Буковина – рідний край. В Україні знаходяться безліч туристичних атракцій, як популярних, так і зовсім маловідомих, але не менш мальовничих: від затишних середньовічних вулиць Львова до індустріальної архітектури та захоплюючих краєвидів на півдні України. Сьогодні я розповім про найцікавіші місця Чернівецької області, заради яких варто відвідати Буковину і провести тут кілька днів зі сім’єю чи друзями.
Буковина – рідний край Не зважаючи на те, що це найменша зі всіх областей, густота різноманітних цікавинок тут одна із найбільших. Завдяки своєму географічному положенню (на межі Галичини, Великої України, Румунії і Молдавії) цілий регіон є одним із найбільш багатих на культурну й історичну спадщину.
Буковина – рідний край Чернівці. Найкращою базою для дослідження Буковини є місцева столиця – Чернівці. Друге по величині місто Західної України (після Львова), друге за значущістю і може навіть перше за красою в цілій країні. Тут збереглася значного розміру історична забудова, котра по своєму розмаху поступається лише мабуть тому ж таки Львову.
Буковина – рідний край Хотин. Хотин – місто в Чернівецькій області, що розташоване на березі Дністра. Має давню й багату історію, засноване 1002 року, воно споконвіку було бажаним місцем для проживання. Як встановили науковці, сама назва міста – Хотин – означає «бажаний», «жаданий». Колись Дністер був суднохідною річкою, а Хотин – відомим торговельним центром, який знали у всій Європі. На сьогоднішній день це один із найважливіших культурних і туристичних центрів Буковини. Хотинська фортеця – відома історична пам’ятка міста, якою в різні часи хотіли володіти і турки, й австрійці, й росіяни. Але взяти силою її так ніколи і не змогли. З 2000-го року Хотинська фортеця має статус «історико-архітектурного заповідника», територія якого – 25 гектарів.
Буковина – рідний край Якщо Хотин розміщується практично на кордоні Чернівецької та Хмельницької областей, то інше цікаве для туристів місто – Новодністровськ – на межі Буковини та Вінниччини. Цікаве це місто тим, що тут організовують екскурсії на місцеву гідроелектростанцію. Дністровська ГЕС – найвища (понад 100 метрів) та наймасштабніша гідроелектростанція у Європі, вона є унікальною за комплексним призначенням, конструктивними особливостями, складом і конструкцією обладнання.
Буковина – рідний край Дністровська ГЕС Туристів знайомлять із сучасним обладнанням ГЕС – синхронними генераторами, силовими трансформаторами, автотрансформаторами, високовольтними вимикачами (елегазовими і повітряними),підстанцією 330/110 кв, греблею та будівлею ГЕС, буферним водосховищем і греблею для ГАЕС, а також сучасним керуванням ГЕС за допомогою комп’ютерів. Дністровська ГАЕС – одна з найбільших у світі гідроакумулюючих електростанцій. Будувалася у 1980-х роках. Основними її функціями є регулювання частоти і графіка навантажень в енергосистемі України, формування аварійного енергорезерву. Знаходиться біля села Розкопинці Сокирнянського району Чернівецької області.
Буковина – рідний край Галицький скельний монастир. У селі Галиця Сокирянського району розташовується чинний Свято-Миколаївський чоловічий монастир, який має цікаву історію. Він розміщений у верхній частині крутого Дністрового схилу на висоті приблизно 120 метрів над рівнем Дністровського водосховища.
Буковина – рідний край Галицький скельний монастир. У скелях монастиря є не лише келії монахів, а й скельні могильники. Археологи запевняють, що на скелях є ієрогліфи, які свідчать про існування тут древніх язичників. За дослідженнями деяких істориків, приблизно за тисячоліття до нашої ери тут тимчасово існував язичницький жертовник.
Буковина – рідний край Галицький скельний монастир. А перший православний скит – відокремлене поселення для ченців – тут утворився приблизно у восьмому столітті нашої ери. У XVIII столітті монастир зруйнували турки, пізніше він зазнав руйнувань через природні катаклізми та під час Другої світової війни. Але після усіх руйнувань монастир щоразу відроджувався.
Буковина – рідний край Дністрівка–Бакота. Село Дністрівка Кельменецького району знаходиться приблизно за 50 кілометрів від Хотина. На території села є Дністровська бухта, де свої послуги туристам пропонує яхт-клуб «Маяк» із базою відпочинку. Катер, яхту чи катамаран туристи замовляють здебільшого, аби дістатися до Бакотського скельного монастиря за 5 кілометрів від яхт-клубу або ж для прогулянки Дністром.
