Презентація "Тип Кишковопорожнинні".

Про матеріал
Матеріал можна використовувати як додаток до уроку, або для самостійного опрацювання під час дистанційного навчання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тип КишковопорожнинніГапотченко Вікторія Іванівна

Номер слайду 2

Положення Кишковопорожнинних в тваринному світі

Номер слайду 3

ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІКишковопорожнинні – примітивні багатоклітинні водні організми, які виникли у протерозойську еру. Відомо до 9 тис. видів, серед яких є вільноплаваючі, прикріплені та колоніальні форми.

Номер слайду 4

Будова Усім представникам типу властиві такіособливості:1) тіло складається з двох шарів – екто- й ентодерми, між якими є мезоглея;2) в ектодермі містяться жалкі клітини, отрута яких паралізує жертву й відлякує ворогів;3) тіло має променеву симетрію;4) уперше з’являється нервова система;5) намічається тенденція до порожнинного травлення, яке відбувається у гастральній (кишковій) порожнині.

Номер слайду 5

Жалкі клітини. Унікальною особливістю кишковопорожнинних є наявність жалких клітин. Кожна жалка клітина має капсулу, заповнену отрутою; у капсулу занурена згорнута жалка нитка. На поверхні клітини розташований чутливий волосок (кнідоциль), у разідотику до якого жалка нитка, рясно змочена отрутою, викидається назовні тавстромлюється в тіло жертви. Отрута кишковопорожнинних має нервово-паралітичну дію. За 0,003 — 0,005 секунди вистрелює жалка клітина.

Номер слайду 6

Жалка клітина у спокої і після подразнення.

Номер слайду 7

Класи Гідроїдні Сцифоїдні Коралові поліпи

Номер слайду 8

КЛАС ГІДРОЇДНІКлас об’єднує близько 4 тис. видів морських і прісноводних форм. Підклас Гідроподібні Підклас. Сифонофори

Номер слайду 9

Підклас Гідроподібні (Hydroidea)Кишковопорожнинні, переважна більшість яких утворює мономорфні колонії, прикріплені до субстрату. У деяких неколоніальних видів поліпи здатні плавати біля поверхні води.

Номер слайду 10

Будова гідри. Гідра – це поліп (з грецьк. – багатоніг), що має видовжену форму. На передньому кінці розташований ротовий отвір, оточений віночком із 5–12 щупалець, на задньому – підошва, за допомогою якої тварина прикріплюється до субстрату. Ротовий отвір веде до кишкової (гастральної) порожнини. Стінка тіла складається з екто- й ентодерми, а між ними міститься драглиста маса – мезоглея.

Номер слайду 11

Ектодерма гідри. Утворена епітеліально-м’язовими клітинами, в яких розрізняють тіло (виконує покривну функцію) і довгий відросток, обернений до мезоглеї. Відросток має м’язове волокно; сукупність відростків дає можливість щупальцям і тілу гідри стискатись у разі дії подразників. Також містяться жалкі, нервові, статеві та недиференційовані клітини. Нервові клітини мають довгі відростки, які утворюють у сукупності нервову сітку. Така нервова система розглядається як найпримітивніша й називається дифузною.

Номер слайду 12

Ентодерма гідри. Представлена двома типами клітин: епітеліально-м’язовими та залозистими. Епітеліально-м’язові мають відростки й також беруть участь у рухах гідри. Крім того, вони несуть 2–5 тонких джгутиків, спрямованих до кишкової порожнини, і виконують важливу роль у процесах живлення. Залозисті клітини продукують ферменти, що беруть участь у перетравлюванні їжі.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Нервова система

Номер слайду 15

Живлення та виділення. Гідра – хижак; харчується дрібними водянимитваринами, личинками комах, інфузоріями. Здобич позбавляється рухомості отрутоюжалких клітин, а потім щупальцями проштовхується до ротового отвору й далі – докишкової порожнини. Грудочки їжі фагоцитуються епітеліально-м’язовими клітинами ентодерми, перетравлюються та розносяться по всьому тілу. Неперетравлені продукти виводяться через ротовий отвір.

