Презентація та конспект «Сонячні Італія та Болгарія»

Про матеріал

Урок 26 Дата:17.03.17 Клас:4-А Школа:№7

Тема: «Сонячні Італія та Болгарія»

Мета:

• навчальна:познайомити учнів з музичними творами композиторів різних національностей, що пов'язані з образами природи. Порівняти образи й виразні засоби музики українського та російського композиторів. Дати поняття «баркарола».Здійснювати поліхудожній підхід до викладання теми.

• розвивальна:розвивати емоційну сферу школярів, предметні та міжпредметні компетентності, навички співу, творчі здібності. Вчити розуміти образи музики, пов'язані з вираженням почуттів і настроїв людини.

• виховна:виховувати в четвертокласників художній смак, формувати інтерес до мистецтва і любов до природи, здатність тонко відчувати зміст і характер мистецьких творів.

Музичний матеріал: Микола Лисенко, «Баркарола»; Сергій Рахманінов, «Італійська полька»;«Черевички» українська народна пісня (повторення). «Рідна хата» вірші Наталії Іванової Музика Анни Олєйнікової (розучування)

Основні поняття: «баркарола»

Тип уроку: урок поглиблення теми

Обладнання: музичний інструмент, ноти,фонохрестоматія, програвач, ілюстрації, портрети композиторів, підручники.

ХІД УРОКУ

Учні входять до класу під музичний супровід

(«Баркароли»)

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Музичне вітання.

2. Актуалізація опорних знань

•Які народні музичні інструменти та танці прибалтів вам знайомі?

•Музика якого композитора створила образ литовського народного танцю?

•Чи схожа музика балтійських народів на мотиви українських народних пісень?

•Розкажіть про музичні обряди, інструменти та традиції народів Балтії.

3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Наша музична подорож триває: ось перед нами виник чарівний сонячний італійський пейзаж.

Повідомлення теми, мети, завдання уроку.

(Тема семестру та тема уроку записані на дошці)

4. ОСНОВНА ЧАСТИНА

Італія вважається колискою музичного мистецтва. Композитори всього світу захоплюються італійською музикою. Окрім того, Італія відома майстрами з виготовлення скрипок: Аматі, Гварнері та Страдіварі. їхні шедеври мають особливе звучання, що нагадує дзвінкі жіночі голоси.

У дусі італійської баркароли написали свої фортепіанні твори композитори П. Чайковський та М. Лисенко.

Баркарола — пісня венеціанських човнярів.

Сьогодні прозвучить «Баркарола» композитора М. Лисенка. У цьому творі композитор використав українську народну пісню «Пливе човен». (Учитель виконує декілька куплетів пісні.)

Простежте за розвитком музики української народної пісні «Пливе човен», яку використав композитор у цьому творі.

Визначте особливості музики: темпу, супроводу

Слухання Микола Лисенко, Баркарола.

•Чи сподобався вам музичний твір?

•Чи хотіли б послухати його вдруге?

•Що можна уявити?

Фортепіанна п'єса М. Лисенка - один із найкращих творів композитора, пройнятий любов'ю до народної пісні.

В ній композитор виразив любов до української пісні і рідної природи.

Подорожуючи Італією, Сергій Рахманінов захопився італійською музикою, що знайшло відображення в «Італійській польці».Вона, як і італійська пісня, дуже мелодійна та граційна.

- Пригадайте, як танцюють польку і чому вона має таку назву.

Полька — веселий рухливий дводольний танець. Його виконують парами з підскоками. Характер у польки легкий, грайливий. Послухайте танок ще раз і легкими рухами рук, нібито танцюючи, підкресліть пульс музики.

Слухання СергійРахманінов. «Італійська полька».

•Який настрій викликає цей твір?

•Що ви уявляєте, коли слухаєте цю музику? Який характер твору?

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Російський композитор Сергій Рахманінов зростав у музичній родині. Його дідусь був піаністом і композитором, батьки також займалися музикою. У чотирирічному віці він вже грав із дідусем у чотири руки. Коли майбутньому композиторові виповнилося дев'ять років, його зарахували до Петербурзької консерваторії.

