Сучасний український літературний критикЄвгеній Стасіневич говорить, наприклад,що Гоголя доречно називати українським класикомросійської літератури. У кожного письменника є своя особлива, неповторнаманера письма - індивідуальний стиль. Як особливий і знайомий запах, смак, тембр голосудопомагають нам безпомильно визначати,із чим маємо справу, так само і стиль Гоголя неможливоні з чим сплутати.індивідуальний стиль.
Розгорнувши його книжку на будь-якій сторінці,уже за кілька речень можна зрозуміти, кого ви читаєте. Гоголь хоч і пише російською, але використовує багатоукраїнізмів. Спершу критики вважали це недоліком. Однак згодом почали сприймати як особливість письма Гоголя. А під впливом його творчості змінилася навіть російська літературна мова. Особливість письма Гоголя.
Гоголь сім років навчався у Ніжинській гімназії. Його успіхи в навчанні були посередніми. Однак майбутній письменник залюбки брав участь і як режисер, і як актор у театральних постановках. Під час навчання він почав писати власні твори, які публікувалися переважно в періодичних виданнях і залишалися без підпису. Захоплення. Навчання
Через рік після переїзду до столиці, взявши у матері гроші,Гоголь під псевдонімом В. Алов видає поему “Ганц Кюхельгартен”, яку написав ще під час навчання в гімназії. Але відгуки на неї з’являються жахливі. Тому Гоголь, який болісно сприймає критику,скуповує весь наклад поеми, що лишився в книгарнях, і ...спалює його.
Популярність. Гоголь видає перший том“Вечорів на хуторі біля Диканьки". Сприймають книжку просто фантастично. Того ж року він знайомиться з Пушкіним. Письменнику на той момент було 22 роки.І він був шалено популярним. За кілька років виходить “Миргород”- збірка з чотирьох повістей. У 1831 році
Географія українських повістейІз кожною наступною збіркою, яку видавав письменник,розширюється масштаб географічних об’єктів. Географія українських повістей Гоголя – два повіти Полтавської губернії таодин Чернігівської: Василівка – народився Гоголь. Диканька – жив коваль Вакула з твору «Ніч перед Різдвом». Великі Сорочинці – відбувається ярмарок («Сорочинський ярмарок»). Миргород – тут посварилися Іван Нікіфорович та Іван Іванович з однойменноїповісті. Полтава і Ніжин – міста, де навчався Гоголь.
До збірки увійшли повісті “Невський проспект”,“Портрет”, “Записки божевільного”,що спочатку були у збірці “Арабески”. Пізніше Гоголь пише повісті “Ніс” і “Шинель”“Петербурзькими повістями” ці твори назвали літературнікритики, а не сам Гоголь. Спільним для текстів є місце дії-Петербург 1830–1840-х років.
Історики літератури виділяють другий, "петербурзький",період діяльності Гоголя, пов'язаний саме зі збіркою“Петербурзькі повісті”. Цікаво простежити за зміною ставлення Гоголя до столиці. Спершу він зачарований масштабами міста, а заразом - і можливостями, які воно відкриває. У “Вечорах на хуторі біля Диканьки” Гоголь пише про відьом, чортів - усіляку нечистьіз українського фольклору. Але ці істоти є доволі безпечними, можна навіть сказати домашніми.І вчинити можуть хіба дрібну капость:вкрасти місяць, замести снігом,підмовити до якої дурнички, але не більше.
Натомість Петербург - місто, що збудоване в місцевості,де жити практично неможливо. Місто, у яке вкладено дуже багато сил і грошей. Місто, що таїть у собі постійну небезпеку. Про нього писатиме й Шевченко в поемі “Сон”,звертаючись до Миколи І:“Царю проклятий, лукавий,Аспиде неситий!Що ти зробив з козаками?Болота засипав. Благородними костями”
здається чимось грандіозним. Письменник закоханий у нього і наповнює містичнимисенсами. Однак із часом, описавши Петербург, він вичерпує темудля себе. Без періоду життя Гоголя в Україні, без світогляду черезпризму українського колориту, його подальших творів не було б. Зокрема і “Петербурзьких повістей”. Химерним змістом Петербург наповнив саме Гоголь. Загадковість і неординарність автора призвели до того, що про його життя існує чимало міфів. Та й про смерть також. Спершу Петербург заворожує Гоголя,
Популярною є історія, що Гоголя поховали живцем. Однак дослідник його творчості Юрій Манн спростовує цей міф. Так, у Гоголя справді була така фобія. Та Манн говорить, що після смерті Гоголь три години пролежав під гіпсовим зліпком, коли робили посмертну маску.І це стовідсотково засвідчує, що поховали Гоголя мертвим.