Буковина – рідний край Бакотський скельний монастир. Перша згадка про монастир датуєтся 1362 роком, коли литовці прибули в Бакоту і побачили ченців в скелях над Дністром. Літопис розповідає, що монастир тут існував задовго до приходу князів Коріатовичів. Бакотський чоловічий монастир функціонував протягом 300 років з середини ХІІ до середини XV ст. Поділля багате на печерні монастирі, в товщах Дністровських круч їх нараховують до двадцяти. Але серед них, Бакотський монастир — найбільший та накраще збережений. На сьогодняшній день монастир не фунціонує. Печери відкриті для відвідування. Всередині печер можна побачити імпровізований вівтар та безліч ікон, деякі з них старовинні й дуже цікаві. Сюди їх зносили люди, після того, як в радянські часи монастир було закрито. Раз на рік, 14 серпня, на Маковія, в монастирі правиться служба. Збираються люди з затопленого села Бакота та інших, жителі всіх навколишніх сіл, а також прочани з усієї України. В храмі в будь-який день можна лишити записку з проханням помолитися, під час святкового богослужіння священник з ченцями зачитують всі записки.
Буковина – рідний край Джипінг на військову базу «Памир»На горі Томнатик розташовується колишня радіолокаційна станція «Памір» - секретний військовий об’єкт Радянського Союзу. У розпал «холодної війни» із західним світом СРСР збудував військову станцію, яка повинна була забезпечувати радіолокацію величезної території – від турецького узбережжя до Балтійського моря. З 1995 року військова база «Памір» припинила своє існування, а останні два роки тут проводили етнофестиваль, на якому популяризували туристичну галузь Буковини. Цей об’єкт уже став однєю із найпопулярніших туристичних локацій буковинських Карпат.
Буковина – рідний край Гора Яровиця. Окрім екскурсії колишньої радіолокаційної станції туристам пропонують сходження на найвищу вершину буковинських Карпат – гору Яровицю - 1547 метрів. А екстремали можуть випробувати джипінг – вид відпочинку та туризму, що полягає у подоланні маршрутів бездоріжжям на джипах та позашляховиках. Туристам пропонують джипінг як на власних автомобілях високої прохідності, так і на орендованих.
Буковина – рідний край Трекінг природними пам’ятками. Сюди входять піші прогулянки на перевал Німчич, скелі Протяті камені та Соколине око. Окрім відвідування цих пам’яток, туристам запропонують випробувати себе у скелелазінні або дюльфері – швидкісний спуск на мотузці. Також туристам пропонують і прогулянки до Смугарських водоспадів. Це досить потужний каскад, розташований у мальовничій ущелині, за кілометр від головної дороги на Путилу. На відстані двох кілометрів – сім водоспадів різної потужності й висоти: від З-х метрів до понад 18, це унікальне явище для Українських Карпат.
Буковина – рідний край «Буковинські (Смугарські) водоспади» Буковинські водоспади (інша назва – Смугарські) – низка водоспадів, що розташовані в Карпатах на сході с. Розтоки Путильського району Чернівецької області. Каскад із цих близько розташованих один до одного водоспадів знаходиться в гірській долині р. Смугарів, що є правою притокою р. Черемош. Вздовж течії цієї річки каскад простирається на 2 км. Буковинські водоспади, серед яких семеро найбільш відомих, об’єднанні в ландшафтний гідрологічний заказник місцевого значення з однойменною назвою. Сам заказник з площею в 38,5 га входить до Вижницького національного природного парку. Ці сім абсолютно різних за показниками водоспадів, що э унікальними для Карпат, мають перепад висот 3-19 метрів.«Буковинські (Смугарські) водоспади» зайняли 9 місце в конкурсі «7 чудес України», тому подивитися на це диво природи – треба вже обов’язково. Навколо цієї гідрологічної пам’ятки активно розвивається екотуризм. Вводять цікаві екскурсії та прокладено різні пішохідні маршрути. Особливо естетичне враження цей каскад справляє на весні, коли води стає більше і водоспад стрімко та бурхливо рухається вниз.
Буковина – рідний край Тиждень на конях. Ще одним ексклюзивом буковинського туризму є пропозиція кінних багатоденних рейдів. Походи тривають від 3 до 9 днів у горах із ночівлями, в основному, у польових умовах, у наметах. Під час таких кінних прогулянок туристам пропонують відвідати чимало гірських місцин, помилуватися краєвидами. Тим, хто не бажає ночувати у наметах, варто домовитись про ночівлю у садибах «зеленого туризму». Там можна побачити всі традиції гуцульського життя, скуштувати гуцульської кухні. Деякі садиби пропонують майстер-класи, де можна спробувати себе в гончарстві, вишивці та інших ремеслах буковинських гуцулів.