«…Часто руки знають, як розв’язати загадку, з якою інтелект боровся дарма». К. Г. Юнг Принцип «Терапії піском» був запропонований Карлом Густавом Юнгом, , засновником аналітичної терапії. Ігри на піску- одна з форм природної діяльності дитини. Може бути, природна потреба людини «морочитися» з піском, і сама його структура підказали великому Юнгу цю ідею. Адже пісок складається з дрібних крупинок, які тільки при з'єднанні утворюють улюблену нами пісочну масу. Багато психологів бачать в окремих крупинках символічне відображення автономності людини, а в піщаній масі – втілення Життя у Всесвіті.
Що таке пісочна терапія?Пісочна терапія – це спосіб спілкування зі світом і самим собою; спосіб позбавлення внутрішнього напруження, що підвищує впевненість у собі та відкриває нові шляхи розвитку. Пісочна терапія дає можливість торкнутися внутрішнього, справжнього «Я», відновити свою психічну цілісність.
ДИВО-ПІСОЧНИЦЯЩо потрібно для гри в пісок? А потрібно, в принципі, так мало: Любов, бажання, добротаІ щоб віра в Дитинство не пропала. Візьмемо простий ящик зі стола –Пофарбуємо блакитною фарбоюІ жменька золотого піску. Туди віл`ється чарівною казкою.Іграшок малих набір візьми у гру…Подібно Богу. Створи, ти свій чарівний світ, Пізнання пройшовши дорогу.
НАША «КОЛЕКЦІЯ»У набір іграшок можуть увійти:людські персонажі ;будівлі: будинки,замки ;тварини: домашні, дикі, доісторичні, морські;машини: сухопутні, водні, космічні, бойові;рослини: дерева, кущі, квіти, овочі та ін; будівлі: мости, огорожі, ворота, портали, кошари ;природничі предмети: черепашки, гілочки, каміння ; символічні предмети: джерела для загадуванням бажань, ящики зі скарбами, коштовності та ін ;казкові герої: злі і добрі; пластикові або дерев'яні букви і цифри, різні геометричні фігури (круги, трикутники, прямокутники, піраміди і ін). Словом, усе, що зустрічається в навколишньому світі.
СЕНДПЛЕЙСьогодні дуже популярним став метод sandplay, що з англійської дослівно означає «пісочна гра». Власне, це той метод, завдяки якому дитина з піску і невеличких фігурок будує свій індивідуальний і неповторний світ у мініатюрі. Граючись, вона виражає на піску те, що спонтанно виникає в її свідомості.
Запропонований метод дозволяє гармонізувати (упорядкувати) внутрішній душевний хаос за допомогою декількох механізмів:опрацювання ситуацій, що травмують психіку, на символічному рівні;від регулювання негативного емоційного досвіду під час творчого самовираження;розширення внутрішнього досвіду;зміна ставлення до себе, до свого минулого, сьогодення і майбутнього;зміцнення (або пробудження) довіри до світу, розвиток нових, продуктивніших взаємин зі світом. Можливості сендплею
ЗАВДАННЯ СЕНДПЛЕЮ -посилити бажання дитини пізнавати щось нове,експериментувати, досліджувати, працювати самостійно; -розвивати тактильну чутливість як основу розвитку“ручного інтелекту”;- забезпечити розвиток пам’яті, уваги, мислення, мовлення та дрібної моторики;- удосконалювати розвиток предметно-ігрової діяльностіта комунікативних навичок дитини.
Переваги сендплею. ДІТИ:- отримують велике емоційне задоволення,удосконалюють координацію рухів, дрібну моторику, орієнтацію в просторі;- проявляють допитливість у пошуково-дослідницькій діяльності;- розвивають сенсорно-перцептивні здібності; - дитина навчається розуміти себе й інших,закладається база для подальшого формування навичок позитивної комунікації.
Чарівніше за пісок немає для дітей забави, Його завжди є вдосталь, Тече він ніжно так крізь руки, Що не зрівняти його ні з чим… Іоахім РінгельнацІгри з піском є ефективним засобом всебічного розвитку дітей у цілому і творчих здібностей зокрема. Багаторічна практика свідчить, що ігри з піском позитивно впливають на емоційне благополуччя дітей. А з огляду на те, що це найулюбленіші ігри дітей, ми, дорослі, повинні максимально використовувати їх з розвивальною, навчальною та корекційною метою.
