Розробка уроку математики "Координатний промінь. Шкала" в 5 класі (НУШ), автор О. Істер, "ГЕНЕЗА", 2022 рік

Про матеріал

Дана розробка "Координатний промінь. Шкала" допоможе вчителю підготувати та якісно провести урок в 5 класі (НУШ) за підручником О. С. Істера, "Генеза", 2022 р.

Перегляд файлу

      Координатний промінь. Шкала.

                                           Математика, 5 клас (НУШ)

 

                                              Вчитель математики

                                                 Каплунівської гімназії

                                                Бабич Юлія Іванівна

                                          28 листопада 2023 р.

Урок 58 (Дистанційне навчання за допомогою підручника “Математика, 5 клас. НУШ” (автор Істер О. С.), гаджета та онлайн дошки джамборд).

 

   Тема: Координатний промінь. Шкала.

Мета: домогтися засвоєння та усвідомлення понять координатного променя, координати точки, шкали, ціни поділки, понять «більше» та «менше», формувати вміння розв'язувати вправи; розвивати креслярські навички та навички логічного мислення, креативне мислення, спостережливість, вміння розв’язувати проблемні ситуації, громадянську відповідальність.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Освітнє середовище: підручник, олівець, лінійка, гаджет, онлайн-дошка, презентація.

 

                                              Хід уроку.

І. Організаційний момент.

  1. Перевірка наявності учнів у класі, наявних на платформі  Meet.
  2. Перевірка готовності учнів до уроку.
  3. Повідомлення про те, що урок складається з двох частин: перша частина пройде синхронно (25 хв), а друга – асинхронно (20 хв).
  4. Запис у зошитах дати і теми уроку.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку.

Діти, що вам відомо про координатний промінь, шкалу, ціну поділки? Пропоную дізнатися про це більш детально на сьогоднішньому уроці.

 

ІІІ. Перевірка домашньої роботи: §17, впр. 661 та 664, стор. 103

 

№ 661: дві прямі, які не перетинаються, ділять площину на три частини (продемонструвати на онлайн-дошці, зазначити, що прямі, які не перетинаються, називаються паралельними прямими).

 

№ 664: два промені з початком в одній точці А ділять площину на дві частини

(продемонструвати на онлайн-дошці).

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 

  Актуалізація опорних знань:

  • Як з відрізка MР утворити промінь МР, промінь РМ?
  • Чи має пряма початок і кінець? А промінь?
  • Скільки прямих можна провести через будь-які дві точки?
  • Що таке доповняльні промені?
  • Скільки сантиметрів у дециметрі? У метрі?
  • Скільки метрів у кілометрі?
  • Чи можна сказати про дві прямі, що вони рівні між собою?
  • Чи можна порівняти два промені?

 

                               План вивчення нового матеріалу.

  1. Вивчити теоретичний матеріал: §18, сторінки 104-106

 Демонстрація відео «Координатний промінь. Шкала» з коментарем вчителя

 https://youtu.be/_lAl9zEmicU?feature=shared

 

                                                або

перегляд презентації уроку https://naurok.com.ua/prezentaciya-uroku-matematiki-koordinatniy-promin-v-5-klasi-nush-avtor-o-ister-geneza-2022-rik-377806.ht

 

Координатний промінь – це промінь, на якому вибрали:

  1. початок відліку (точку О),
  2. одиничний відрізок (на малюнку –відрізок ОА).
  3. напрям (як правило – напрям праворуч).

Число, що відповідає точці на координатному промені, називають координатою точки.

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072155.png

За одиничний відрізок можна взяти відрізок будь-якої довжини, наприклад, однієї клітинки зошита або довжиною 2 см, тоді 1 одиничний відрізок дорівнює відповідно одній клітинці зошита або має довжину 2 см (4 клітинки)

  D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072239.png

             Запишіть координати точок А, В, С, D, E.

             Перевіримо: А(10), В(90), С(50), D(125), E(140).

   D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072324.png

         Якщо одиничні відрізки відкладають зліва направо, то з двох точок та, що лежить правіше, відповідає більшому числу, а та, що лежить лівіше, відповідає меншому числу.

1<7, оскільки точка А(1) лежить ліворуч від точки В(7).

Пригадати: найменше натуральне число 1, найбільшого натурального числа немає. Як видно з координатного променя, найменше натуральне число 1, а вправо розташовують необмежено великі числа.

За числом 14 на координатному промені знаходиться число 15, потім – 16, 17, 18, 19, 20 і т. д.

   D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072426.png

      Коник-стрибунець скаче вздовж координатного променя поперемінно: на 6 одиниць праворуч, потім – на 4 одиниці ліворуч. Чи зможе він за кілька стрибків з точки з координатою 2  потрапити в точку з координатою 10?

    D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072548.png

     Нехай коник робить два стрибка праворуч і один ліворуч.

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072640.png

 

  А якщо коник-стрибунець один стрибок робить праворуч, один стрибок –

ліворуч,  а потім – ще раз праворуч, тоді:

 

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072709.png

 

Систему поділок разом з відповідними числами називають шкалою.

 

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072736.png

 

 

Шкали бувають різної форми: прямолінійної, криволінійної.

Щоб прочитати показники на шкалі, треба знати ціну поділки, тобто значення одиниці вимірювання.

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072834.png

Визначимо значення термометрів на малюнку: 1 – 15°, 2 – 30°, 3 – 45°.

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-072852.png

Визначимо на вагах масу яблук: 5 кг (коментар вчителя з науковим обґрунтуванням визначення ціни поділки приладу і маси яблук в кошику)

   D:\Загрузки\Screenshot_20231202-073039.png

Визначимо на вагах масу черешень: 2,5 кг (коментар вчителя з науковим обґрунтуванням визначення ціни поділки приладу і маси черешень в кошику)

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-073112.png

 

  1. Усвідомлення навчального матеріалу. 

                                            № 674             

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-102519.png

                                          

                                              № 681

Запиши показники приладів.

 

D:\Загрузки\Screenshot_20231202-102622.png

 

1 – 20 мл; 2 – 35 мм; 3 – 42°; 4 – 31°; 5 – 2 кг 100г

                                      

  1.  Осмислення навчального матеріалу.

Розв’язати асинхронно (самостійно/з допомогою батьків) вправу

№ 675, № 677, № 679, № 682. стор. 106-107.

Фото письмової роботи та свої запитання учні надсилають у приватні повідомлення вчителю.

  1. Перевірка й аналіз робіт учнів (що вдалося найкраще).

 

VІ. Підсумок уроку: чому навчилися на уроці? Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.

Назвіть шкали приладів, які є вдома. 

Чи зрозумілим був матеріал уроку?

 

VІI. Домашнє завдання з коментарем:

§ 18, стор. 104-108, вивчити правила, вправи № 688, №  692,

пройти тест https://naurok.com.ua/test/koordinatniy-promin-shkala-2557407/set

 

 

 

1

 

docx
Додано
2 грудня 2023
Переглядів
932
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку