Презентація "Їстівні та отруйні шапинкові гриби" може бути використана на уроках біології (6 кл), природознавства (5 кл), основ здоров'я, позакласній та виховній роботі.
Їстівні гриби, вирощені штучно. Глива. Використовують відходи деревини: стружку, пеньки, кору, тирсу Печериця двоспорова. Майже 300 років її культивує людина
Номер слайду 7
Умовно-їстівні гриби. Свинушка. Вовнянки: рожева та біла
Хибний і небезпечний погляд щодо способів виявлення отруйних грибів
Номер слайду 13
Перша допомога при грибних отруєннях
Номер слайду 14
Основні правила збирання грибів. Збирайте лише їстівні гриби. Ніколи не збирайте і не вживайте грибів, що викликають у вас сумніви щодо їстівності. Ніколи не збирайте й не їжте грибів перезрілих, червивих та зіпсованих. Ніколи не збирайте і не вживайте тих грибів, які мають біля основи пенька бульбовидне потовщення з піхвою. Коли збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся викрутити плодове тіло з усім пеньком, щоб не проминути важливу ознаку, вказану в попередньому правилі. Збираючи печериці, звертайте увагу на колір пластинок. Ніколи не споживайте «печериць», які мають білі пластинки. Гриби треба використовувати відразу після збирання. Усі гриби перед кулінарною обробкою потрібно добре промити. Умовно-їстівні гриби перед споживанням вимочуйте в сольовому розчині, кип’ятіть з наступним видаленням відвару. Не можна збирати гриби поблизу великих автошляхів чи на забруднених територіях. Збираючи гриби, не руйнуйте грибницю. Для збирання грибів використовуйте плетений кошик.