Номер слайду 16

Рух. Гідри – малорухливі тварини; більшу частину часу проводять у прикріпленомустані. Пересуваючись, вони по черзі прикріплюються до поверхні то ротовим кінцем тіла, то підошвою.

Номер слайду 17

Розмноження. Нестатево Статево(вегетативно)

Номер слайду 18

Статеве розмноження гідри

Номер слайду 19

Колоніальний гідроїдний поліп Laomedea flexuosa.

Номер слайду 20

Гідроїдні медузи. Переважна більшість гідроїдних медуз дуже дрібні, найчастіше їх діаметр становить 1—2 мм, рідше — кілька сантиметрів. Вони є хижаками, живляться найдрібнішими планктонними організмами — рачками, личинками різних безхребетних.

Номер слайду 21

Гідроїдні медузи. Роздільностатеві. Статеві органи (гонади — це групи статевих клітин, які містяться між епідермою та мезоглеєю на нижньому боці дзвона під радіальними каналами або на ротовому стебельці. Статеві клітини — яйцеклітини та сперматозоїди — утворюються з клітин ектодерми.

Номер слайду 22

Підклас Сифонофори (Siphonophora)Виключно морські плаваючі поліморфні колонії, до складу яких входять особини поліпоїдного та медузоїдного походження. Розміри колоній становлять від 1 см до 20 м. Колонії сифонофор складаються з головного стовбура, на якому сидять різні за будовою та функціями особини. На верхівці стовбура міститься повітряний пухирець, що називається пневматофором.

Номер слайду 23

Підклас Сифонофори (Siphonophora1. Під пневматофором містяться плавальні дзвони, або нектофори (недорозвинені медузоїдні особини, які не мають щупалець і рота). Колонія пересувається завдяки їх скороченням. 2. Розрізняють годуючі поліпи гастрозоїди, що мають великий рот і одне довге щупальце - арканчик. 3. Є інші поліпи — пальпони та цистозоїди (не мають рота, їх арканчики хоча й містять жалкі клітини, однак ніколи не галузяться). 4. Статеві медузоїди, або гонофори, мають вигляд прикріплених медуз або мішків із гонадами й виконують функцію статевого розмноження.

Номер слайду 24

пневматофорнектофори

Номер слайду 25

Португальський кораблик (Фізалія)Сифонофори поширені в тропічних і субтропічних морях. Це плаваючі (пелагічні) тварини. Більшість із них живе та рухається під безпосереднім впливом не лише водного, а й повітряного середовища. Таких тварин називають плейстоніями.

Номер слайду 26

КЛАС СЦИФОЇДНІКлас представлений 200 видами медуз, що живуть виключно в солоній воді.

Номер слайду 27

Усього 3 види (аурелія, коренерот, люцернарія) зустрічаються у Чорному та Азовському морях.

Номер слайду 28

Будова. Тіло сцифоїдної медузи (купол) має форму парасольки або дзвона. У центрі нижнього боку купола розташований ротовий отвір, по краях – щупальця, рясно вкриті жалкими клітинами. Деякі щупальця медуз видозмінюються, дуже зменшуються в розмірах і несуть органи чуттів – вічка (світлочутливі органи) і статоцисти (органи рівноваги).

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Нематоцисти(жалячі органели)На теперішній час описано більш ніж 30 типів нематоцистів. Нематоцист знаходиться всередині клітини, яка називається кнідоцит, котра в більшості випадків несе на зовнішній поверхні виріст (кнідоциль).

Номер слайду 31

Будова Нервова система сцифоїдних дифузного типу, у ділянці щупалець спостерігається концентрація нервових клітин.

Номер слайду 32

Розмноження. Медузи роздільностатеві. У життєвому циклі сцифоїдних спостерігається чергування поколінь – статевого та нестатевого. Вільноживучі медузи - статеве покоління, яке розмножується тільки статевим шляхом з утворенням чоловічих і жіночих гамет.

