ПОНЯТТЯ ПРО ПЕРЕЛОМИ КІСТОК, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ. ОЗНАКИ ПЕРЕЛОМІВ.
Номер слайду 2
ПЛАНПереломи кісток, їх класифікація.2. Ознаки переломів.
Номер слайду 3
1. ПЕРЕЛОМИ КІСТОК, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ.
Номер слайду 4
Перелом – часткове або повне пошкодження цілісності кістки, що спричинене впливом на неї механічної сили: насильно або в результаті падіння, удару, а також він може бути наслідком запалення чи ураження кістки патологічним процесом, пухлиною тощо.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Травматичні переломи утворюються внаслідок інтенсивного травматичного впливу на кістку, що має нормальну структуру.
Номер слайду 7
Патологічні переломи виникають унаслідок вроджених і набутих патологічних станів, що супроводжуються порушенням структури і міцності кісток, у тому числі за остеопорозу; остеомієліту кістки; доброякісних та злоякісних пухлинах кістки і деяких інших захворювань.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Закритими називають переломи з частковим або повним порушенням цілісності кістки без пошкодження цілісності шкіри і слизових оболонок у ділянці перелому .
Номер слайду 10
ОЗНАКАМИ ЗАКРИТОГО ПЕРЕЛОМУ КІСТОК КІНЦІВКИ Є:неприродне положення кінцівки; біль в ділянці рани, деформації кінцівки; патологічна рухливість в кінцівці; крепітація (хрускіт) – тертя уламків кісток у місці перелому; гематома (збільшення кінцівки в об’ємі, що виникає унаслідок скупчення крові в тканинах у ділянці травми, яка утворюється від розриву кровоносних судин); порушення функцій ушкодженої кінцівки.
Номер слайду 11
Відкритий перелом – це пошкодження цілісності кістки з одночасним пошкодженням шкірних покривів (появою рани або декількох ран) у ділянці перелому.
Номер слайду 12
ОЗНАКИ ВІДКРИТОГО ПЕРЕЛОМУ КІСТОК КІНЦІВКИ: наявність рани в місці перелому; кровотеча з рани; біль у ділянці рани; порушення функції ушкодженої кінцівки; неприродне положення кінцівки; патологічна рухливість у кінцівці; крепітація (своєрідний хрускіт) у місці перелому; наявність уламків кістки в рані.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Залежно від напрямку, у якому площина перелому перетинає кістку, розрізняють такі переломи:а) поперечні, б) косі, в) повздовжні, г) гвинтоподібні, д) уламкові, е) роздроблені.
Номер слайду 15
Номер слайду 16
За кількістю переломів у людини розрізняють переломи одиночні та множинні.
Номер слайду 17
2. ОЗНАКИ ПЕРЕЛОМІВ.
Номер слайду 18
Ознаки переломів кісток поділяють на абсолютні, які достовірно указують на наявність перелому, та відносні, що свідчать про вірогідність перелому.
Номер слайду 19
АБСОЛЮТНИМИ ОЗНАКАМИ ПЕРЕЛОМУ МОЖУТЬ БУТИ:виражена деформація кінцівки, коли чітко виражене неприродне положення кінцівки, наприклад, передпліччя руки вигнуте під кутом;рухливість кістки не в суглобі, а в місці пошкодження, нижній уламок кінцівки може вільно рухатися нижче за ділянку перелому;відчуття своєрідного хрусту (кісткова крепітація) під час випадкового руху кінцівок.
Номер слайду 20
ВІДНОСНІ ОЗНАКИ ПЕРЕЛОМУ:відчуття постраждалим сильного болю в ділянці травми, особливо під час руху травмованої кістки;наявність припухлості, набряку в ділянці травми, що свідчить про крововилив;намагання повністю обмежити рухи ушкодженою кінцівкою зазвичай самим постраждалим та спротив напруженням м’язів кінцівки при спробі її рухати іншими;укорочення кінцівки.