Презентація "Тигр. Характеристика виду за видовими критеріями" - матеріал до уроку біології в 10 класі "Складання характеристики виду за видовими критеріями"
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Тигр є найбільшою і найважчою з диких кішок
Номер слайду 3
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Найбільшими є бенгальський і амурський підвиди. Самці досягають 2,5-2.9 м в довжину без хвоста і важать до 300-320 кг.
Номер слайду 4
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Тіло масивне, витягнуте, мускулисте, гнучке. Передня частина тіла розвинена сильніше задньої, ріст в плечах вище.
Номер слайду 5
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Голова округла. Череп досить великий і масивний, з широко розставленими вилицями. Вуха невеликі закруглені. Райдужка ока жовта. Дорослий тигр, як і більшість інших котячих, має 30 зубів.
Номер слайду 6
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Хвіст довгий, рівномірно опушений. На передніх лапах по 5 пальців, на задніх - по чотири, все зі втяжні кігтями. Волосяний покрив невисокий, досить рідкісний, щільний і низький у південних підвидів, високий і пухнастий - у північних.
Номер слайду 7
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Основний тон забарвлення тигрів коливається від іржаво-червоного до іржаво-коричневого.
Номер слайду 8
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. Тіло вкрите смугами (їх кількість більше 100), колір яких варіює від коричневого до повністю чорного. Основною функцією смуг є маскування хижака при полюванні. Розташування смуг є унікальним у кожної окремої тварини (аналогічно відбитками пальців у людей).
Номер слайду 9
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУМорфологічний критерій. У бенгальських тигрів з частотою 1 особина на 10 000 зустрічається мутація: чорно-коричневі смуги на білому хутрі + блакитні очі. Існування білих амурських тигрів офіційно не задокументовано, але періодично з'являються свідчення про зустрічі з ними. У неволі жодного разу не вдалося отримати білого амурського тигра.
Номер слайду 10
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУГеографічний критерійІсторичний ареал тигра - на території Далекого Сходу Росії, Ірану, Афганістану, Китаю, Індії та країн Південно-Східної Азії. В даний час тигри збереглися на території 14 країн (Бангладеш, В'єтнам, Індія, Індонезія, Китай, Малайзія, Непал, Росія, Таїланд).
Номер слайду 11
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУГеографічний критерій. Тигри живуть в широкому спектрі ландшафтів: вологі тропічні ліси, мангрові болота і бамбукові хащі в тропіках, сухі савани, напівпустелі, голі кам'янисті сопки і тайга на півночі. В горах піднімаються до 3000 м над рівнем моря
Номер слайду 12
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУФізіологічний критерій. Метаболізм протікає досить повільно більшу частину дня. Сплять близько 7-10 годин в день. Найбільший період активності - нічний.
Номер слайду 13
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУФізіологічний критерій. За раз тигр з'їдає до 30-40 кг м'яса. Зголоднілі великі самці можуть з'їсти до 50 кг м'яса. Тимчасову відсутність їжі тигри переносять без шкоди для себе, завдяки наявності підшкірної жирової клітковини, шар якої у амурського тигра може досягати 5 см
Номер слайду 14
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУПоведінковий критерій. На дерева не лазять, виняток становлять тигренята вагою не більше 60 кг і не старше двох років. Води не бояться і добре плавають. У південних областях свого ареалу в жарку погоду тигри регулярно купаються.
Номер слайду 15
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУПоведінковий критерій. Тигр переважно мовчазний, голос подає рідко. При нападі на здобич або в люті глухо гарчить.
Номер слайду 16
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУГенетичний критерій. Диплоїдний набір хромосом тигрів - 38
Номер слайду 17
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУЕкологічний критерій. Займають екологічну нішу консументов 2-го порядку. В їжу переважно вживають різноманітних травоїдних ссавців, іноді можуть також поїдати птахів і дрібних хижаків
Номер слайду 18
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУЕкологічний критерій. На всій території свого ареалу тигр є вершиною харчової піраміди і майже не відчуває конкуренції з боку інших хижаків. Часом таку конкуренцію можуть становити представники сімейства псових, які полюють великими зграями - наприклад, індійський червоний вовк. З метою усунення конкурентів, тигри можуть вбивати інших, менш великих хижаків, зокрема вовків, леопардів і пітонів.
Номер слайду 19
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУРепродуктивний критерій. Статева зрілість самок наступає у віці 3-4 років, самців - у віці 4-5 років. Народжує тигриця, як правило, раз в 2-3 року. Вагітність самки триває 97-112 днів (в середньому 103 дня). Лігво тигриця вибирає дуже ретельно і може не міняти його кілька років - зазвичай таким місцем є ущелини скель, буреломи або печери.
Номер слайду 20
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУРепродуктивний критерій. Виводок тигренят (від 2 до 4 дитинчат) з'являється на початку весни. Новонароджені сліпі і важать по 1,5 кг, але, по закінченні першого тижня життя, вони стають зрячими. Наступні півтора місяця живуть за рахунок молока матері. У віці двох місяців маленькі тигренята знаходять певну самостійність і можуть слідувати за тигрицею.
Номер слайду 21
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУРепродуктивний критерій. У віці 8 тижнів тигренята стають здатними слідувати за матір'ю, і залишають лігво. Остаточно до самостійного життя молоді тигри готові у віці приблизно 18 місяців, але зазвичай залишаються з матір'ю 2-3 роки, а іноді і до 5 років . Самець у вихованні потомства участь не приймає.
Номер слайду 22
ТИГР. ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДУРепродуктивний критерій. За все своє життя самка приносить 10-20 тигренят, з яких приблизно половина гине в юному віці. Тривалість життя тигра до 26 років