Тема: Покриви тіла тварин, їх різноманітність та функції.
Лабораторні дослідження: Вивчення особливостей покривів тіла тварин.
Мета:
1) освітня – ознайомитись з різноманітністю покривів різних тварин та з’ясувати значення покривів в їхньому житті;
2) виховна – сприяти вихованню допитливості, формування пізнавального інтересу до теми, що вивчається і предмету в цілому; бережливе ставлення до тварин та навколишнього світу;
3) розвиваюча – розвивати інтерес до вивчення навчального матеріалу про покриви різних груп організмів; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уміння робити висновки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Шкіра тварин», «Шкіра ссавців», малюнки й фото тварин із різними покривами тіла, зразки пір’я, шерсті, луски, опудала птахів і ссавців.
ХІД УРОКУ
Привітання, представлення. Перевірка присутності учнів та готовності їх до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
Що відмежовує організм від навколишнього середовища? (покриви, шкіра)
У всіх тварин покриви за будовою є однакові? (ні)
Які ви знаєте залози шкіри людини? (потові, сальні, молочні)
IІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Цей ангорський кролик поширений всюди, так як це домашня тварина. Виглядає ангорський кролик по-справжньому ефектно, у деяких екземплярів шерсть в довжину досягає 80 см. Вона дуже цінна, з неї виготовляють багато корисних речей, в тому числі хустки, панчохи, рукавички, та й просто тканини. Середня маса у нього – 5 кг, довжина тулуба становить до 60 см.
А які ще покриви тіла можуть бути у тварин?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя (вчитель заповнює таблицю на дошці, а учні в зошитах)
Тварини мешкають у різних середовищах існування, де на них діють усілякі чинники. Іноді ми дивуємося, як можна існувати в тих чи інших умовах. Захистити організм від небезпечного впливу факторів зовнішнього середовища тваринам допомагають покриви тіла.
У безхребетних тварин покриви тіла складаються із зовнішнього шару клітин, який переходить в шар м'язів. Останні утворені одношаровим епітелієм та структурами, які сформовані завдяки виділенням шкірних залоз (кутикулою, зовнішнім скелетом, мушлею). Тісний зв'язок покривів тіла з опорно-руховою системою притаманний усім тваринам, які мають зовнішній скелет.
Кишковопорожнинні. Ектодерма з епітеліально-м'язових клітин, між якими є жалкі клітини. Зовнішній шар клітин складається з епітеліально-м'язових клітин, між якими містяться жалкі клітини для захисту від ворогів та паралізації жертви.
Кільчасті черви. Покриви - це шкірно-м’язовий мішок. Клітини його епітеліального шару виділяють тоненьку пружну кутикулу. Там також містяться залози, що виділяють слиз і речовини, які мають захисні властивості. Під епітелієм розташовані два шари м’язів.
Членистоногі. Одношаровий епітелій й товста хітинова кутикула, яка в ракоподібних зміцнюється вапном, у павукоподібних і комах вкрита восковою плівкою. Кутикула виконує захисну функцію, має хітиновий поверхневий шар, різноманітні вирости кутикули (волоски, шипи, голки та ін.) допомагають захиститися від ворогів, або замаскуватися. Для павукоподібних та комах, що живуть у посушливих місцях, кутикула зовні вкрита восковим шаром для зменшення випаровування води і є важливою функцією економії води.
Молюски. У молюсків за рахунок епітелію мантії формується мушля (черепашка), що складається, як ви пам’ятаєте, з трьох шарів. Під епітелієм у молюсків розташований шар сполучної тканини.
У хребетних покриви мають складнішу будову й представлені шкірою, яка складається з епідермісу та власне шкіри (дерма). Досить часто функції шкіри урізноманітнюються за допомогою похідних шкіри, якими є рогові чи кісткові утвори (луска, пір'я, волосся, кігті, копита, роги) та шкірні залози (слизові, слізні, отруйні, сольові, потові, пахучі, молочні).
Риби. Шкіра з багатошарового епітелію й дерми. Є слизові залози й луска. Захисна функція шкіри підсилена лусками різної форми.
Амфібії. Шкіра гола з багатошарового епітелію й дерми. Є багатоклітинні слизові залози. У шкірі густа сітка кровоносних судин. Шкіра є додатковим органом повітряного дихання, тому вона повинна бути постійно зволоженою (це забезпечують численні залози, що продукують слиз). Шкіра земноводних містить також отруйні залози, що виконують захисну функцію.
Рептилії. Шкіра суха з багатошарового епітелію й дерми. Залози відсутні. Виникають рогові лусочки, щитки, пластинки. Шкіра вкрита роговими лусками і щитками, які виконують захисну функцію.
Птахи. Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми. Залози відсутні (крім куприкової), є пір'я. Пір'я захищає від пошкоджень, допомагає зберегти тепло і зменшує опір повітря під час польоту. Також найбільші пір'їни на крилах і хвості необхідні для забезпечення польоту. Крім того, пір'я птахів має різноманітне забарвлення, що використовується при маскуванні та відіграє важливу роль у шлюбній поведінці.
Ссавці. Шкіра товста з багатошарового епітелію й дерми. Є розвинені залози (потові, сальні, пахучі, молочні) і волосяний покрив. Шкіра вкрита волосяним покривом (шерстю), що допомагає підтримувати постійну температуру тіла. Дуже добре розвинені у ссавців видозміни шкіри (кігті, копита, роги, голки), які виконують важливі захисні функції в житті організмів та використовуються в шлюбних турнірах самців.
Група тварин |
Особливості покривів |
Кишковопорожнинні |
Ектодерма (з епітеліально-м'язових клітин, між якими є жалкі клітини), ентодерма. |
Кільчасті черви |
Шкірно-м’язовий мішок (одношаровий епітелій) із залозами, кутикула. |
Членистоногі |
Одношаровий епітелій й товста хітинова кутикула, яка в ракоподібних зміцнюється вапном, у павукоподібних і комах вкрита восковою плівкою. |
Молюски |
Одношаровий епітелій утворює мантію, яка утворює черепашку. |
Риби |
Шкіра з багатошарового епітелію й дерми. Є слизові залози й луска. |
Амфібії |
Шкіра гола з багатошарового епітелію й дерми, є багатоклітинні слизові залози. У шкірі густа сітка кровоносних судин. |
Рептилії |
Шкіра суха з багатошарового епітелію й дерми. Залози відсутні. Виникають рогові лусочки, щитки, пластинки. |
Птахи |
Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми. Залози відсутні (крім куприкової), є пір'я. |
Ссавці |
Шкіра товста з багатошарового епітелію й дерми. Є розвинені залози (потові, сальні, пахучі, молочні) і волосяний покрив. |
Будова шкіри ссавців:
1) Епідерміс — багатошаровий плоский епітелій. Він потовщується там, де епітелій зазнає тиску або тертя.
Епітелій містить клітини з пігментом — меланіном.
2) Власне шкіра (дерма) — еластичний багатоклітинний шар, який має кровоносні судини, потові й жирові залози, рецептори, волосяні цибулини.
3) Підшкірно-жировий багатоклітинний шар. Він сприяє збереженню тепла. У деяких тварин цей шар дуже міцний (китоподібні, ластоногі). У верблюдів, овець жир накопичується в курдюку та є джерелом ендогенної води.
Ви знаєте, наскільки сильно зараз розвиненим є продаж шкіри та хутра. Потрібно пам’ятати, що для того, щоб отримати цей продукт люди вбивають велику кількість тварин. Часто це є ще й незаконно. Тому перед тим, як купувати такі вироби, будь ласка, задумайтесь чи дійсно ви не можете без них обійтися. Можливо, нам, людям ХХІ століття, не обов’язково, як неандертальцям, обвішуватися хутром тварин.
Скласти схему «Функції покривів» (на дошці, а учні в зошитах):
V. Домашнє завдання.
Опрацювати §34.
VІ. Підведення підсумків. Оцінювання.
Підводиться підсумок уроку, оцінюються результати уроку, спільно виставляємо оцінки з урахуванням активності кожного учня під час роботи у складі групи та участі в інших формах навчальної діяльності.