Презентація "Сузір'я"

Про матеріал
Презентація до уроку з астрономії. Матеріал розрахований для того, аби привернути увагу учнів, зацікавити їх та закріпити знання з данної теми.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Сузір’я тавсе про них

Номер слайду 2

Що таке сузір’я?Сузі́р'я — одна з 88 ділянок, на які поділена небесна сфера. У менш формальному контексті термін вживається для назви групи зір, взаємне розташування яких складає якусь фігуру чи контур. Деякі відомі сузір'я містять добре помітні фігури, складені яскравими зірками, які легко впізнати, наприклад, Велика Ведмедиця (контур ковша), Оріон (фігура мисливця), Лев (контур лежачого лева), Скорпіон. Інші сузір'я не мають таких визначних контурів і містять менш яскраві зорі. Розподіл зір між сузір'ями довільний, і різні культури виділяють на небі різні сузір'я. Однак декілька найпомітніших контурів, складених яскравими зорями, виділяються більшістю культур, хоча, звичайно, вони отримують різні назви; такими є сузір'я Оріона й Скорпіона. Зорі в сузір'ї рідко мають якийсь зв'язок одна з одною. Насправді вони розташовані в нашій галактиці далеко одна від одної і лише випадково опиняються поруч, якщо їх розглядати саме з Землі. Цікавий виняток із цього правила становить група зір сузір'я Великої Ведмедиці.

Номер слайду 3

Історія сузір’я. За грецькими поглядами небо складалося з сузір'їв і темних місць поміж ними. До того ж, деякі обриси, що їх виділяли давні греки, могли перетинатися, і деякі зорі належали одразу до двох сузір'їв (наприклад, Альфераз), а інші, що не складали характерних контурів, взагалі не належали ні до якого сузір'я. Інші культури виділяють на небі інші сузір'я. Наприклад, зовсім інші сузір'я викреслювали на небі китайські астрономи внаслідок того, що китайська астрономія розвивалась незалежно від європейської. Зокрема, замість грецьких дванадцяти зодіакальних сузір'їв китайці виділяють на екліптиці 28 «домівок».Із часом в астрономів виникла потреба однозначного визначення розташування зірок на небі. Сучасний розподіл північного неба базується на сузір'ях, які визначив грецький астроном Клавдій Птолемей, який мешкав у єгипетській Александрії. Приблизно 150 року д.н. е. він зафіксував у своєму Альмагесті 48 сузір'їв, які були тоді відомі. За пізніших часів Птолемеїв список доповнювався з метою заповнити проміжки між його сузір'ями. Ці сузір'я здебільшого мають назви тварин або міфологічних істот (Лебідь, Рак, Риби, Козеріг, Центавр, Пегас, Єдиноріг, Дракон). Зорі, що складають дванадцять сузір'їв південного неба, неможливо побачити з Греції. Вони стали відомі у середньовіччі із розвитком мореплавства, і ці сузір'я були окреслені лише у XV ст. Їх назви більш «технологічні» (Косинець, Секстант, Циркуль, Компас, Телескоп).

Номер слайду 4

Сучасний перелік 88 сузір'їв зафіксовано Міжнародним астрономічнимом союз 1922 року. У північній півкулі неба ці ділянки здебільшого відповідають сузір'ям, які виділяли на небі давні греки та середньовічні астрономи, а також традиційним знакам зодіаку. Сучасні межі сузір'їв були проведені Еженом Дельпортом 1930 року; він провів їх удовж кіл небесних координат — прямого піднесення та схилення. Однак він зробив це в координатах епохи B1875.0. Внаслідок прецесії межі сузір'їв на сучасних зоряних картах вже трохи скісні і не є достеменно вертикальними та горизонтальними.

Номер слайду 5

Назви сузір'їв. Українські назви здебільшого є перекладами грецьких або латинських назв. Нарівні з ними щодо окремих сузір'їв в Україні вживаються народні назви. Так, Велика Ведмедиця — це «Великий Віз», Мала Ведмедиця — «Малий Віз», Кассіопея — «Борона» чи «Пасіка», Дельфін — «Криниця», пояс Оріона — «Косарі», Орел — «Дівчина з відрами», зоряне скупчення Гіади, що утворюють голову Тельця, — «Чепіги», а зоряне скупчення Плеяди — «Стожари», Чумацький Шлях. Окремі зорі астрономи називали відповідно до тієї частини тіла, яку «бачили» у візерунку сузір'я. Так отримали власні назви (їх налічується 275) найяскравіші зорі небосхилу. 1539 року італійський письменник та астроном Алессандро Пікколоміні позначив зорі в сузір'ях великими латинськими літерами (у міру зменшення їхньої яскравості). Подібну систему позначень, але малими грецькими літерами, 1603 року використав Йоганн Байєр в зоряному атласі Уранометрія. Ця система збереглася й досі. Щоправда, Байєр визначав яскравість зір досить приблизно й подекуди яскравіші зорі позначено пізнішими літерами. Наприклад, у сузір'ї Близнят найяскравіша зоря (Поллукс) позначена літерою β, тоді як тьмяніший Кастор — літерою α. Іноді Байєр керувався не порядком яскравості зір, а порядком їх розташування на небесній сфері. Від сузір'я залежить також система позначень змінних зір, яку було започатковано Ф. Аргеландером