Номер слайду 33

Розмноження Унаслідок дроблення зиготи розвивається личинка. Личинка прикріплюється до субстрату; на її верхньому кінці утворюються ротовий отвір та віночок щупалець; вона перетворюється на поліп – нестатеве покоління. Поліпи сцифоїдних ведуть прикріплений спосіб життя і не утворюють колоній. Від поліпа починають відгалужуватися диски – маленькі медузи. Вони рухливі, активно живляться, ростуть і невдовзі перетворюються на дорослих медуз, які розмножуються статевим шляхом.

Номер слайду 34

Розмноження

Номер слайду 35

Стадії життєвого циклу медуз роду Aurelia. Планули медуз роду Aurelia. Сцифістоми(поліпи)Стробіла(видозмінений поліп)Ефіра(маленька медуза)Молода медуза

Номер слайду 36

Номер слайду 37

Розмноження

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Цикл розвитку сцифоїдних медуз

Номер слайду 40

Сцифістоми. Поліпоїдне покоління живе недовго й не утворює постійних колоній.

Номер слайду 41

Сцифістома

Номер слайду 42

Стробіла

Номер слайду 43

Ефіра

Номер слайду 44

Будова поліпа сцифоїдних медуз. Полип – це сидяча циліндрична форма, яка розширюється до основи тіла, і звужується до вершини, оточеної щупальцями.

Номер слайду 45

Рух. Дорослі сцифоїдні медузи дрейфують з течією. Здатні до самостійного руху (реактивний рух).

Номер слайду 46

Живлення. За поведінкою сцифоїдні є пасивними (тобто вони не вдаються до активного полювання), але досить ефективними хижаками.

Номер слайду 47

Сцифомедузи. Верхний ряд, слева направо: атолла ван Хоффа, корнерот, медуза-кочан, ушастая медуза. Нижний ряд, слева направо: таинственная хризаора, молочная хризаора, гигантская цианея, фацеллофора.

Номер слайду 48

Аурелія

Номер слайду 49

Медуза коренерот

Номер слайду 50

Ціанея полярна

Номер слайду 51

Ціанея полярна або левова грива

Номер слайду 52

Медуза морська оса

Номер слайду 53

Медуза небесний схил

Номер слайду 54

Фізалія або португальський кораблик

Номер слайду 55

Коралловые полипы. Коралловые полипы (Anthozoa) – колониальные (реже одиночные) морские организмы. Тело длиной от нескольких миллиметров до одного метра обладает шестилучевой или восьмилучевой симметрией. Из-за того, что оплодотворение у кораллов внутреннее, личинка планула развивается в кишечной полости полипа, образующего яйцеклетки. Стадия медузы отсутствует. Ротовое отверстие соединяется с кишечной полостью глоткой. У полипов одной колонии кишечная полость общая, и пища, добытая одним из полипов, становится достоянием всей колонии.

Номер слайду 56

Клас Коралові Поліпи Включає поодинокі (актинії) та колоніальні (червоний корал, чорний корал) організми. Найбільш численний клас кишковопорожнинних, до якого належать морські теплолюбні тварини. Описано близько 6 тис. їх видів, із них у Чорному морі знайдено всього чотири, в Азовському — один. Стадія медузи не утворюється.

Номер слайду 57

Живлення Серед коралів є активні фільтратори й високоспеціалізовані хижаки, яким властиві унікальні механізми захоплення та проковтування здобичі. Багато з них поєднують обидва типи живлення. Крім того, всі вони поглинають розчинені у воді органічні речовини клітинами епідерми за рахунок спеціальних механізмів активного транспорту. І, нарешті, вони здатні до живлення за рахунок симбіотичних водоростей.

Номер слайду 58

Нервова система. Має вигляд дифузного плексуса. Органів чуття на відміну від вільноплаваючих медуз у них немає. Проте корали реагують на хімічні подразнення, що виявляється у їх вибірковому ставленні до їстівних і неїстівних речовин.

