Дистанційне навчання. Географія 7 клас. Природні зони Євразії. Вертикальна поясність. Підготувала вчитель СЗОШ № 27 імені Дмитро Іваха м. Хмельницького Календар Тетяна Петрівна
Номер слайду 2
Рекомендації. Дорогий семикласнику!Ми продовжуємо вивчення природи материка Євразії. І дана презентація допоможе тобі здійснити уявну подорож по природніх зонах Євразії. Після опрацювання цієї презентації, ти зможеш пояснити особливості поширення різних видів рослин , тварин і ґрунтів на території материка, порівнювати висотні пояси в різних горах, здійсниш уявну подорож на вершини Гімалаїв і Альп і зможеш пояснити причини відмінностей рослинного і тваринного світу в цих горах. Окрім того, зможеш оцінити, як господарська діяльність людини вплинула на природні зони материка.
Номер слайду 3
Природні зони ЄвразіїДавайте пригадаємо, що таке природня зона? ( Якщо важко самостійно, використайте для цього підручник, або інтернет – ресурси ). На материку є всі природні зони від арктичних пустель до вологих екваторіальних лісів. Вони мають широтне простягання. Широтна зональність ускладнюється вертикальною поясністю. Розглянь карту природніх зон Євразії (можна в атласі чи підручнику, щоб зручніше було) і дай відповідь на запитання: - Яке простягання мають природні зони в Євразії? - Назвіть зони, розміщені в помірному поясі. - Які природні зони поширені в субтропічному поясі на західному та східному узбережжях Євразії? Чому вони різні? - Де в Євразії порушується широтне розміщення природних зон? Які причини цього порушення?
Номер слайду 4
Зона арктичних пустель. Розташування: охоплює острови Північного Льодовитого океану і північне узбережжя материка. Клімат: суворий арктичний :температура взимку до -50 °C , а влітку до +5 °C , кількість опадів до 200 мм.Ґрунти: відсутні. Рослини: лишайники, мохи, ломикамінь, полярний мак. Тварини: північний олень, білий ведмідь, песець, лемінг, арктична лисиця, серед птахів чайки, казарки та інші. Поміркуй! Як рослини і тварини пристосувалися до життя в арктичному поясі?
Номер слайду 5
Рослини арктичних пустель Полярний мак Лишайники Мохи
Номер слайду 6
Тварини арктичних пустель Білий ведмідь Песець Морж Тюлень
Номер слайду 7
Тундра і лісотундра. Розташування: північне узбережжя материка. Клімат: суворий, але літо тепліше, як в арктичних пустелях.Ґрунти: тундрові глейові. Рослини: мохи, лишайники, осока, ломикамінь,карликова береза, вільха,брусниця, а в лісотундрі з'являються низькорослі сосни, ялини, берези. Тварини: північний олень, песець, лемінг, полярний вовк, біла куріпка, полярна сова, багато також гусей, качок, гагар. Поміркуй! Чому видовий склад рослин і тварин у лісотундрі є більш різноманітним, чим у тундрі?
Номер слайду 8
Рослини тундри Ломикамінь Брусниця
Номер слайду 9
Тварини тундри і лісотундри Полярний олень Лемінг Полярний вовк Полярна сова
Номер слайду 10
Тайга(хвойні ліси)Розташування: помірний пояс ( здебільшого азіатська частина материка). Клімат: помірний різко континентальний (зима сувора сніжна, літо - прохолодне)Ґрунти: підзолисті. Рослини: ялина, ялиця, модрина, сибірська ( кедрова) сосна. Тварини: лось, рись, лисиця, бурий ведмідь, лісова куниця, ласка, білка, вовк,, тетерук, кедрівка. Поміркуй! Чому тайга займає найбільші простори серед лісів помірного поясу і здебільшого розташована в азіатській частині материка?
Номер слайду 11
Рослини тайги Сосна сибірська ( кедр ) Модрина Ялиця
Номер слайду 12
Тварини тайги Бурий ведмідь Лось Вовк Лісова куниця Ласка Рись
Номер слайду 13
Мішані ліси. Розташування: помірний пояс ( лише європейська частина материка). Клімат: помірно континентальний.Ґрунти: дерново–підзолисті. Рослини: як хвойні (ялина, сосна), так і дрібнолисті (береза, осика) і широколисті дуб, бук, липа) породи дерев. Тварини: дикий кабан, зубр, лисиця, вовк, білка, заєць, козуля,тетерук, глухар, та багато інших птахів. Поміркуй! Чому зона мішаних лісів зустрічається лише в європейській частині материка?
Номер слайду 14
Рослини мішаних лісів Сосна Ялина Дуб Граб
Номер слайду 15
Тварини мішаних лісів Зубр Лисиця Дикий кабан Глухар
Номер слайду 16
Широколисті ліси. Розташування: помірний пояс (західна частина Європи).Ґрунти: бурі лісові. Рослини: дуб, бук, клен, липа, ясен, в'яз, граб. Тварини: лось, благородний олень, заєць, борсук, куниця,кабан, вовк, вивірка, дятел, синиця, дрізд, зяблик і багато інших. Поміркуй! Чи є зона широколистих лісів в Україні?
