Гриби отруйніГриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Перед початком грибного сезону важливо навчитися відрізняти їстивні гриби від неїстивних. Запам’ятай золоте правило – не збирай грибів, яких не знаєш, і тих, що ростуть обабіч доріг і поблизу великих промислових міст!
Чим небезпечна: Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти. Зовнішній вигляд: Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, типу печериць, гриба-парасольки, сироїжок - "яєчко" в основі ніжки, з якого виростає бліда поганка. Бліда поганка
Мухомор пантерний. Зовнішній вигляд: Незважаючи на те, що мухомор з червоним капелюхом в білу цяточку в масовій свідомості представляється символом усіх отруйних грибів, насправді це рід, що нараховує більше 600 видів. Потім слідують візуальні та слухові галюцинації. У разі тяжкого отруєння настає втрата свідомості, летаргія, втрата пам'яті, у важких випадках - кома і смерть. Чим небезпечний: Отруєння мухомором пантерним, як і червоним, викликає спочатку напади гніву з бажанням руйнувати.
Сатанинський гриб. Зовнішній вигляд: Великих розмірів сягає наприкінці літа, його округлий, подушковидний капелюшок виростає до 30 см, а масивна ніжка може мати 15 см у висоту і 10 завширшки. Зрілі представники мають більш розпростерту форму. Шкірочка на капелюшку оксамитова, іноді гладка на дотик, суха. Колір варіюється від білого до брудно-сірого та оливкового. М'якоть на розрізі трохи синіє, іноді червоніє. Чим небезпечний: Цей гриб має високу токсичність, яка зберігається навіть після тривалого варіння. Відомо, що навіть один грам гриба викликає важке отруєння
Іноцибе (плютка)Зовнішній вигляд: Цей гриб відрізняється неприємним запахом, біла м'якоть не змінює колір на зрізі. Висота - 5 см, ніжка тонка. Конусовидний капелюх досягає п'яти сантиметрів у діаметріЧим небезпечний: Дуже небезпечний отруйний гриб, який викликає в людини важке отруєння
Перша допомога при отруєнні грибами:1. Викличте “швидку медичну допомогу”.2. Негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту.3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду. 4. 3'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи. Забороняється: Вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, — це може прискорити всмоктування токсинів грибів.
Перші ознаки отруєння грибами. Перші ознаки отруєння отруйними грибами можуть наступати досить швидко. Як правило, інкубаційний період триває від 30 хвилин до 6 годин з моментунадходження отрути в організм. Це можуть бути такі ознаки:різке звуження зіниць очей;рясне відділення слини;підвищене виділення поту;біль у животі ріжучого характеру, що супроводжується діареєю і блюванням;задишка і затруднення дихання;зниження артеріального тиску, що супроводжується запамороченням і різкою слабкістю;скорочення пульсу.
Борщівник. Зовнішній вигляд: Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Де росте: Біля доріг, розташованих біля лісу. Також – на галявинах і пустирях. Чим небезпечний: Може викликати опік 1-3 ступеня. Опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло, що сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з'являйтеся на сонці протягом двох днів.
Аконіт (Борець)Чим небезпечний: При контакті зі шкірою викликає свербіж. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан – спочатку частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м'язів. Зовнішній вигляд: Росте кущами. Має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору. Де росте: На березі річок, гірських луках і навіть біля доріг. Головний критерій його розташування – вологий ґрунт
Блекота чорна. Зовнішній вигляд: Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди ву формі глечика можуть зацікавити малюка. Блекота виростає до півтора метра у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками. Де росте: Біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях. Чим небезпечна: Ознаки отруєння з'являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках людина може втратити свідомість або навіть впасти в кому.
Беладонна. Зовнішній вигляд: Має високі стебла і багато відгалужень. Але найці-кавішими для малюка будуть плоди. Вони схожі на маленькі ягоди вишні і навіть солодкі на смак. Де росте: Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок. Чим небезпечна: Перші ознаки отруєння з'явля-ються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки.
Болиголов плямистий. Зовнішній вигляд: Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. Суцвіття формою схоже на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток. Де росте: На пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць. Чим небезпечний: Рослина може викликати головний біль і запа-морочення. Також ознаками отруєння є підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно. Є ризик померти від задухи.
Вовчі ягоди. Зовнішній вигляд: Невеликий чагарник. Квітки рослини мають зеленуватий або рожевий відтінок. Плоди — невеликого розміру і червоного кольору. Де росте: У лісах, також використовується як декоративна рослина. Чим небезпечний: Всього кілька штук цих ягід можуть викликати летальний результат. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення.
