АРХЕЇ — прокаріотичні одноклітинні мікроорганізми з біохімічними особливостями, що відрізняють їх від бактерій та еукаріотів. Місце архей в системі органічного світу
Номер слайду 3
Особливості архей. Геном археїв представлений дволанцюговою ДНК у нуклеоїді та кільцевими плазмідами. Клітинна оболонка архей не містить муреїну, в багатьох видів утворена поверхневими білками (так званий S-шар) та псевдомуреїном. Клітинні мембрани різняться структурою й хімічним складом, що визначають їхню більшу стійкість за екстремальних умов існування.
Номер слайду 4
4. Рухи забезпечуються джгутиками, відмінними від джгутиків бактерій.5. Розмноження нестатеве (бінарний поділ, множинний поділ, фрагментація й брунькування).6. Живлення хемоавтотрофне й хемогетеротрофне з використанням найрізноманітніших джерел енергії: світла, органічних сполук, амоніаку, йонів металів, водню та ін.
Номер слайду 5
Процеси метаболізму архей. Метагенез — процес отримання енергії у безкисневих умовах з утворенням метану. CO2 + 4 H2 —> CH4 + 2 H2 O + ЕБактеріородопсиновий фотосинтез – фотосинтез солелюбних архей-галофілів з використанням фіолетового світлочутливого пігменту — бактеріородопсин.
Номер слайду 6
Групи архей. Термофіли (живуть за високих температур). Галофіли (солелюбні). Ацидофіли (живуть в кислому середовищі). Алкалофіли (живуть в лужному середовищі). Мезофіли (живуть в звичайних умовах). Симбіонти (співіснують з різними організмами).