Іван Франко Поетична творчість «Українська література 70-80-х років ХІХ століття» Барабаш Тетяна Степанівна, вчитель української мови та літератури КЗЗСО І-ІІІ ступенів “Ватутінський ліцей № 6” Ватутінської міської районної ради Черкаської області
Номер слайду 2
Іван Франко Збірка “З вершин і низин” (1887) * На слайдах до цієї збірки використано зображення сторінок із книги, виданої у 1893 році коштами дочки поета Ольги Франко.
Номер слайду 3
Ідея Заклик до боротьби за національні та загальнолюдські ідеали, за щасливе майбутнє. Львів, 1887 Львів, 1893
Номер слайду 4
Структура Збірка складається із 7 розділів. У перших трьох розділах – “De profundis”, “Профілі і маски” та “Сонети” – зібрано ліричні твори, у чотирьох останніх – “Галицькі образки”, “Жидівські мелодії”, “Панські жарти” та “Легенди” – твори епічні.
Номер слайду 5
Пролог до збірки – поезія “Гімн” (“Вічний революціонер”), що стала гімном українського національного відродження.
Номер слайду 6
Патріотичні вірші цієї збірки забороняла царська цензура, не друкувались вони і за радянських часів. Вірш “Не пора…” закликає співвітчизників не бути слугами російських царів і польського панства. Франко був твердо переконаний, що кожна людина повинна виконувати свій громадянський обов’язок. Не пора, не пора, не пора, Москалеві й ляхові служить! Нам пора для України жить.
Номер слайду 7
Збірка “Зів’яле листя” (1896)
Номер слайду 8
Жанр Збірка інтимної лірики. Поет визначає жанр збірки як “Ліричну драму”.
Номер слайду 9
Тематика У збірці розкрито душевну трагедію ліричного героя, викликану тяжкими обставинами особистого життя, зокрема нерозділеним коханням. Образ зів’ялого листя алегоричний, автор визначає його як “завмерлеє в серці кохання”.
Номер слайду 10
Ліричний герой драми Чуйний, добрий, щирий, духовно багатий. Він палко, ніжно кохає. Це почуття окрилює його, додає йому сил боротися і творити; але він боляче переживає кохання без взаємності, і це породжує в ньому песимізм.
Номер слайду 11
Структура Збірка складається з трьох частин (“жмутків”). “Перший жмуток” передає трагедію нерозділеного кохання, його беззахисність та вразливість.
Номер слайду 12
“Другий жмуток” написаний у народопісенній манері, і багато поезій стали улюбленими піснями та романсами (“Ой ти, дівчино, з горіха зерня…”, “Червона калино, чого в лузі гнешся?” та ін.).
Аудіобібліотека Пісня на слова вірша “Червона калино, чого в лузі гнешся?” у виконанні київського жіночого вокального тріо “Либідь”. Пісня на слова вірша “Ой ти, дівчино, з горіха зерня” у виконанні Павла Табакова, Назара Савко та Володимира Кудовби. Пісня на слова вірша “Чого являєшся мені у сні?” у виконанні Віталія Козловського.