Номер слайду 59

Актинії Поширені в усіх морях — від Арктики до Антарктиди, зустрічаються і в фауні України. Яскраво забарвлене тіло має вигляд циліндра з численними короткими товстими щупальцями. Пересуваються шляхом розслаблення та скорочення підошви. Живляться, в основному, рачками і дрібною рибою. Можуть вступати у взаємовигідні (мутуалістичні) відносини з іншими тваринами, зокрема ракоподібними.

Номер слайду 60

Деякі актинії слугують хорошим прикладом симбіозу. Вони співіснують разом з раками-відкасниками, живучи на їх черепашках. Інша актинія симбіотує з рибою-клоуном. Яскрава рибка, несприйнятлива до отрути щупалець, приваблює ворогів, а актинія хапає їх і їсть. Дещо перепадає і клоуну.

Номер слайду 61

Коралові поліпи. Колонії складаються із сотень і навіть тисяч особин. Коралові поліпи мають вапняковий або роговий скелет (внутрішній чи зовнішній).

Номер слайду 62

Розмноження коралових поліпів Нестатевим (брунькування) і статевим способами. Корали можуть бути роздільностатевими або гермафродитами. Стадія медузи в життєвому циклі коралових поліпів відсутня. Колонії утворюються шляхом брунькування первинного поліпа.

Номер слайду 63

Розмноження Гамети (викидаються назовні через рот) зигота (запліднення відбувається у воді) личинка (спочатку плаває, живиться дрібними планктонними організмами, а потім опускається на дно) поліп.

Номер слайду 64

Значення1. Коралові поліпи відіграють важливу роль у кругообігу речовин і збільшенні біологічної продуктивності моря. 2. Мадрепорові корали з добре розвиненим вапняковим скелетом беруть участь в утворенні коралових берегових і бар'єрних рифів та атолів. 3. Коралові рифи є місцем проживання найрізноманітніших водоростей, безхребетних тварин, риб тощо.

Номер слайду 65

Значення 4. З рифоутворюючих коралів добувають вапняк, який використовується як будівельний матеріал. 5. З червоного і чорного коралів виготовляють ювелірні прикраси. 6. У Китаї та Японії деяких медуз (аурелії, ропілеми) вживають у їжу. 7. З медуз виготовляють пасту і порошок, в яких містяться біологічно активні речовини, що прискорюють ріст тварин.

Номер слайду 66

Значення 8. Коралові рифи можуть бути перешкодою для судноплавства і навіть причиною катастроф кораблів. 9. Гідри та медузи, живлячись мальками риб, завдають шкоди рибному господарству. 10. Отрута деяких медуз (фізалії, хресто-вички) дуже небезпечна для людини, спричиняє сильні опіки шкіри і загальне тяжке отруєння. Хрізаора

Номер слайду 67

Номер слайду 68

Некоторые колониальные полипы (например, мадрепоровые кораллы) окружают себя массивным известковым скелетом. Когда полип умирает, его скелет остаётся. Колонии полипов, разрастаясь в течение тысячелетий, образуют коралловые рифы и целые острова. Самый крупный из них – Большой Барьерный риф – тянется вдоль восточных берегов Австралии на 2300 км; его ширина составляет от 2 до 150 км. Рифы в местах своего распространения являются серьёзным препятствием для судоходства. Веточки кораллов используют как украшения.

Номер слайду 69

Коралловые рифы представляют собой уникальные экосистемы, в которых находит приют огромное количество других животных: моллюсков, червей, иглокожих, рыб. В ледниковый период коралловые рифы окаймляли многие острова. Затем уровень моря начал подниматься, и полипы со средней скоростью сантиметр в год надстраивали свои рифы. Постепенно сам остров скрывался под водой, а на его месте образовалась мелководная лагуна, окружённая рифами. Ветер приносил на них семена растений. Затем появились животные, и остров превратился в коралловый атолл.

Номер слайду 70

Коралловые полипы

Номер слайду 71

Коралловые полипы

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Романчук Леся Стефанівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
29 березня 2022
Переглядів
7681
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку