Періоди розвитку тварин. Післязародковий розвиток тварин поділяється на такі періоди:• до досягнення статевої зрілості;• статева зрілість, зрілий стан;• старіння організму. Період до досягнення статевої зрілості — це період формування статевозрілої особини. У бехребетних – личинка, у птахів – пташеня, у ссавців – новонародження і молочний вік. Період статевої зрілості триває доти, поки тварина здатна до розмноження. У деяких організмів після розмноження настає смерть. Період старіння триває від кількох діб (у комах) до десятків років (у деяких ссавців) і закінчується смертю.
Тривалість життя{ED0 CF596-B5 D9-4 D3 B-AE83-20364 EF606 AD}період існування організму від народження до загибелі;у різник тварин тривалість життя може бути від декількох годин (у комах-одноденок) до декількох сотен років (у молюсків Arctica islandica, наприклад, молюск Мін прожив близько 507 років);першому дослідженому двостулковому молюску дали прізвисько «Мін», на ім'я китайської династії Мін, що правила за часів «народження» (вилуплення з ікри і прикріплення) цього молюска. Одноденка. Молюск Мін
Тварини-довгожителі{ED0 CF596-B5 D9-4 D3 B-AE83-20364 EF606 AD}Кит гренландський- до 210 років. Черепаха галапагоська- до 170 років. Осетер озерний- до 150 років. Кит гренландський. Осетер озерний{ED0 CF596-B5 D9-4 D3 B-AE83-20364 EF606 AD}Гідроїдну медузу Турітопсіс (розміри до 5 мм в діаметрі) вважають безсмертною за здатність переходити з дорослої стадії в незрілу поліпа й назад багаторазово. Черепаха галапагоська. Турітопсіс
Тривалість життя тварин{ED0 CF596-B5 D9-4 D3 B-AE83-20364 EF606 AD}залежить від внутрішніх чинників та зовнішніх умов існування. Внутрішні чинники. Зовнішні чинникиплодючість (чим більше потомства дає тварина, тим менше живе);світло;температура;склад води;розміри (менші за розмірами тварини мають меншу тривалість життя й навпаки);інші організмиритм і частота дихання та серцебиття ( з високим ритмом живуть недовго)тип харчування (рослиноїдні живуть довше за хижаків)Миша з потомством
Основні чинники, що впливають на тривалість життя тварин:• зовнішні чинники (чинники довкілля) (освітлення, температура, вологість повітря, склад води та інші), що змінюються протягом доби або протягом року, а вони зумовлюють сезонну линьку для росту, міграції тварин, сповільнення процесів життєдіяльності, впадання в сплячку, заціпеніння, розмноження в певний період тощо);• внутрішні чинники – плодючість (чим більше потомства тварина дає, тим менше живе), розміри (зазвичай менші за розміром тварини мають меншу, а більші за розміром - більшу тривалість життя, оскільки обмінні процеси у більших тілах відбуваються повільніше), ритм і частота дихання та серцебиття (тварини, які мають високий ритм і частоту, живуть недовго), тип харчування (рослиноїдні живуть довше за хижаків), темпи розвитку організму (тварини, які швидко розвиваються і досягають статевої зрілості, як правило мають меншу тривалість життя, зумовлюється інтенсивністю обмінних процесів).• умови життя (тривалість життя тварин у зоопарках, де вдосталь кормів, немає хижаків і є ветеринарний догляд, як правило, значно більша, ніж у природі).
Тривалість життя тварин{ED0 CF596-B5 D9-4 D3 B-AE83-20364 EF606 AD}рослини мають більшу тривалість життя, ніж тварини, тому що мають твірні тканини;твірні тканини рослин забезпечують утворення нових тканин, ріст органів та відновлення тіла упродовж усього життя рослини;у тварин твірні тканини – зародкові листки – є лише на ранніх стадіях розвитку, а здатність до необмеженого поділу зберігають лише окремі й нечисельні клітини - стовбурові Стовбурові клітини. Конус наростання. Верхівка кореня
Життєвий цикл (цикл розвитку)Усі процеси в живих організмах відбуваються, повторюючись у часі. Кожна істота спочатку зароджується (із зиготи), потім росте, дорослішає і в певний час починає розмножуватися, даючи початок новому поколінню, яке проходить ті самі етапи (фази) розвитку. Це і є циклічність (повторюваність етапів життя). Період між однаковими фазами розвитку двох або більшої кількості послідовних поколінь називають життєвим циклом.
2. Розгляньте луску кісткових риб. Визначте скільки приблизно років рибі, порахувавши концентричні лінії на лусці так, як річні кільця на зрізі дерева. Об’єкт №33. За результатами дослідження сформулюйте висновок.4. Дайте відповіді на питання: а) за якими ознаками можна визначити вік риб та молюсків; б) чому річні кільця на лусці риб або мушлях двостулкових молюсків різного кольору?
Висновки. Тривалість життя – це період існування організму від народження до загибелі. Тривалість життя тварин є меншою, ніж у рослин, і залежить від багатьох внутрішніх та зовнішніх чинників. Період між однаковими фазами розвитку двох або більшої кількості послідовних поколінь називають життєвим циклом.
Домашнє завдання. Прочитати §41 с. 176-179;виконати лабораторне дослідження;відповідати на питання в кінці параграфа (усно);виконати тести с.180 (письмово);за бажанням виконати творче завдання с.179 або підготувати міні-проєкт «Тварини-довгожителі»**підготуватися до к/р, повторивши п.28-40.
ЛІТЕРАТУРА1. Соболь В. І. Біологія. Підручник для 7-го класу. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2015. – 288 с.2. Остапченко Л. І. Біологія. Підручник для 7-го класу. – Київ: Генеза, 2015. – 256 с.3. Біологія : довідник для абітурієнтів та школярів загальноосвітніх навчальних закладів : навчально-методичний посібник / О. А. Біда, С. І. Дерій, Л. М. Ілюха, Л. І. Прокопенко [та ін.]. – 3-тє вид., переробл. та доповн. – К. : Літера ЛТД, 2013. – 672 с.