-А зараз ви познайомитесь з небаченої краси країною. Вітайте, Болгарію!

Вона схожа на маленький континент через розмаїтість рельєфу, чудотворної природи і небачену красу. Які ж таємниці приховує ця дивовижна країна, зі своїм м"яким кліматом, лагідним морем та щедрим сонцем. Ще чимало таємничих та цікавих історій приховує Болгарія. Її заворожуючі розповіді можна почути у ніжних звуках морського прибою, легкого освіжаючого бризу та шелесту зелених дерев. А коли цю країну огортає ніч, їй лагідно та чарівно наспівує колискову Орфей під звуки золотої арфи.(гра на арфі)

Отже, кожен народ має свою не лише розмовну, а й музичну мову. Вона, на відміну від розмовної, зрозуміла нам без перекладу, за її допомогою виражають певні почуття й образи. Болгари належать до групи слов'янських народів, тому музика пісні схожа з українською, дуже схожі й наші мови.

•Який характер музики, особливості виконання?

•Який жанр пісні?(жартівлива, ігрова)

ФІЗКУЛЬТУРНА ХВИЛИНКА

Вокально-хорова робота

Розспівування

Розучування «Рідна хата»

5. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

•Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики творів, які слухали на уроці.

•Обери серед репродукцій картин італійського художника Каналеттоті картини, які можна «озвучити» прослуханими на уроці музичними творами.

6. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

• Яке враження склалося у вас від музичних творів?

• Що їх об'єднує?

Музика - спільна мова всіх народів. Музичні твори композиторів близькі своєю поетичністю та мелодійністю і Близкість музичної мови народів не випадкова - їх споріднює любов до рідного краю, народу, щире та емоційне ставлення до краси рідної природи.

Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.

У рідному краї і серце співає,
Лелеки здалека нам весни несуть.
У рідному краї і небо безкрає,
Потоки, потоки, мов струни, течуть.

Тут мамина пісня лунає і нині,
Її підхопили поля і гаї.
Її вечорами по всій Україні
Співають в садах солов ї.

На відміну від розмовної, музична мова зрозуміла без перекладу.

Дайте,виразимо любов до рідної Батьківщини у пісні,яку ми вивчили.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Сонячні Італія та Болгарія

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Угорщина

Номер слайду 4

Франція

Номер слайду 5

Німеччинанімеччин

Номер слайду 6

Італія

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Моя країна - Україна

Номер слайду 12

Красивий, щедрий рідний крайІ мова наша солов'їна. Люби, шануй, оберігай. Усе, що зветься Україна!Адже …У – уславлена, …К – красива, …Р – радісна, …А – активна, …Ї - ідеальна, …Н – незалежна, …А – амбіційна, …А яка ще?

Номер слайду 13

Номер слайду 14

ПОЛЬКА

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

«Рідна хата»

Номер слайду 22

Допоможи Тріольчику обрати слова-характеристики творів, які слухали на уроці.

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Моя країна - Україна

Номер слайду 25

Дякую за увагу!

Номер слайду 26

Літературна сторінка. Склади вірш!Ось небо блакитне i сонце в зенiтi!Моя Україна - найкраща у ... !Моя Україна - це ліс і озерця,Безмежні степи i чарiвнi ... . Красиві пейзажі i гори високі,Маленькі струмочки i ріки ... . Міста старовинні i замки прекрасні. Великі будови і наші, … . Сади чарiвнi, мальовничиї села. Моя Україна - це пісня ... . Це щира, багата, як світ, її мова,Крилата, така мелодійна, ... .Її обереги - верба i калина. Найкраща у свiтi - моя ... . Бо нам найрiднiша Вітчизна i мати. То як же нам, дітям, її не …!Моя Україна - козацька слава!Така волелюбна i мирна … . Вона дорога нам, i рідна, i мила. Бо світ перед нами великий ... . Вітчизно свята, дорога Україно,Для кожного з нас ти у свiтi ... .веселасучаснісвітієдинакохатичудоваглибокідержава. Українаджерельцявідкрила

pptx
Додано
13 червня 2018
Переглядів
3107
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку