже коротким. Після Першої світової війни технологічний розвиток спричинив необхідність довше вчитися у школі та проходити іншу підготовку,таким чином примушуючи молодих людей лишатися залежними від батьків. Нині у розвинутих країнах світу цей період життя має тенденцію до поступового збільшення. За сучасними даними, він охоплює майже десятиліття - від 11 до 20 років.
Підлітковий вік — це один з найважливіших етапів життя людини. В ньому багато джерел і починань всього подальшого становлення особистості. Вік цей нестабільний, ранимий, важкий і виявляється, що він більше, ніж інші періоди життя, залежить від реальностей довкілля. Підлітковий вік - це період багатьох змін: фізіологічних, що відбуваються у тілі, психологічних - у думках, почуттях і потребах, а також у стосунках з іншими людьми (батьками, вчителями, друзями, протилежною статтю). Щоб стати дорослим, треба «вирости» не лише фізично, а й психологічно і соціально.
Підлітковий вік — період суттєвих психологічних змін, розвитку інтелектуальної та емоційної сфер, появи нових потреб і можливостей, формування характеру й особистої системи цінностей. Назвіть основні переваги підліткового віку (запишіть) Назвіть основні недоліки підліткового віку (запишіть)
Розвиток потреб Базові потреби людини: - фізіологічні — в їжі, одязі, житлі, безпеці; - соціальні — у спілкуванні, дружбі, любові, належності до групи, повазі, визнанні; духовні — пізнавальні, естетичні, потребу в самореалізації У підлітковому віці на перший план виходять соціальні потреби Прочитайте уривок з вірша Тараса Шевченка «Мені тринадцятий минало...» і поміркуйте: Які особливості емоційної сфери підлітка описано в ньому? Які інтелектуальні особливості змушують хлопця замислитися над несправедливістю, що існує в суспільстві? •Як вплинуло на нього спілкування з дівчиною? Сторінка 92 - 93
Криза 13-ти років - глибока, якісна зміна всього процесу психічного розвитку людини. Це криза розвитку, що нагадує кризу 3 років (”Я сам”), тільки тепер це “Я сам” в соціальному сенсі. Характеризується падінням успішності, зниженням працездатності, дисгармонією у внутрішній будові особи.