Презентація "Мотиви сирітства і самотності в контексті українських народних пісень"

Про матеріал

Українці, співуча нація, майже кожну подію свого життя супроводжували відповідною піснею. Українські народні пісні відображували все життя людей, їхні цінності, духовний світ, життєві драми, мрії та сподівання. Жоден із фольклорних жанрів не може порівнятися з піснею широтою охоплення життєвих явищ, відображення народного світосприймання, моралі, естетичних уподобань. Створена в незапам'ятні віки, вона хвилює й сьогодні правдивістю, свіжістю і щирістю почуттів, чарує поетичністю, художньою красою.

Кожна група пісень відбиває переживання та роздуми певних соціальних груп, викликані обставинами їхнього життя. Часто в піснях народ виливав свої нарікання на важкі проблеми в житті, соціальну несправедливість та війну.

Проблема сирітства та самотності характерна для різних творів народного фольклору, проте виявляється вона у кожного по-різному. Це пояснюється насамперед різноманітною природою обставин, що сприяють її появі. Головна риса журливих пісень – трагізм, драматизм ситуації, велике особисте горе. Самотність як психічна потреба, як потреба зануритися у своє внутрішнє «я», як спосіб відпочити душею на самоті, суттєво різниться від самотності як гіркої долі людини, що живе на людях, але чужа їм, незрозуміла й далека.

Проблеми сирітства та самотності як у минулі часи, так і сьогодні є досить актуальними, а самі явища є надзвичайно болючими як для дітей, так і для українського суспільства, оскільки зумовлюють багато негативних наслідків: ускладнення процесу виховання дітей-сиріт, відчуття емоційного дискомфорту, відсутність повноцінного спілкування.


Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Мета і завдання: з’ясувати теоретичні аспекти проблеми самотності та сирітства у контексті соціально-побутових пісень; виділити значення українського фольклору в сучасній державі та в нашому повсякденному житті; дослідити характерні риси втілення самотності-недолі в жіночих образах; обґрунтувати зовнішні та внутрішні причини виникнення соціального сирітства в Україні; формувати національну свідомість українців.

Номер слайду 3

Сирітські пісні – окрема група журливих пісень Сирітські пісні характеризуються великим сумом, трагізмом. У сирітських піснях співчутливий український народ оплакував нелегку долю сироти, що з дитинства поневірялась поміж чужих людей, у наймах. Та немає гірш нікому, Як тій сиротині, Що ніхто не пригорне При лихій годині.

Номер слайду 4

Вдовині пісні У вдовиних піснях, змальовується важка доля жінки, що залишилась без чоловіка і сама виконує всю роботу на полі і вдома, виховує дітей-сиріт, не маючи надії на допомогу інших людей: Ой жила я сім год удовою    Та не чула землі під собою. Де на мене вороги взялися —Ой хоть іди заміж, або й утопися.

Номер слайду 5

Пісні вдівця Подібні пісні про гірке життя вдівця, що залишився з дрібними діточками, мусить сам виконувати всю хатню роботу. Найважче переживається самотність, що нема до кого заговорити, нема кому випрати йому сорочку. У піснях протиставляється щасливе життя у сім’ї: У сусіда хата біла,     У сусіда жінка мила,     А у мене ні хатинки,     Нема щастя, нема жінки.    

Номер слайду 6

Чумацькі Козацькі Рекрутські та солдатські Наймитські Бурлацькі

Номер слайду 7

Молодий чумаче, чого зажурився? Чи воли пристали, чи з дороги збився? Воли не пристали, з дороги не збився, Помер отець-мати, я ще не женився, Помер отець-мати, вмерла вся родина, Зоставсь я на світі один, сиротина. Чумацькі пісні

Номер слайду 8

Наймитські пісні Вчора була суботонька,       Сьогодні неділя; Чом на тобі, наймиточку,      Сорочка не біла?         Ой не біла, ой не біла, Та й не буде біла, Бо не знає бідний наймит, Коли та неділля

Номер слайду 9

У піснях цього циклу часто йдеться не про вчинки, а про емоції героя – це, переважно, тужливий настрій самотнього, безталанного козака, безрідного сироти, якому – степ широкий – рідний брат, а шабля й люлька – вся родина. Єдиний вірний товариш, що оплакує зраненого козака, - його бойовий кінь. Ой не шуми, луже, ти, зелений гаю, Не завдавай серцю жалю, бо я в чужім краю. Бо я в чужім краю марно погибаю, Й тим же я погибаю, що роду не маю.

Номер слайду 10

Солдатські та рекрутські пісні Поширений мотив самотності на чужині, туги за домом; відтворюються думки солдата про сім’ю, бажання поїхати додому. У піснях цього циклу солдатське життя подається як жорстоке приречення, у якому не видно просвітку: Ой горе, горе, не солдатськеє життя,  Гей, що не дають ані плакать, ні ридать… або А у вдови один син — і той якраз під аршин.

Номер слайду 11

Та не має в світі гірш нікому, Як бурлаці молодому, Гей, гей, як бурлаці молодому! Та бурлак робить, заробляє, А хазяїн п’є, гуляє, Гей, гей, а хазяїн п’є, гуляє! Горе, горе тим сиротам, А ще гірше тому бурлакові, Гей, гей, а ще гірше тому бурлакові.

Номер слайду 12

Сирітство як соціально-психологічне явище в Україні Можемо назвати основні причини залишення дітей без батьківського піклування: – безробіття обох або одного з батьків, відсутність постійного житла, тривала відсутність батьків, жебрацтво батьків,  розлучення батьків; – асоціальний спосіб життя батьків, різні види залежності, примушення дітей до жебракування,  різноманітні форми насильства, які спрямовані на дітей, злочинні діяння батьків; – військові дії на сході України; – раннє або позашлюбне материнство, конфліктність членів сім’ї; – наявність хвороб у батьків, що унеможливлюють виконання батьківських обов’язків.

Номер слайду 13

На сьогодні в Україні понад 100 тисяч дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківських прав. На обліку вже перебувають понад 130 тисяч неповнолітніх, які жебракують, є правопорушниками, вживають наркотики, алкоголь тощо. Щороку суди вилучають з неблагополучних сімей понад 6 тисяч дітей. Але за даними відсоток власне дітей-сиріт незначний ( від 8 до 10%).

Номер слайду 14

Анкета 1. Які мотиви сирітства та самотності ви можете виділити із українських соціально-побутових пісень? 2. Чи перегукуються ці мотиви із проблемами сирітства в сучасній Україні? 3. Чи взяли б на виховання в свою сім’ю дитину, яка залишилась без батьківського піклування?

Номер слайду 15

Висновки В сирітських піснях розкривається багатий внутрішній світ людини, висловлюється гнівний протест проти жорстокого світу, ненависть до насильства й експлуатації. Тобто, у сирітській ліриці відображаються думки, почуття, настрої, викликані явищами, подіями чи обставинами суспільного життя.

Номер слайду 16

ppt
Додано
27 грудня 2017
Переглядів
4480
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку