ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИТерморегуляція. Терморегуля́ція (від грец. τέρμη «жар, тепло» і лат. regulo «впорядковую») — сукупність фізіологічних процесів, що підтримують температуру тіла організму відмінною від температури навколишнього середовища.(82% теплових витрат через шкіру)
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИ Рецепторна(шкіра –орган чуттів)Шкіра містить велику кількість рецепторів, що сприймають різні подразнення з зовнішнього середовища:1 см.куб шкіри припадає до 5000 чутливих закінчень,200 больових, 12 холодових рецепторів, 2 теплових і 25 рецепторів, що реагують на тиск.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИ Рецепторна (шкіра –орган чуттів) Нервові рецептори в шкірі розподілені нерівномірно. Найбільшою чутливістю до дотиків володіє шкіра на кінчикахпальців, потім йде кінчик носа і середина долоні. Таким чином, шкіра є величезне складне рецепторні поле, мільйони чутливих закінчень якого постійно "спілкуються" з мозком.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИЗахисна. Шкіра є оболонкою, що відмежовує майже весь організм людини від зовнішнього середовища; захищає внутрішні органи від механічних ушкоджень, від проникнення різних речовин і мікроорганізмів ,від шкідливої дії ультрафіолетового випромінювання.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИДихальна. Дихальна функція шкіри виражається, головним чином, у віддачі вуглекислоти й води у оточуюче повітря. Відомо, що виключення 2/з поверхні шкіри змазуванням будь-якими непроникними для води й повітря речовинами може призвести до смерті, як при задушенні.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯШКІРА ФУНКЦІЇ ШКІРИСинтетична. Загальновідомо , що в шкірі під впливом ультрафіолетового опромінення синтезується вітамін D, який відіграє важливу роль у підтриманні кальцієвого і фосфорного гемостазу. Тут відбуваються біохімічні процеси, що обумовлюють синтез рогової речовини кератину, пігменту меланіну.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ ЕпідермісЄ різновидом епітеліальної тканини. Зовнішній шар епідермісу — це мертві зроговілі клітини. Вони безперервно злущуються. Проте товщина епідермісу не зменшується. За 10–30 днів відбувається повне його оновлення. Товщина епідермісу складає 0,03–1,5 мм.fillcolorfill.typefill.on
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Епідерміс. Але ось що дивно: не дивлячись на постійне оновлення, наша зовнішність і забарвлення шкіри залишаються незмінними. Біла людина залишається білою, кирпатий ніс - кирпатим, а форма колін залишається такою ж, і не проявляється, наприклад, на ліктях. Справа в тому, що внутрішні клітини "спроектовані" для відтворення кожної пори, ямочки, веснянки, потемніння, зміни і т.д.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Дерма. Міжклітинна речовина сполучної тканини, яка утворює дерму, містить колагенові й еластичні волокна. Завдяки ним шкіра пружна і легко розтягується: відтягніть її на тильній стороні долоні і відпустіть — вона відразу повернеться в початковий стан. Товщина дерми — 0,5–5 мм, найтовстішою вона є на спині, плечах, стегнах. Дерма впинається в епідерміс безліччю сосочків, які трохи піднімають епідерміс, утворюючи гребінці й борозенки. Їх малюнок у кожної людини різний. У дермі розташовані кровоносні і лімфатичні капіляри, м’язові та нервові волокна, нервові закінчення, пігментні клітини, потові та сальні залози, волосяні фолікули.fillcolorfill.typefill.on
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Дерма Шкірні залози. Це залози зовнішньої секреції, що виділяють секрети на поверхню шкіри. Потова залоза має вигляд трубочки діаметром 0,3–0,4 мм, закрученоїклубочком. Один її кінець сполучений з порою в епідермісі. У людини, на відміну від інших ссавців, потові залози розташовані на всій поверхні тіла, але найбільше їх на долонях, ступнях, у пахвах. fillcolorfill.typefill.on
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Дерма Шкірні залози. Потова залоза. Маленькі потові залози, розподілені по всьому тілу. Їх загальна кількість більше 2 мільйонів. І вони виводять на поверхню нашого тіла воду, де вона випаровується, охолоджуючи організм. Потові залози складаються з маленьких трубочок, основна частина яких знаходиться глибоко в дермі. Ці трубочки йдуть вгору, досягаючи поверхні шкіри. Крихітні отвори на поверхні нашого тіла –це пори, які ледве помітні неозброєним оком. Виділення поту з потових залоз
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Дерма Шкірні залози. Сальна залозаЇх протоки відкриваються у волосяний фолікул. Більшість сальних залоз розташовано на голові, обличчі, верхній частині спини. Їх секрет містить жироподібні речовини. Вони потрапляють на волосся та поверхню шкіри й пом’якшують її. Водонепроникний шар,утворений цими речовинами, захищає шкіру від пилу та мікроорганізмів, а також перешкоджає її висиханню. За добу сальні залози виділяють близько 20 г секрету.fillcolorfill.typefill.on
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Підшкірна клітковина. Підшкірна клітковина — нижній шар шкіри,утворений жировою тканиною товщиною 3–10 мм. Підшкірна клітковина працює, як амортизатор, що гасить механічні дії на поверхні тіла. Недарма найтовщий шар цієї тканини міститься на сідницях і підошвах — вони весь час зазнають великого тиску. fillcolorfill.typefill.on
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Це цікаво…Волосся виростає на 12 мм в місяць . Окремі волосини живуть сім років. Якщо ніколи не стригти волосся, воно можуть вирости до 107 см . У жінок волосся довше, ніж у чоловіків. Волосся росте швидше влітку і під час сну . Волосся росте швидше у віці від 16 до 24 років . У жінок у віці від 40 до 50 років може випасти до 20% волосся . З віком волосся стає сухіше.
ШКІРА ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯБУДОВА ШКІРИ Це цікаво…Чому у людини різний колір шкіри?Пояснення — в хімічних процесах, які протікають в тілі і шкірі. У тканинах шкіри є колірні компоненти, звані «хромогенами», які самі по собі безбарвні. Коли певні ферменти впливають на них, з’являється відповідний колір шкіри. Якщо у людини немає хромогенів або його ферменти неправильно працюють. Така людина називається «альбіносом». Людська шкіра сама по собі, без якої-небудь речовини, молочно-біла. Але до цього додається відтінок жовтого, із-за наявності жовтого пігменту в шкірі. Інший колірний компонент шкіри чорний, пов’язаний з наявністю крихітних гранул меланіну. Ця речовина за кольором коричнева, але у великій кількості вона здається чорною. Інший відтінок вноситься до шкіри червоним кольором крові, циркулюючої по її крихітних судинах. Колір шкіри кожної людини залежить від співвідношення, в якому ці чотири кольори, — білий, жовтий, чорний і червоний — поєднуються. Всі кольори шкіри людської раси можуть бути отримані різними комбінаціями цих колірних компонентів, які є у всіх нас.