Дурман звичайний. Зовнішній вигляд: Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя. Де росте: У сирих місцях, біля доріг, житлових будинків. Чим небезпечний: Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль.
Гадюка звичайна. Зовнішній вигляд: Це невеликі змії – максимум 60-70 см, а зазвичай їх довжина варіює в межах 30-50 см. Забарвлення є надзвичайно мінливим – від світло-сірого і блакитного, до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині. Місця проживання: добре прогріті узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри і балки, степові схили з чагарниками тощо. Чим небезпечний: Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку. Укус гадюки викликає наростаючий біль. З'являється в'ялість, головний біль, нудота, інколи блювання, пришвидшений пульс.
Гадюка степова. Зовнішній вигляд: За розмірами майже така ж як і Гадюка звичайна – 60-65см. Забарвлена Гадюка степова у бурі відтінки з темним ромбічним малюнком на спині. Місця проживання: у вкритих чагарником степових балках, ярах, заплавах річок, лісосмуги. Чим небезпечний: У перші 30-90 хвилин після укусу починається миттєве згортання крові . З ускладнень найбільш небезпечними є гангрена та сепсис.
Каракурт. Зовнішній вигляд: Самка досягає 2 см, оксамитово-чорного кольору. Під час розмноження у неї на черевці з’являються червоні цяточки. Самці менші від самок. Місця проживання: селяться каракурти у місцях, де ростуть бур’яни, для житла плетуть гніздо з павутини, прикріплюючи його до трави. Чим небезпечний: Укус викликає психічну нерівноваженість. Виникає біль в області живота, слино-виділення і потовиділення, порушення роботи серця, ускладнене дихання. У важких випадках допомоги через 1-2 дні після укусу каракурта може наступити смерть.
Тарантул. Зовнішній вигляд: Доросла самка має довжину 2-5 см і вагу 5-8 грамів. Самець значно менший. У павука коричневе тіло із жовтогарячими плямами на лапках і на черевці. Місця проживання: Натомість мешкають в глибоких норах у грунті. Взимку вони закриваються в своїх домівках, відгороджуючись валиком із трави, переплетеної павутиною, і сплять там до весни. Чим небезпечний: При укусі виникає сильний біль, який зберігається протягом доби, згодом почервоніння шкіри та набряк. При підвищеній чутливості до отрути можуть бути запаморочення, слабкість, втрата свідомості.
Бджола Зовнішній вигляд: тіло округле, вкрите ворсинками, має жовто-чорні смужки на тілі, приглушеної забарвлення . Захистом у бджоли є жало. Але, наприклад, вжаливши людину, бджола відразу ж гине. Місця проживання: дикі бджоли влаштовують гнізда в дуплах дерев, біля входів у печери або під скельними виступами. Домашні бджоли живуть у вуликах. Чим небезпечний: укус бджоли болючий, виникають набряки, які при ураженні слизових оболонок ротової порожнини та дихальних шляхів можуть привести до задухи
Джміль Зовнішній вигляд: близькі родичі бджіл і відрізняються від них перш за все величиною і густими довгими волосками, що покривають тіло. У земляного джмеля забарвлення чорне з двома рудими перев’язами на грудях і черевці і біло-сірим кінчиком черевця. У інших джмелів малюнок і забарвлення виглядають інакше. Місця проживання: дикіЧим небезпечний: укуси джмелів супроводжуються симптоматикою подібною до отруєння бджолиною отрутою. Значної небезпеки при одиничних укусах не виникає, за винятком можливості розвитку алергічної реакції.
Оса. Зовнішній вигляд: мають довге тіло, яке перетягнути в районі грудної клітки. Тіло у ос гладке, без ворсинок. Забарвлення оси схожа з бджолиної – ті ж смужки, але тільки яскраві, помітні Місця проживання: оси можуть жити як на самоті, так і колоніями, свої вулики вони роблять з різноманітних відходів. Чим небезпечний: місце укусу набрякає. Отрута оси також може викликати і таку реакцію організму як біль, печіння, висип по всьому тілу, головний біль, підвищення температури, нудота і блювота.
Шершень Зовнішній вигляд: у півтора рази більший за осу, крім того, у нього коричнево-жовте забарвлення тіла, на відміну від чорно-жовтого забарвлення оси. Місця проживання: найбільші європейські суспільні оси, живуть у густих старих лісах.. Чим небезпечний: укуси дуже болючі, на місці укусу з’являється набряк та запалення. Загальна картина отруєння – головний біль, запаморочення, підвищення температури тіла з утрудненням дихання .