Біологія .9 клас. Тема уроку. Ядро,його структурна організація та функції. Створила: вчитель біології Новопразького НВК Бондаренко С.М.
Номер слайду 2
Про найважливіший регулючий центр клітини і найбільшу органелу ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
Номер слайду 3
У 1825 році чеський дослідник Ян Пуркіне вперше спостерігав ядро в яйцеклітині курки.У 1831 році англійський природознавець Роберт Браун вперше використав термін ядро.Німецький фізіолог Теодор Шван почав шукати подібні елементи в клітинах пуголовків
Номер слайду 4
Ян Пуркіне Роберт Браун
Номер слайду 5
Теодор Шван
Номер слайду 6
Бузковим кольором забарвлені ядра клітини.
Номер слайду 7
Як відомо, ядро - обов'язковий компонент будь-якої еукаріотичної клітини. Лише деякі типи клітин еукаріотів втрачають ядро під час свого розвитку (наприклад, еритроцити ссавців, ситоподібні трубки вищих рослин). У багатьох клітинах є лише одне ядро, але є клітини, які містять кілька або багато ядер (посмугованої м'язової тканини, інфузорії, форамініфери, деякі водорості)
Номер слайду 8
Інфузорія туфелька.
Номер слайду 9
Багатоядерні клітини посмугованої м’язової ткани.
Номер слайду 10
Форма ядра. За формою ядра бувають різними.Найчастіше ядро має кулясту або еліпсоподібну, рідше неправильну форму (наприклад, у деяких типів лейкоцитів ядра мають відростки, лопаті).Розміри ядер можуть значно варіювати: від 1 мкм (деякі одноклітинні тварини, водорості) до 1 мм (яйцеклітини деяких риб і земноводних). Деякі одноклітинні тварини (інфузорії, форамініфери) мають ядра двох типів: генеративні (від лат. ге-нераре - народжувати) та вегетативні (від лат. вегетативус - рослинний). Ядра перших забезпечують зберігання і передачу спадкової інформації, других -регулюють біосинтез білків.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Яка ж будова ядра? Ядро складається з оболонки і внутрішнього середовища (матриксу).Утворена оболонка зовнішньою та внутрішньою ядерними мембранами, між якими є простір завширшки від 20 до 60 нм. Але в деяких місцях мембрана сполучається внутрішньою мембраною навколо особливих отворів – ядерних пор.Ядерні пори прикриті тільцями.
Хромосоми. Хромосоми це структурні елементи ядра клітини еукаріот, ДНК, в якій знаходиться спадкова інформація організму.Німецький вчений В. Вальдейер в 1888 р. і назвав їх хромосомами (від грецьких слів chroma - колір і soma - тіло).Хромосомою часто називають кільцеву ДНК бактерій, хоча структура у неї, чим у хромосом еукаріот. В залежності від того як ДНК укладена з різною щільністю, залежно від їх функціональної активності і стадії клітинного циклу.В результаті цього розрізняють два стани хромосом - інтерфазні і мітотичні.
Номер слайду 17
Хромосома та її вид в ДНК.
Номер слайду 18
Функції ядра. регулює і контролює усі обмінні процеси,що протікають в клітині; містить хромосоми, є зберігачем спадкової інформації; бере участь в реалізації генетичної інформації, саме в ньому проходить транскрипція - перший етап синтезу поліпептиду; його ділення лежить в основі ділення клітин.
Номер слайду 19
Користуючись текстом та малюнком на слайді (слайд №19 ) дайте відповідь на запитання: Чим подібний та чим відрізняється спадковий матеріал прокаріотів та еукаріотів? Відповіді запишіть у зошит.
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Домашнє завдання 1.Опрацювати відповідний параграф підручника. 2.Згадайте матеріал курсу зоології та поясніть,які функції в інфузрій виконує мале ядро(мікронуклеус),а які-велике(макронуклеус).