Популярна музика→ найвідоміші й часто виконувані твори: класичні, народні, джазові → стилі й жанри розважально-естрадного музикування→ зрозуміло викладена, загальнодоступна, широковідома→ користується загальним визнанням у конкретний період часу «естрадна музика»→ на конкретне середовище побутування (естраду), попит у певної вікової категорії.
Основні жанри української популярної естрадної музики→ джаз,→ рок-музика, → авторська пісня, → традиційна естрадна пісня, → поп-музика → синкретичні* — той, що поєднує в собі різнорідні, нерозчленовані елементи.певний час до поп-музики відносили й рок-музику→ пізніше поняття розійшлися, конкретизувалися.
Найвагоміший внесок у процес розвитку→ В. Івасюк — український поет і композитор, чия творчість ґрунтується на фольклорних джерелах, автор текстів і музики понад ста пісень→ «Червона рута», «Водограй», «Я піду в далекі гори» Пісня «Червона рута»→ назву Всеукраїнському фестивалю української пісні та музики.
український естрадний співак (тенор). Народний артист УРСР (1987). Герой України (2021). Наза́рій Назарович Яремчу́к (1951 - 1995) «Незрівняний світ краси», «Чуєш мамо», «Якщо мине любов», «Батько і мати», «Зачаруй», «А матіоли цвіт» «Червона рута», «Водограй», «Смерекова хата», «Стожари», «Гай, зелений гай», «Родина», «Я піду в далекі гори», «Пісня буде поміж нас», «Писанка», «Гей ви, козаченьки», «Я ще не все тобі сказав» . Музичні стрічки «Червона рута», «Виступає ансамбль „Смерічка“ під керуванням Левка Дутковського», «Стартує пісня», «Ти плюс я — весна» та «Червона рута. 10 років по тому». За 43 роки земного життя Назарій Яремчук записав понад 150 пісень.
Тара́с Гарина́льдович Петрине́нко (1953) український музикант, співак, композитор, поет. Автор пісні «Україна», що перетворилася на своєрідний неофіційний гімн України. Найвідоміші пісні: «Пісня про пісню», «Господи, помилуй нас», «Любов моя», «Новий рік», «Ми не закінчили розмову» та ін. Народний артист України (1999).
тріо Мареничів. український музичний колектив, що виконував пісні в народному стилі в основному українською мовою. Багато з народних пісень були аранжовані учасниками групи, в основному Антоніною Маренич. Найбільшу популярність група набула в СРСР наприкінці 1970-х—1980-х роках. Гурт розпався 2004 року, його учасники згодом почали сольні кар'єри.
«Кобза» Вокально-інструментальний ансамбль «Кобза» розпочав свою професійну творчу діяльність у 1971 році у складі «Укрконцерту».один з найвідоміших вокально-інструментальних ансамблів України 1970-1980-х років. ВІА «Кобза» був першим з колективів колишнього Радянського Союзу, який перебував з комерційними гастролями на американському континенті (1982).
створений на початку 1965 року тоді композитором-початківцем Ігорем Покладом. До складу ансамблю увійшли молоді співачки хорів київського заводу «Арсенал» та будинку піонерів. Був найпопулярнішим українським ансамблем кінця 1960-х — початку 1970-х. Припинив існування в 1985. Вокально-інструментальний ансамбль «Мрія»
* Фолк-метал (англ. Folk metal) — один із напрямів музики metal, що увібрав у себе елементи народної музики. Фолк-метал з’явився як результат впровадження елементів народної музики в звучання різних стилів metal.«Тінь Сонця» український фолк-метал-гурт із Києва. Учасник українських фестивалів «Захід-фест», «Холодний Яр», «Бандерштат», «Ше. Fest», «Respublica», «Woodstock Україна». Єдиний рок-гурт, понад 15 років яскраву роль відіграє бандура. Пісня «Козаки» (в народі «Їхали козаки»), під яку виходив на ринг боксер Олександр Усик; вона ж була обрана музичною візитівкою Національної збірної України з футболу на Євро-2016.
«Скрябін» український музичний гурт, синті-поп, постпанк і техно, поп-рок та поп-музика. Андрій «Кузьма» Кузьменко. Музику гурту поділяють на «старий» (приблизно до 2003 року) та «новий» (до 2015) періоди.«Скрябін» є першим україномовним гуртом у жанрі синті-попу та альтернативної електроніки. Сімнадцять студійних альбомів, два збірники, дев'ять макси-синглів, один концертний альбом та багато інших музичних проєктів.
«Гайдамаки» український рок-гурт, що виник 1991 року під назвою «Актус». Стиль гурту поєднує рок, даб, панк і ска, українську та балканську фолк-музику. Колектив багато гастролює Європою (Німеччина, Швейцарія, Польща, Нідерланди, Австрія, Чехія, Естонія, Норвегія, Литва, Угорщина, Румунія, Швеція, Італія, Росія, США та Канада«Гайдамаки» — власники двох «золотих дисків» за продажі за кордоном
Тара́с Григо́рович Чуба́й (1970)український автор-виконавець, рок-музикант та композитор. Народний артист України (2017). Лідер гурту «Плач Єремії» (керівник, автор музики і текстів, вокаліст, музикант). Написав декілька десятків пісень та видав 11 музичних альбомів. Також написав увертюру до поезо-опери «Крайслер-Імперіал» для симфонічного оркестру.