У 1836 році, коли Гоголю 25 років, виходить п’єса “Ревізор”. Одну з ілюстрацій до якої ви бачите зараз на екрані. Сюжет цієї п’єси - подарунок Пушкіна. В одному з листів до поета Гоголь просить “підкинути”йому якийсь сюжет. Пушкін радить взяти популярний тоді анекдот - історію про молодого чиновника, який приїжджає в місто,де його сприймають за ревізора. Гоголь береться за роботу і обіцяє, що комедія “буде смішнішою за чорта”Протягом п’яти місяців Гоголь старанно працює: пише і переписує свій текст.
Уперше п’єса “Ревізор” - комедія на п’ять дій - була прочитана автором на вечорі у Василя Жуковського. Пушкін і Тургенєв, які були там присутніми, високо оцінили комедію. На прем’єрі “Ревізора” в Петербурзі був і російський цар Микола І. Він по завершенню вистави скаже:“Усім дісталося. А мені - найбільше”(хоча деякі літературознавці вважають цю історію легендою).
у маленькому повітовомумістечку, куди має приїхати з перевіркою ревізорзі столиці. Але випадково за ревізора сприймають не ту людину.І вирішують, що молодий чиновник Хлєстаков,який саме перебуває у місті, приїхав з перевіркою. Кожен із чиновників у місті відчуває за собою грішок, а тому Хлєстакова починають задобрювати.І роблять це переважно за допомогою хабарів. Хлєстаков. Події комедії відбуваються
А Хлєстаков, розуміючи помилку, підіграє і видає себе затого, ким насправді не є. А це вже зовсім інша історія, хоча назва й мотиви повторюються.“Ревізор” Гоголя отримує багато відгуків.І негативних, звісно, також. Гоголь, чутливий до критики, утомлений, і засмучений,що його Хлєстакова всі зрозуміли неправильно,виїжджає за кордон. Мандрує Німеччиною, Швейцарією і Францією,а потім оселяється в Римі.
Там він працює над першою частиною “Мертвих душ”,сюжет яких є ще одним подарунком Пушкіна. Відголоски “Ревізора” можна знайти у багатьох літературних текстах, зокрема і в українській дитячій класиці. Пригадаймо:у “Тореадорах з Васюківки” Всеволода Нестайкашкільний театр ставить “Ревізора”, де Яві й Павлуші дістаються ролі Бобчинського і Добчинського.
Отже, на сьогоднішньому занятті ми з вами дізналися:що петербурзький етап життя і творчості Миколи Гоголя пов’язують насамперед із його “Петербурзькими повістями”. Блискуче написана Гоголем комедія “Ревізор” - тогочасний анекдот, вчасно розказаний Пушкіним. А прагнення змінювати світ на краще особливо загострюється, коли тобі 19. Закріплюємо вивчене
Домашнє завдання1. Для тих, кого не було на уроці- переглянути вчительську презентацію.2. Для всіх - створити літратурний паспорт М. Гоголь “Ревізор”3. Для всіх-скласти сенкан – тема М. Гоголь ( зверни увагу на пояснення Що таке сенкан. Роботи надіслати для перевірки до 07.02.24р. Сенкан — це вірш, що складається з 5 рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.1 рядок – слово, яке позначає тему (іменник)2 рядок – це опис теми, який складається з 2 слів (два прикметника)3 рядок – дія, пов’язана з темою, складається з 3 слів (це дієслова).4 рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.5 рядок – це одне слово — синонім до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок. Слова не мають повторюватися, і не мають бути спільнокореневими. Сенкан приклади. Сенкан про школу. Школа. Шумна і весела. Навчає, надихає, допомагає. Знання, які допоможуть у житті. Життя. Сенкан про Україну. Україна. Найрідніша та красива. Розвивається, кріпне,розквітає. Тебе з дитинства поважаю. Батьківщино!