Керамікос: фірмова гуртівня Тз. ОВ «Галицька художня кераміка»Керамічний посуд - найбільш екологічний посуд для кафе, барів, ресторанів, бо не вступає в хімічну реакцію з стравами, не шкодить здоров'ю людини, як тефлоновий або алюмінієвий посуд, не виділяє шкідливих речовин при термообробці.
Керамічний посуд і склокераміка в ресторанах, кафе і барах більше підходить для зберігання, ніж для приготування їжі, оскільки більшість виробів з кераміки придатні саме для духовки завдяки рівномірному розподілу тепла. Ми не можемо уявити собі м’ясо по селянськи без керамічного горщика, який зберігає весь смак і аромат страви, тому керамічний посуд в ресторанах необхідний. А ось ставити керамічний посуд на вогонь не варто: від різкого перепаду температури виріб може зіпсується.
Приготування їжі в натуральному посуді з глини стає все популярнішим. І пояснюється це не тільки модою на простоту і екологічність. Другі страви і супи, приготовані в посуді з глини, мають абсолютно особливий смак. Мабуть, найпоширеніший вид посуду - це глиняні горщики. Запечене в них м'ясо - справжній делікатес. Цікавий факт - молоко в глечику з глини залишається холодним навіть у жарку погоду і зберігається набагато довше. А ще, виявляється, бувають хлібниці з глини - в них хліб не черствіє, не пліснявіє і не задихається.
Вишнева кераміка. Для виробництва виробів був використаний досвід багатьох поколінь гончарів. При своєму дуже красивому, декоративному зовнішньому вигляді вишневий посуд повністю придатний для використання у побуті. Вишневу кераміку можна використовувати як харчову, і навіть готувати на ній. Головне – не допускати дотик посуду до відкритого вогню (для приготування на газовій плитці необхідно використовувати газовий розсікач.
Макітри - великі широкогорлі горщики.Їх використовували для зберігання круп, в макітрах замішували тісто, зберігали крупи, укладали в них готові вареники, пиріжки та хліб. Вони були різних розмірів і форми, з вузьким і широким горлом.Ємкість 1 літр. Макітрамілка Ємкість 2 літри. Макітраглибока
"Покутська кераміка"Її ще називають "живою" керамікою. Цей посуд має особливі, тільки йому притаманні властивості – він дихає. Під час приготування страв спочатку вбирає вологу, а потім поступово її повертає. Тому їжа не пригорає і набуває особливого смаку. Молоко довше звичайного не кисне. Варення та соління не пліснявіють. Свіжий хліб довго не черствіє та не "цвіте". "Жива" кераміка тривалий час зберігає температуру продуктів.
ПП “Васильківська майоліка” - одне із підприємств з виробництва художніх керамічних виробів в Україні. ПП "Васильківська Майоліка" Підприємство випускає біля шестидесяти зразків різноманітних виробів. Це - посуд, речі господарського призначення (тарілки, макітри, глечики, кухлі та ін.).
Протягом багатьох століть горщик був головним кухонним посудом у Київській Русі. Ним користувалися в царських і боярських кухнях, на кухнях городян, в хатах селян. Форма горщика не змінювалася у всі часи його існування і була добре пристосована для приготування їжі в російській печі.
Кринка - посудина для зберігання і подачі молока на стіл. Характерною особливістю глечика є високе, досить широке горло, яке плавно переходить в округлий тулуб. Форма горла, його діаметр і висота розраховані на обхват рукою. Молоко в такому посуді довше зберігає свою свіжість, а при прокисані дає товстий шар сметани, який зручно знімати ложкою.
Кераміку необхідно мити в теплій воді з содою або невеликою кількістю миючого засобу. Якщо кераміка не покрита спеціальною глазур'ю, її необхідно ретельно насухо витерти і залишити постояти в провітрюваному приміщенні, інакше може з'явитись неприємний запах. Зрозуміло, що керамічний посуд тендітний, тому ресторани і кафе не завжди його обирають