Номер слайду 17
Рослини широколистих лісів Бук Клен Ясен В’ яз
Номер слайду 18
Тварини широколистих лісів Благородний олень Борсук Вивірка Синиця
Номер слайду 19
Лісостеп. Розташування: неширока смуга від Середньодунайської низовини до річки Єнісей. Клімат: помірно континентальний і континентальний.Ґрунти: сірі лісові, чорноземи. Рослини: дуб, береза, липа, клен, ковила, типчак, келерія. Тварини: куниця, білка, лісовий кіт, ховрах, багато птахів ( дрізд, синиця, дятел, сойка, ластівка). Поміркуй! Чому лісостепову зону називають перехідною?
Номер слайду 20
Рослини лісостепу Береза Липа Осика Келерія
Номер слайду 21
Тварини лісостепу Їжак Тхір Лісовий кіт Дятел
Номер слайду 22
Степ. Розташування: смуга від низов'їв Дунаю й берегів Чорного і Азовського морів, осягаючи з півдня Уральські гори, до Алтаю. Клімат: помірний, температура взимку – 12 С, влітку + 24 С, опадів 300мм/рік.Ґрунти: чорноземи, каштанові. Рослини: ковила, типчак, тимофіївка, тонконіг, перекотиполе. Тварини: здебільшого гризуни, ховрах, тушканчик, хом'як, тхір, куріпка, дрохва, степовий орел, жайворонок і багато інших птахів. Поміркуй! Чому степова зона найбільше змінена в результаті господарської діяльності людини?
Номер слайду 23
Рослини степу Типчак Ковила Тонконіг Перекотиполе
Номер слайду 24
Тварини степу Хом’як Тушканчик Дрохва Степовий орел
Номер слайду 25
Напівпустелі і пустеліРозташування: тропічний, субтропічний, помірний пояс Азії. Клімат: різко континентальний з холодною зимою і сухим спекотним літом.Ґрунти: бурі та сіро – бурі. Рослини: полин, курай, саксаул, верблюжа колючка. Тварини: двогорбий верблюд, тушканчик, лисиця корсак, шакал, змії, скорпіони,каракурти. Поміркуй! Чому в помірному поясі Євразії утворилися пустелі? Знайди їх на карті.
Номер слайду 26
Рослини напівпустель і пустель Полин Саксаул Курай Верблюжа колючка
Номер слайду 27
Тварини напівпустель і пустель Двогорбий верблюд Скорпіон Каракурт
Номер слайду 28
Завдання і рефлексія. Дорогі друзі! Ви ознайомився з деякими природніми зонами Євразії, а тепер вам самостійно потрібно прочитати про зону твердолистих лісів і чагарників, перемінно–вологих лісів, саван і рідколісся, екваторіальних лісів і заповнити таблицю( таблиця додається). Але спочатку я пропоную вам перепочити і помилуватися природою, послухати музику, перейшовши за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=SR0 PGXg. Uqms. Після того, як ви заповните таблицю, зробіть висновок, порівнявши природні зони Євразії та Північної Америки.
Номер слайду 29
Зразок таблиці {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Назва. Розташування. КліматҐрунти Рослини. Тварини
Номер слайду 30
Вертикальна поясність Пригадайте, що таке вертикальна поясність?Вертикальна поясність найчіткіше прослідковується в Альпах та Гімалаях. Порівняйте вертикальну поясність Альп та Гімалаїв (використати можна малюнки в підручнику),виділіть спільні та відмінні риси.
Номер слайду 31
Дослідження. Здійсніть уявну подорож від узбережжя Атлантичного океану в Європі до берегів Тихого океану в Азії вздовж 50-ї паралелі та дослідіть:І) які форми рельєфу ви перетинатимете (використайте фізичну карту Євразії);2) назвіть кліматичні області через які пролягатиме ваш маршрут (кліматична карта Євразії);3) які природні зони траплятимуться на вашому шляху ( карта природніх зон Євразії);4) які країни лежать на цій широті ( політична карта Євразії). На контурній карті Євразії зобразіть маршрут своєї подорожі, та підпишіть унікальні об'єкти, що зустрічаються вздовж 50-ї паралелі (можна додати їх фото).
Номер слайду 32
Перевір себе. Одного разу, тварини Євразії вирішили по подорожувати і розбрелися по материку. Допоможи їм повернутися додому і згрупуй їх у групи , відповідно до природніх зон, де вони проживають. В подорож вирушили такі тварини: білий ведмідь, рись, їжак, білка, тетерук, бурий ведмідь, песець, тушканчик, каракурт, зубр, тхір, лось, вовк, лисиця, білка,леопард,мавпа,панда, лань і тигр. Визначте правильний варіант ланцюга: “природна зона - кліматичний пояс – ґрунти – рослина – тварина”: А степи та лісостепи-помірний-підзолисті-дуб-орел. Б тундра та лісотундра-субарктичний-чорноземи-мохи-зубр. В тайга-помірний-підзолисті-модрина-бурий ведмідь. Г пустелі і напівпустелі-помірний-каштанові-саксаул-борсук
Номер слайду 33
Узагальнення і рефлексія. Для закріплення знань з даної теми, я пропоную вам переглянути відео урок за посиланням https://youtu.be/Vn. I71k8ac. OYА ще знайдіть цікаві факти про тварин Євразії і поділіться ними з однокласниками і вчителем.І наостанок, хочу сказати, що ви великі молодці!Будьте здорові! Любіть і вивчайте географію!