Про матеріал
Я досліджую світ
«Різноманітність рослин»
Підготувала –Гнідаш Любов Іванівна
Мета:поглибити знання школярів про різноманітність рослин; формувати в учнів уявлення про водорості , мохи , папороті , хвощі,хвойні і квіткові рослини;розвивати уміння аналізувати і порівнювати рослини , визначати істотні ознаки , впізнавати рослини ;удосконалювати уміння доводити й робити висновки;
формувати потребу в пізнанні природи ; розвивати спостережливість , мислення ;виховувати естетичне сприйняття рослинного світу.
Обладнання:картки ,інтерактивні матеріали ,гербарії , живі рослини.
Хід уроку
1.Організація класу
2.Актуалізація опорних знань ,повідомлення теми уроку
- Що таке природа?
- Яка буває природа?
- Що відносимо до неживої природи?
- Що належить до живої природи?
- Всі живі організми ,крім людей,науковці поділили на царства.
- Сьогодні ми з вами більш детально поговоримо про «Царство рослин»
- У вас вже є певні знання про рослини! Давайте ,згадаємо на які групи вони можуть поділятись.
- В залежності від типу стебла (дерева,кущі,трав’янисті рослини)
- За тривалістю життя(однорічні,дворічні,багаторічні)
- За потребою догляду(культурні,дикорослі)
- Наука яка вивчає рослини – це ботаніка.
-Ми з вами ,частково ,теж ботаніки,бо знаємо і розбираємось в будові рослин!
-Назвіть всі органи.
- Яке завдання виконує кожен орган?
- Покажіть на ілюстрації кожен орган.
- Сьогодні ми побачимо ,що не всі рослини мають звичні частини . Тому й розрізняють різні види рослин.
- Наш словничок поповниться новими словами.
3.Вивчення нового матеріалу
Отже,перші незвичні рослини – це водорості.(Показ справжніх водоростей)
Поширені по всій Землі. Основна частина водоростей заселяє океани,моря,річки ,озера,болота – загалом усе ,де є вода. Проте інколи їх можна зустріти на Ґрунті ,на скелях навіть на льоду Арктики й Антарктиди. Ще є водорості ,які селяться на шерсті тварин(наприклад лінивця)і забарвлюють її в зелений колір.
Головна особливість: не мають кореня,квіток,плодів і ростуть у воді.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Наступні рослини - папороті і хвощі. (Показ справжньої папороті)
Папороті і хвощі зустрічаються в тінистих вологих лісах , на дні сирих ярів.
Мільйони років тому вони були справжніми гігантами.
Головна особливість: є стебло й листя,коріння ,але немає квітів і насіння.
Розмножуються спорами що знаходяться на нижньому боці листя.
Легенда говорить : «Той хто знайде квітку папороті - буде мати
можливість виконати будь – які бажання»
Мохи – теж досить незвичні рослини!
Мохи ростуть у вологих місцях .Можемо побачити на корі дерев На деревах, переважно в густій хащі, він зростає з північного боку.(Це допоможе вийти з лісу)
Мох має тонке стебло яке густо вкрите зеленими вузькими листочками.
Головна особливість: кореня мох не має (замість кореня схожі на нитки відростки)
розмножуються спорами які знаходяться в коробочках.
Хвойні рослини вам дуже гарно знайомі.
- Яка ж у них особливість?
Головна особливість: мають всі органи крім квітів і плодів, а насіння ховається в шишці. Будова листка теж має особливу форму схожу на голочки.
Сосна,ялина,кипарис,кедр,тис,модрина.
Квіткові рослини – найбільш розповсюджені на Землі.
Як ви здогадались , квіткові рослини мають квітку. А що
утворюється з квітки?(плоди)
4.Підсумок уроку
- Давайте згадаємо всі групи рослин і їх особливості.
-Давайте спробуємо скласти асоціативний кущ «Рослини»,згадаємо ,що дають нам рослини.
- Ви висловлюєте мені свої думки , а я вам покажу свої асоціації!
5.Домашнє завдання