Презентація, "Петербурзький етап життя і творчості письменника. Гоголь і Україна."

Про матеріал
Сьогодні досліджуємо Петербурзький етап життя і творчості письменника.Говоритимемо про смішного, містичного і величного Миколу Гоголя,
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Микола Гоголь. ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРАЗАПОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ №75 ЛАРИСА НЕКІГА

Номер слайду 2

Петербурзький етап життя і творчості письменника. Гоголь і Україна. П’єса “Ревізор”Сьогодні досліджуємо Петербурзький етап життя і творчості письменника.

Номер слайду 3

Сьогодні говоритимемо про смішного, містичногоі величного Миколу Гоголя,Чи не найперше, що спадає на думку, коли йдеться про Гоголя, - це безкінечні суперечки про те, як його правильно називати - українським чи російським письменником.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

аргументи. Аргументів на користь різних поглядів вистачає. З одного боку - це мова, якою він пише,і те, як сам себе позиціонує. з другого - тематика творів і середовище,у якому зростає. Загалом - однозначної відповіді знайти не вдасться.

Номер слайду 6

Сучасний український літературний критикЄвгеній Стасіневич говорить, наприклад,що Гоголя доречно називати українським класикомросійської літератури. У кожного письменника є своя особлива, неповторнаманера письма - індивідуальний стиль. Як особливий і знайомий запах, смак, тембр голосудопомагають нам безпомильно визначати,із чим маємо справу, так само і стиль Гоголя неможливоні з чим сплутати.індивідуальний стиль.

Номер слайду 7

Розгорнувши його книжку на будь-якій сторінці,уже за кілька речень можна зрозуміти, кого ви читаєте. Гоголь хоч і пише російською, але використовує багатоукраїнізмів. Спершу критики вважали це недоліком. Однак згодом почали сприймати як особливість письма Гоголя. А під впливом його творчості змінилася навіть російська літературна мова. Особливість письма Гоголя.

Номер слайду 8

Народився Микола Гоголь 1809 року в селі Великі Сорочинці Полтавської губернії. На той час Україна не була окремою державою, входила до складу російської імперії і здебільшого фігурувала під назвою Малоросія.

Номер слайду 9

Гоголь сім років навчався у Ніжинській гімназії. Його успіхи в навчанні були посередніми. Однак майбутній письменник залюбки брав участь і як режисер, і як актор у театральних постановках. Під час навчання він почав писати власні твори, які публікувалися переважно в періодичних виданнях і залишалися без підпису. Захоплення. Навчання

Номер слайду 10

Куди даліУ 19 років Гоголь закінчує гімназію. Куди далі?Звісно, у столицю - у Петербург!Змінити систему, зробити щось корисне для світу!

Номер слайду 11

І Гоголь вирішує, що найкраще це йому вдасться, якщо він стане чиновником у Департаменті наділів. Однак згодом майбутній письменник зрозумів, що ні - нічого на посаді держслужбовця змінити в системі не вдасться.

Номер слайду 12

Через рік після переїзду до столиці, взявши у матері гроші,Гоголь під псевдонімом В. Алов видає поему “Ганц Кюхельгартен”, яку написав ще під час навчання в гімназії. Але відгуки на неї з’являються жахливі. Тому Гоголь, який болісно сприймає критику,скуповує весь наклад поеми, що лишився в книгарнях, і ...спалює його.

Номер слайду 13

Звісно, що знайомство із зіркою. Тому заледве переїхавши до Петербурга, Гоголь шукає можливості потаришувати із головною знаменитістю тогочасної російської імперії - Олександром Пушкіним. Що потрібно для розкрутки молодому письменнику?