Номер слайду 6

Цікаві факти про сузір’я. Міжнародний астрономічний союз розділив небесну сферу на 88 сузір’їв у 1922 році. Сузір’я – це групи зірок на небі, які утворюють візерунки, назви яких представляють історію людства, тварин, міфологічних персонажів та предмети.48 із 88 сузір’їв, офіційно визнаних Міжнародним астрономічним союзом, було зафіксовано в 150 р. н.е. грецьким астрономом Птолемеєм. Сузір’я він описав у своїй книзі « Альмагест». На додаток до оригінальних 48 сузір’їв Птолемея, 40 ще пізніше були додані дослідниками і астрономами – в тому числі Герардом Меркатором (голландський дослідник в 1500 – х роках), Пітером Кейзером і Фредеріком де Хаутманом (16 століття), Йоганнесом Гевелійом (1690р.) та Ніколя Луї де Лакелем (французький астроном 1750-х років). У 8-му столітті до нашої ери Гомер писав про сузір’я Оріона, Волопаса і Ведмедиці в поемі Іліаді і Одіссеї. Це було перша грецька згадка про сузір’я. Сузір’я подорожують зі сходу на захід, починаючи від сутінків на сході і закінчуючи на світанку на заході. Сім’я Геракла містить 19 сузір’їв; сім’я Ведмедиці містить 10 сузір’їв; сім’я Персея містить 9 сузір’їв; а сім’я Оріона містить 5 сузір’їв. До найвідоміших сузір’їв входять Оріон, Велика та Мала Ведмедиці, Зодіака та Пегас. Річний трикутник

Номер слайду 7

Факти про сузір’я. Вигляд зоряного неба змінюється упродовж доби внаслідок обертання Землі навколо осі й впродовж року внаслідок обертання Землі навколо Сонця. Окрім цього, умови спостережень сузір’їв залежать від місяця перебування спостерігача на земній кулі (полюси, екватор, середні широти). Наприклад, в Україні якусь частину з 88 сузір’їв можна спостерігати в будь-який час, бо вони не заходять за горизонт. Ще одну частину сузір’їв можна спостерігати тільки о якійсь порі року. А якусь частину сузір’їв побачити неможливо, бо вони весь час перебувають під горизонтом. Найяскравішим сузір’ям є Південний хрест, а найбільше сузір’я – Гідра, яке охоплює 3,158% нічного неба.

Номер слайду 8

Існує 13 сузір’їв Зодіаку, серед яких Козерог, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець та Опіхус. Перші 12 також використовуються для астрології та календаря зодіаку. Деякі з сузір’їв південної півкулі включають Грус (журавель), Гідрус (водна змія), Лепус (кролик), Муска (муха), Паво (Павич), Тукан, Дорадо (Риба Меч), ​​Хамалеон, і Апус (Райський Птах). Деякі з сузір’їв північної півкулі включають Андромеду, Акілу (Орел), Бути (Волопас), Каніс-Майор (Велика Собака), Мінор Каніс (Маленька Собака), Дракон, Ліра, Оріон ( мисливець), Персей (вбивця Медузи), Майор Урса (Велика Ведмедиця), Урса-Мінор (Маленька Ведмедиця) та Вулпекула (Маленька Лисиця – чи Лисичка).

Номер слайду 9

Діаграма найцікавіших фактів. Частину існуючих сузір’їв можна побачити тільки з північної півкулі, а частину-тільки з Південного. Крім цього, набір спостережуваних сузір’їв змінюється і в залежності від пори року: сузір’я як би обертаються навколо Землі, переміщаючись трохи менше ніж на 1 градус за цілу добу. Фігури, які люди бачать в сузір’ях (на кшталт «ковша» або «пояса Оріона») називаються астеризмами. Багато зірок, які з землі здаються сусідніми, насправді розташовані в тисячах світлових років один від одного. Знаменитий астеризм Ковша містить в собі не тільки зірки, але і дві галактики.0102030405

Номер слайду 10

Висновок. Незважаючи на те, що сузір’я, як стверджують вчені, являють собою лише візерунки на нічному небі, утворені особливо яскравими зірками, деякі люди вірять у те, що вони впливають на їх життя. Так, власне, і зародилася астрологія, адже ще з давніх часів людство дивилося вночі на небо, а уява послужливо перетворювало розсип яскравих точок в цілі картини. І хто скаже, що нічне небо не чудово?

Номер слайду 11

Дякую за увагу!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Потапова Галина Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
До підручника
Астрономія (рівень стандарту) 11 клас (Головко М.В., Коваль В.С., Крячко І.П.)
Додано
16 березня 2021
Переглядів
18867
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку