Ознайомити з особливостями будови павукоподібних, їх різноманітністю, середовищем існування та значенням; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати та робити висновки; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до тварин.
Павукоподібні або арахніди (Arachnida), клас типу членистоногих, який включає павуків, скорпіонів і кліщів. Вони відрізняються від інших комах, оскільки мають тільки дві частини тіла: голову, об'єднану з грудною кліткою (головогруди), і черевце.
Номер слайду 3
Клас Павукоподібні об’єднує близько 70 тис. видів (в Україні понад 4 тис.), поширених переважно на суходолі, але серед них є й мешканці прісних водойм і морів. Їхнє тіло зазвичай поділяється на головогруди та черевце.
Номер слайду 4
Зовнішня будова
Номер слайду 5
Тіло. Головогрудичеревце
Номер слайду 6
Говогруди Вкриті щільною кутикулою Мають 6 сегментів Кінцівки першого сегмента – хеліцери - органи захоплення і подрібнення їжі, розта- Шовані протоки отруйних залоз Кінцівки другого сегмента – педипальги – функція утримання здобичі Наступні чотири сегмента – ноги – беруть участь у пересуванні, плетінні павутиння Обидві антени у павуків редукуються Фасеткові очі відсутніМають 4 пари простих очей
Номер слайду 7
Черевце з'єднується з головогрудьми за допомогою сьомого сегмента, який не несе кінцівок. Кінцівки черевця, які несуть «зябра», перетворюються на «легені». Кінцівки десятого й одинадцятого сегментів утворюють у павуків павутинні бородавки.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Покриви тіла Зовні тіло павукоподібних укрите хітиновою кутикулою. Її основу становить хітин(полісахарид, до складу якого входить Нітроген). Зовнішній шар кутикули є водонепроникним.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Внутрішня будова
Номер слайду 12
Травна система. Травна система в павукоподібних складається з трьох відділів. У них є мускулиста глотка, що функціонує за принципом насоса, через який усмоктується напіврідка їжа. Глотка переходить у тонкий стравохід, у якому в деяких павуків є ще одне розширення — смоктальний шлунок. У середню кишку більшості павукоподібних відкриваються протоки парної залози — печінки, функції якої відповідають сукупності функцій печінки та підшлункової залози хребетних. У павукоподібних дуже поширене внутрішньоклітинне травлення. Для них також характерне позакишкове травлення.
Кровоносна система. Кровоносна система незамкнена. Гемолімфа від серця йде по декількох судинах до передньої частини тіла, де виливається в лакуни між органами. Кровоносна система найскладніша у скорпіонів і павуків, у яких дихання легеневе, гемолімфа в них є переносником газів, має пігменти, які зв'язують кисень. Простіша будова кровоносної системи у павукоподібних, які дихають трахеями. Найпростіша кровоносна система у кліщів: у них її може не бути зовсім або вона складається з мішкоподібного серця і пари остій (отворів).
Номер слайду 17
Видільна система. Система виділення представлена мальпігієвими судинами — сліпими виростами кишківника. У їхніх клітинах накопичуються екскрети. Речовини, що виділяються, заздалегідь зневоднюються, щоб уникнути втрати води. У деяких примітивних павукоподібних як органи виділення збереглися рудименти метанефридіїв. Шкідливі речовини з гемолімфи надходять у мальпігієві судини і по них потрапляють у кишечник звідки виводяться через анальний отвір.
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Нервова система. Нервова система характеризується концентрацією нервових вузлів. У павуків у передньому відділі головогрудей виникає єдине скупчення нейронів — головогрудна нервова маса. З органів чуття розвинені дотик (чутливі волоски на тілі та кінцівках) і нюх. Зір дуже слабкий, є декілька пар простих очок.
Номер слайду 20
Розмноження. Павукоподібні роздільностатеві. Запліднення в більшості випадків внутрішнє. Сперма виробляється в сім'яниках самців і доставляється в статеві шляхи самиці за допомогою педипальп, які утворюють копулятивний орган. Яйця містять багато жовтка, розвиток прямий. Виняток становлять кліщі, у яких є личинкова стадія.
Номер слайду 21
Номер слайду 22
Номер слайду 23
ПавукоподібніРяд Павуки. Ряд КліщіРяд Скорпіони
Номер слайду 24
Ряд Павуки. Велика група, будову мають типову для павукоподібних. Усі представники – хижаки. Відіграють важливу роль у біоценозах як регулятори кількості дрібних тварин. Представники: Павук-хрестовик. Павук-сріблянка (живе у водоймах)Павук-птахоїд
Номер слайду 25
Номер слайду 26
Павуки, що поширені в УкраїніТарантул – зустрічається в степовій частині та Криму
Номер слайду 27
Каракут живе в Криму та на півдні України
Номер слайду 28
Ряд КліщіУ представників ряду головогруди й черевце цілком зливаються. У передній частині тіла розташована голівка, що утворена хеліцерами й ногощупальцями. Серед кліщів є грунтоутворювачі, хижаки й паразити. Види, що паразитують на людині, є збудниками захворювань (корости, дерматитів). Багато паразитичних кліщів здатні переносити різні захворювання (енцефаліт, геморалігічні лихоманки)Кліщ павутинний
Номер слайду 29
Кліщ постільний. Кліщ коростяний
Номер слайду 30
Номер слайду 31
Ряд Скорпіони. У представників черевце розділене на дві частини – широку передню й вузьку задню. На останньому членику черевця розташовується отруйна залоза. Хижаки, великі тропічні види своїм укусом можуть спричинити смерть. Види, що живуть в Україні, не становлять небезпеки, хоча їхні укуси болючі. Скорпіон кримський
Ізраїльський або жовтий скорпіон. Арабський товстохвостий скорпіон
Номер слайду 34
Значення в природі та житті людини. Ланки в ланцюгах живлення. Знищують кровососних комах. Кліщі регулюють чисельність членистоногих. Укуси павуків і скорпіонів небезпечні для людини. Шкідники культурних рослин. Переносники небезпечних хвороб
Номер слайду 35
Види занесені до Червоної книги України. Сольпуга звичайна Скорпіон кримський