Номер слайду 14

Популярність. Гоголь видає перший том“Вечорів на хуторі біля Диканьки". Сприймають книжку просто фантастично. Того ж року він знайомиться з Пушкіним. Письменнику на той момент було 22 роки.І він був шалено популярним. За кілька років виходить “Миргород”- збірка з чотирьох повістей. У 1831 році

Номер слайду 15

Географія українських повістейІз кожною наступною збіркою, яку видавав письменник,розширюється масштаб географічних об’єктів. Географія українських повістей Гоголя – два повіти Полтавської губернії таодин Чернігівської: Василівка – народився Гоголь. Диканька – жив коваль Вакула з твору «Ніч перед Різдвом». Великі Сорочинці – відбувається ярмарок («Сорочинський ярмарок»). Миргород – тут посварилися Іван Нікіфорович та Іван Іванович з однойменноїповісті. Полтава і Ніжин – міста, де навчався Гоголь.

Номер слайду 16

Петербурзькі повістіВід хутора у “Вечорах” і невеликого міста в “Миргороді”- до столиці в “Петербурзьких повістях”.“Петербурзькі повісті” — назва збірки, у якійоб’єднано п’ять творів Гоголя.

Номер слайду 17

До збірки увійшли повісті “Невський проспект”,“Портрет”, “Записки божевільного”,що спочатку були у збірці “Арабески”. Пізніше Гоголь пише повісті “Ніс” і “Шинель”“Петербурзькими повістями” ці твори назвали літературнікритики, а не сам Гоголь. Спільним для текстів є місце дії-Петербург 1830–1840­-х років.

Номер слайду 18

Історики літератури виділяють другий, "петербурзький",період діяльності Гоголя, пов'язаний саме зі збіркою“Петербурзькі повісті”. Цікаво простежити за зміною ставлення Гоголя до столиці. Спершу він зачарований масштабами міста, а заразом - і можливостями, які воно відкриває. У “Вечорах на хуторі біля Диканьки” Гоголь пише про відьом, чортів - усіляку нечистьіз українського фольклору. Але ці істоти є доволі безпечними, можна навіть сказати домашніми.І вчинити можуть хіба дрібну капость:вкрасти місяць, замести снігом,підмовити до якої дурнички, але не більше.

Номер слайду 19

Натомість Петербург - місто, що збудоване в місцевості,де жити практично неможливо. Місто, у яке вкладено дуже багато сил і грошей. Місто, що таїть у собі постійну небезпеку. Про нього писатиме й Шевченко в поемі “Сон”,звертаючись до Миколи І:“Царю проклятий, лукавий,Аспиде неситий!Що ти зробив з козаками?Болота засипав. Благородними костями”

Номер слайду 20

здається чимось грандіозним. Письменник закоханий у нього і наповнює містичнимисенсами. Однак із часом, описавши Петербург, він вичерпує темудля себе. Без періоду життя Гоголя в Україні, без світогляду черезпризму українського колориту, його подальших творів не було б. Зокрема і “Петербурзьких повістей”. Химерним змістом Петербург наповнив саме Гоголь. Загадковість і неординарність автора призвели до того, що про його життя існує чимало міфів. Та й про смерть також. Спершу Петербург заворожує Гоголя,

Номер слайду 21

Популярною є історія, що Гоголя поховали живцем. Однак дослідник його творчості Юрій Манн спростовує цей міф. Так, у Гоголя справді була така фобія. Та Манн говорить, що після смерті Гоголь три години пролежав під гіпсовим зліпком, коли робили посмертну маску.І це стовідсотково засвідчує, що поховали Гоголя мертвим.

Номер слайду 22

У 1836 році, коли Гоголю 25 років, виходить п’єса “Ревізор”. Одну з ілюстрацій до якої ви бачите зараз на екрані. Сюжет цієї п’єси - подарунок Пушкіна. В одному з листів до поета Гоголь просить “підкинути”йому якийсь сюжет. Пушкін радить взяти популярний тоді анекдот - історію про молодого чиновника, який приїжджає в місто,де його сприймають за ревізора. Гоголь береться за роботу і обіцяє, що комедія “буде смішнішою за чорта”Протягом п’яти місяців Гоголь старанно працює: пише і переписує свій текст.

