Даний інформаційний проект може бути використаний під час підготовки та проведення виховних заходів до Дня пам'яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни.
Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22 Харківсскої міської ради Харківської областіПАМ’ЯТАТИ ЗАДЛЯ МАЙБУТНЬОГОДо Дня пам’яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни. Бужор О. М., вчитель російської мови та літератури
Номер слайду 2
Постановою Верховної Ради України "від 02 лютого 2021встановлюється 14 травня як День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Номер слайду 3
“Віддаючи шану усім людям, які, проживаючи на території України, ризикуючи своїм життям та життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту, Верховна Рада постановляє: установити в Україні День пам’яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, який відзначати щороку 14 травня”, – йдеться в документі.
Номер слайду 4
Найбільшого морального і фізичного нищення в роки Другої світової війни зазнав єврейський народ.
Номер слайду 5
За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 мільйонами дорослих, стали 1,5 мільйона дітей. Офіційно визнано, що від 5,5 до 6,1 мільйони євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйони на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні.
Номер слайду 6
Три мільйони осіб б уло вбито в газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно, інші були вбиті іншими методами, померли від голоду, виснаження, примусової праці або екстремальних життєвих умов, в яких вони були змушені перебувати.
Номер слайду 7
В роки Другої світової війни окупована нацистами Україна була одним із місць масових репресій проти євреїв і знищення їх. Одним із найсумнозвісніших таких місць є Бабин Яр у Києві.
Номер слайду 8
Харків, точніше, Дробицький Яр на його околиці, має пряме відношення до Голокосту. Саме тут у грудні 1941 року окупанти розстріляли майже все єврейське населення міста.
Номер слайду 9
За роки війни нацисти знищили близько 6 млн євреїв, що становило приблизно третину загальної чисельності євреїв в усьому світі в той час. Це була спроба знищити цілий народ, де б не перебували його представники. Саме тому геноцид єврейського народу в роки війни отримав назву Голокост (англ. Holocaust – «всеспалення»). Нажаль в даному питання український та єврейський народи дуже схожі – обоє пізнали страждання від тортур, голоду, висилок та цілеспрямованого знищення через божевільний фанатизм вождів: з єврейського боку – Гітлера, з радянського - Сталіна.
Номер слайду 10
Багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали, смертю в тім числі. Держава Ізраїль вшановує неєвреїв, які тоді з ризиком для себе і своїх родин рятували євреїв, почесним званням “Праведник народів світу”. За інформацією “Радіо Свобода”, станом на 1 січня 2020 року, коли державний ізраїльський Центр пам’яті жертв Голокосту в світі “Яд ва-Шем” востаннє на цей час оновлював свою статистику, в переліку вдостоєних цього звання з України їх 2659 – це четверта найбільша кількість за країнами світу. Присвоєння звання мешканцям України відбувалися і після цієї дати.
Номер слайду 11
Понад 2,6 тисячі українців або народжених в Україні отримали почесне звання «Праведник народів світу», яке Держава Ізраїль надає тим, хто врятував життя євреїв у роки Голокосту. Через те, що радянська влада всіляко нівелювала пам’ять про окремі національні категорії жертв нацистів, в Україні документування і вивчення персональних історій постраждалих і тих, хто, допомагав їм, почалося лише після здобуття незалежності. Відтак, ми досі не знаємо всіх історій та всіх імен людей, які, ризикуючи своїм життям і життям близьких, рятували тих, кому нацисти не залишили права на існування.
Номер слайду 12
https://www.youtube.com/watch?v=bs. A6z. Qdh. Ul0https://www.dw.com/uk/yak-ukraintsi-riatuvaly-yevreiv-spohady-pravednyka-narodiv-svitu-video/a-56362913 Як українці рятували євреїв в роки Другої світової віййни