Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Методичний прийом ” Асоціація ”“Є люди , які закохані в героїчну суворість гір, у таємничу тишу лісів або в безмежжя вільних степів. А я люблю життєдайність води в будь-яких її проявах: і у величній повільності річок, і в бурхливій нестямі гірських струмків , і в чистій пісні дзвінких джерел , і в загрозливому ревінні водоспадів…” Борис Харчук Які у вас виникають асоціації, коли ви чуєте слова річка, струмок, водоспад?
Прийом “ Географічна мозаїка ”1. Видовжене заглиблення річкової долини, що постійно заповнене текучою водою. 2. Місце, де річка впадає в море, озеро чи іншу річку. 3. Територія, з якої до цієї річки стікають поверхневі і підземні води .4. Місце, де річка бере свій початок .5. Найвищий рівень води в річці, період якого настає один раз на рік в один і той самий час.
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльностіПрийом “Слово вчителя”Здавна люди поселялися біля річок, тому що річка була годувальницею, а також широким шляхом у навколишній світ. Сьогодні ми дізнаємося, як природа наділила нас цим безцінним скарбом — водними багатствами. Де густа річкова система, а де води катастрофічно бракує. Отже, вода — найцінніший мінерал на землі... Вона відіграє велику роль у житті людей і в господарській діяльності. З її наявністю або відсутністю пов’язані не тільки певні види господарської діяльності людини, але й саме існування людства. Недарма всі води, які є в тій чи іншій державі, обліковують, охороняють і називають водними ресурсами. Сьогодні ми розширимо та конкретизуємо знання про поверхневі води України. Детальніше зупинимось на характеристиці основних річкових басейнів, зокрема на особливостях гідрографії водного режиму річок.
Наче густе блакитне мереживо обплітають річки й струмки нашу землю, збираючи воду з усіх куточків і несучи її до морів. В Україні загалом понад 63 тис. природних водотоків. Серед них найбільше струмків (довжиною менш ніж 10 км) і малих річок (завдовжки до 100 км). Середніх річок (від 100 до 500 км) – трохи більше ста, а великих (довжиною понад 500 км) – лише 14. Розподіл річок по території країни залежить насамперед від рельєфу та клімату. Найбільша густота річкової мережі в Українських Карпатах і Кримських горах, найменша – на Причорноморській низовині.
У найбільш посушливій її частині – між Дніпром і затокою Сиваш – постійних водотоків взагалі немає, а тимчасові утворюються лише під час танення снігу або зливових дощів. Внутрішні води (поверхневі - річки, озера, болота, штучні водойми та підземні) поширені по території України залежно від клімату, рельєфу, геологічної будови та діяльності людини. Запаси вод ,які можуть бути використані в господарстві і для потреб населення називають водними ресурсами.
Водні ресурси використовують для водозабезпечення населених пунктів, зрошення полів, як джерела електроенергії, у промислових цілях, для відпочинку. Великі річки використовуються в судноплавстві, на них побудовані великі водосховища, у яких зосереджені значні біологічні ресурси. У посушливих районах побудовані системи зрошувальних каналів.
Прийом «Географічна лабораторія»Працюємо в зошитах для практичних робіт ст..28 Виконуємо :завдання 1.1. а Знайди відповідність між річкою та басейном , до якого вона належить ( 3 хв.)Завдання 1.1. б. Виписати найбільші притоки Дніпра (праві та ліві)Завдання 1.1.в. У басейні яких річок розташована ваша область?
Перевіряємо виконання завдання. Падіння річки – вимірюється в метрах і визначається як різниця висот поверхні води між її витоком і гирлом. Похил річки – вимірюється у м/км або см/км, розраховується як відношення падіння річки до її довжини на певній ділянці. Витрати води – кількість води, що протікає у визначеному місці річища річки за секунду. Річковий стік – кількість води , що протікає у визначеному місці її річища за певний проміжок часу. Твердий стік – у результаті руйнівної роботи річка має не тільки рідкий (водний ), але й твердий стік.
Робота з картою в групах (2 хв.)Клас ділиться на дві групиІ група дає відповіді на питання: Басейн якої річки займає найбільшу площу в Україні?Куди впадають більшість великих річок України? ІІ група дає відповіді на питання: Які річки можна назвати прикордонними? На межі з якими країнами вони протікають?Скільки обласних центрів розташовано на річці Південний Буг?
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬЕкспрес-тести.1) Річка з усіма своїми притоками утворює: а) повінь; б) річкову систему; в) річковий басейн.2) Початок річки називають: а) гирло; б) межень; в) витік.3) За характером течії більшість річок України: а) рівнинні; б) гірські; в) бурхливі.4) Короткочасне підвищення рівня води після сильних дощів і зимових відлиг називають: а) паводок; б) межень; в) повінь.