«Найкраща для малюка іграшка — це купа піску». К. Д. УшинськийІгри з піском дають дитині змогу відчути себе впевненою і вмілою: вона створює нове, не боїться ламати старе і щось змінювати. У пісочниці створено оптимальні умови для розвитку творчого потенціалу дитини, активізації її просторової уяви, образно-логічного мислення, тренування дрібної моторики рук. У процесі колективних ігор дитина усвідомлює морально-етичні норми, у неї формується гармонійний образ світу. Дорослі можуть бути впевнені: якщо у дитячому пісочному господарстві все спокійно, то й на душі у дитини спокій і гармонія.
1. Ігри на розвиток тактильно - кінестетичної чутливості і дрібної моторики рук («Чутливі Долоньки»).2. Ігри на розвиток фонематичного слуху, корекції звуковимови, навчання читання та письма. («Пісочна грамота»).3. Пізнавальні ігри на піску («Ігри на знайомство з навколишнім світом»). 4. Фантастичні ігри. У пісочниці імітується життя на інших планетах: місячний ландшафт, поверхня Марса та ін. Це унікальна можливість для нас використовувати сучасну дитячу субкультуру (трансформерів, роботів та ін.) у "мирних", пізнавальних цілях. 5. Історичні гри. Ми захоплюємося діарамами битв, представлених у великих музеях, але ж це не що інше, як застигла пісочна картина. Тільки в пісочниці дитина може все сама побудувати і програти, ставши учасником історичних подій. 6. Ігри-екскурсії по місту. Батьківщина починається з рідного міста, селища. Його історія робить істотний вплив на думки і життя мешканців. Ці події можна розігрувати на піску. Види ігор з піском
Діти дуже люблять незвичайні історії і казки, які не лише переносять їх з реального світу у чарівний, казковий, але й розширюють їхній кругозір. Через казку, звернену до серця дитини, особливо народну, не спотворену впливом сучасної цивілізації з притаманним їй прагматизмом, діти отримують перший соціальний досвід: знання про людей, про добро і зло та їх протиборство у людському суспільстві. Фігура або сцена, побудована дитиною, передає почуття, емоції, конфлікти, які сама дитина не може виразити словами. Це дуже важливо. До того ж створення пісочної композиції — на відміну, скажімо, від малюнка — не вимагає великих зусиль. Тут неможливо помилитися, зробити щось не так.
Так я втілюю в роботі з дітьми принцип «пісочна терапія, Сендплей». Ще можна придумувати ігри цифрами, геометричними фігурами. Ігри з піском приносять дітям не тільки задоволення, а й багато корисного, цікавого. Будуючи картини з піску, придумуючи різні історії, я в більш ігровій формі стараюсь передати дітям мої знання і життєвий досвід, закони оточуючого світу. А я, як вихователь, доклала всі зусилля, щоб маленькі господарі садочка були здоровими, щоб кожний день дітей був сповнений нових знань, цікавих ігор, веселих розваг. Навчаю дітей жити в гармонії з природою, із собою та навколишнім світом.
Висновки. Кожен із нас, дорослих, пам’ятає, як колись у дитинстві вабили до себе пісок і вода, як постійно виникало бажання “відтворити” мамині пиріжки з піску або побудувати казковий палац із фантастичними фігурами, або заховатись з улюбленою іграшкою в піщаний тунель. Саме за допомогою ігор у пісочниці дітям надається можливість будувати власний світ, модель свого Всесвіту, відчуваючи себе його творцем. Я думаю тепер ознайомившись з моїм досвідом роботи ви погодитесь з тим, що для успішного навчально-виховного процесу, необхідно, щоб дитина почувалася комфортно і безпечно. Комфортне середовище має на увазі, з одного боку, рівень партнерських взаємин дорослого з дитиною, з іншого боку певні чинники середовища.
Завдання пісочної терапії узгоджуються з внутрішнім прагненням дитини до самоактуалізації. Тут пісочна терапія зорієнтована на те, щоб допомогти дитині дошкільного віку розвинути самооцінку і знайти віру в самого себе. У багатьох випадках гра з піском є провідним методом корекційної дії, в інших випадках – як допоміжний засіб, що дозволяє стимулювати дитину, розвинути її мовленнєві,сенсорно моторні навички. Метою моєї роботи було – обґрунтування здоровۥя збережувальної системи в умовах свого дошкільного навчального закладу, розробка нових методів роботи, перспективного планування інтегрованих занять з приорітетом пісочної терапії.