→ на національний фольклор, використання українських народних інструментів поряд з електронними. Широкій популяризації естрадної пісні→ фестивально-конкурсний рух. «Червона рута»Фестиваль «Черво́на ру́та» (Ruta. FEST) — регулярний всеукраїнський молодіжний фестиваль сучасної пісні та популярної музики, що з 1989 р. проводиться раз на два роки. Фестиваль названо на честь відомої однойменної пісні Володимира Івасюка.
«Чайка» міжнародний рок-фестиваль. Традиційно проводиться в Києві або передмісті щороку у травні-червні, в перші роки був приурочений до дня міста, потім - до дня пива, дня молоді. У 2010 році 12-й за ліком фестиваль не відбувся через фінансову скруту. Крім різновидів рок-музики на «Чайці» можна почути реп, популярну та електронну музику.
дитячий фестиваль «Крок до зірок» Всеукраїнський дитячий телевізійний вокально-хореографічний конкурс «Крок до зірок» — це єдиний в Україні дитячий проект, у якому безкоштовно беруть участь найталановитіші діти-вокалісти та хореографічні колективи з усієї країни. На екранах Першого національного з 1997 по 2014 рік.
Українська рок-музика «Океан Ельзи» український рок-гурт, створений 12 жовтня 1994 року у Львові. Лідером та вокалістом гурту є Святослав Вакарчук. Публіка та критики неодноразово визнавали «Океан Ельзи» найкращим рок-гуртом та найкращим концертним гуртом пострадянських країн та Східної Європи. Усього на території України продано понад мільйон дисків ОЕ.
«Брати Гадюкіни» культовий український рок-гурт, створений 1988 року у Львові; першими з українських рок-команд здобули популярність на теренах колишнього СРСР і пострадянському просторі. «Гади» випустили 4 студійні альбоми, 4 концертні альбоми та 2 збірки хітів. Крім цього, була величезна кількість концертів та участь у фестивалях по всьому світу. Гурт припинив концертну діяльність в 1995 році і возз'єднався в 2006 році для концерту в київському «Палаці спорту».
«Крихітка Цахес» київський рок-гурт (розпався у 2007 році) «актуальна альтернативна поп-музика»: пост-панк, трип-хоп, грандж, брит-поп, просто поп-музика». Єдиний альбом — «На першому місці» (2005). Відомі пісні: «Вменеємен» (2004), «Ангела, як я» (2002?), «Деталь», «Всі джерела відкриті» (2000), «Лисиця» та ін. Сингли, випущені до альбому — «Мені заборонили», «Лисиця», «Дощ». З 2007 року гурт зупинив діяльність, учасники гурту беруть участь в проекті Крихітка.
«Кому Вниз» український рок-гурт, створений 1988 року в Києві. Готичний фольк-індастріал. Своєю творчістю колектив значно вплинув на подальший розвиток київської та загальноукраїнської сцени готичного металу та фольк-металу, а також сприяв появі вітчизняних виконавців державною мовою
вокальні гурти«Менсаунд». Man. Sound (укр. «Мен. Саунд») — вокальний секстет, заснований 1994 року. Група брала участь у понад 50 джазових фестивалях, вони тричі виступали на фестивалі Лайонелла Хемптона у США. All American Entertainment Awards номінувала Man. Sound у 2001 році на звання найкращої вокальної групи. 2002-го Man. Sound завоював Гран-прі на міжнародному конкурсі акапельних груп Vokal Total. 2004 року Всесвітня акапельна асоціація (CASA) визнала відомий джазовий стандарт Nature boy в аранжуванні Володимира Міхновецького найкращим у світі вокальним виконанням у стилі джаз.
У репертуарі вокальної формації майже 300 композицій, серед яких класичні твори («Неаполітанська пісня» та «Легенда» Петра Чайковського, «Коли розлучаються двоє» Генріха Гайне, «Ave Marija» Джакомо Качіні та інші), обробки народних пісень («А у полі річка», «Туман яром», «Горіла сосна», «Йшли корови», «Ой, Марічко», «Сумна я була»), власні композиції («Берег ріки», «Кантрі», «Пустельник», «Сад ангельських пісень», «Старенький трамвай» тощо).
У 2014 році пісня гурту «Пікардійська терція» під назвою «Гей, пливе кача…» лунала під час поховання героїв Небесної сотні. Відтоді композиція стала символом прощання з героями, які загинули в Україні під час військових дій. 2017 року вокалістам «Пікардійська терція» присвоєно звання Заслужених артистів України
На початку XXI ст. в Україні→ дев’ять національних і два державні симфонічні та інструментальні колективи→ Національний симфонічний оркестр України, → Національний оркестр народних інструментів України, → Державний естрадно-симфонічний оркестр України. → багато муніципальних виконавських колективів, зокрема при обласних філармоніях.українські оперні співаки — В. Лук’янець, В. Гришко, Т. Штонда, В. Пивоваров
Американська співачка українського походження → володарка премії «Оскар» (фільм «You Light Up My Life», реж. Дж. Брукс, 1977) співала в Гентській опері (Бельгія), виступала на американському телебаченні, у рекламі. Записала два українські альбоми «Квітка. Пісні України» і «Два кольори». Квітка Цісик (1953—1998)
За межами Батьківщини українські музиканти підтримували виконавство на народних інструментах. Твори для бандури та ансамблів бандуристів→ керівник і диригент капели бандуристів ім. Т. Шевченка з американського міста Детройта Григорій Китастий, співаки-бандуристи Василь Ємець та Зіновій Штокалко. Капела бандуристів Канади та хор «Веснівка». Шлях до Незалежності 1918-2018 (виступ в Торонто, Канада)Григорій Китастий