Номер слайду 23

Уперше п’єса “Ревізор” - комедія на п’ять дій - була прочитана автором на вечорі у Василя Жуковського. Пушкін і Тургенєв, які були там присутніми, високо оцінили комедію. На прем’єрі “Ревізора” в Петербурзі був і російський цар Микола І. Він по завершенню вистави скаже:“Усім дісталося. А мені - найбільше”(хоча деякі літературознавці вважають цю історію легендою).

Номер слайду 24

у маленькому повітовомумістечку, куди має приїхати з перевіркою ревізорзі столиці. Але випадково за ревізора сприймають не ту людину.І вирішують, що молодий чиновник Хлєстаков,який саме перебуває у місті, приїхав з перевіркою. Кожен із чиновників у місті відчуває за собою грішок, а тому Хлєстакова починають задобрювати.І роблять це переважно за допомогою хабарів. Хлєстаков. Події комедії відбуваються

Номер слайду 25

А Хлєстаков, розуміючи помилку, підіграє і видає себе затого, ким насправді не є. А це вже зовсім інша історія, хоча назва й мотиви повторюються.“Ревізор” Гоголя отримує багато відгуків.І негативних, звісно, також. Гоголь, чутливий до критики, утомлений, і засмучений,що його Хлєстакова всі зрозуміли неправильно,виїжджає за кордон. Мандрує Німеччиною, Швейцарією і Францією,а потім оселяється в Римі.

Номер слайду 26

Там він працює над першою частиною “Мертвих душ”,сюжет яких є ще одним подарунком Пушкіна. Відголоски “Ревізора” можна знайти у багатьох літературних текстах, зокрема і в українській дитячій класиці. Пригадаймо:у “Тореадорах з Васюківки” Всеволода Нестайкашкільний театр ставить “Ревізора”, де Яві й Павлуші дістаються ролі Бобчинського і Добчинського.

Номер слайду 27

Щороку в Україні проходить феєричний Гоголь. Fest- мультидисциплінарний міжнародний фестивальсучасного мистецтва. Що за наповненням є не менш яскравим, аніж людина,на честь якої він названий.Ідея створення фестивалю належить режисеру. Владиславу Троїцькому. Феєричний Гоголь. Fest

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Отже, на сьогоднішньому занятті ми з вами дізналися:що петербурзький етап життя і творчості Миколи Гоголя пов’язують насамперед із його “Петербурзькими повістями”. Блискуче написана Гоголем комедія “Ревізор” - тогочасний анекдот, вчасно розказаний Пушкіним. А прагнення змінювати світ на краще особливо загострюється, коли тобі 19. Закріплюємо вивчене

Номер слайду 30

Домашнє завдання1. Для тих, кого не було на уроці- переглянути вчительську презентацію.2. Для всіх - створити літратурний паспорт М. Гоголь “Ревізор”3. Для всіх-скласти сенкан – тема М. Гоголь ( зверни увагу на пояснення Що таке сенкан. Роботи надіслати для перевірки до 07.02.24р. Сенкан — це вірш, що складається з 5 рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.1 рядок – слово, яке позначає тему (іменник)2 рядок – це опис теми, який складається з 2 слів (два прикметника)3 рядок – дія, пов’язана з темою, складається з 3 слів (це дієслова).4 рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.5 рядок – це одне слово — синонім до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок. Слова не мають повторюватися, і не мають бути спільнокореневими. Сенкан приклади. Сенкан про школу. Школа. Шумна і весела. Навчає, надихає, допомагає. Знання, які допоможуть у житті. Життя. Сенкан про Україну. Україна. Найрідніша та красива. Розвивається, кріпне,розквітає. Тебе з дитинства поважаю. Батьківщино!

Номер слайду 31

Джерела@ukrainian-online-school. Підручник за 9 клас / Зарубіжна література Автор: Ніколенко, Зуєнко, Сторох, Нова програма 9 клас

pptx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Ніколенко О.М., Зуєнко М.О., Стороха Б.В., Туряниця В.Г., Орлова О.В.)
Додано
22 жовтня
Переглядів
164
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку