Актуалізація опорних знань учнів:1. На які групи за зовнішньою будовою діляться Амфібії? (слайд 1) 2. Яка у цих організмів друга назва і з чим вона пов'язана? 3. Чому ми взимку не можемо бачити земноводних в природі? Як вони переживають зиму? 4. Цю істоту було знайдено у вічній мерзлоті на глибині 11 м, де вона за підрахунками вчених пролежала близько 90 років. Коли її дістали на поверхню, вона відтанула і ожила. Про кого йде мова?
Мотивація навчальної діяльності учнів. Пригадайте, казку про царівну-жабу. Як Ви думаєте, чому автор в своєму творі прекрасну царівну перетворив саме в жабу, а не в іншу істоту?Так от , Іван –царевич знайшов таки свою дружину в образі бридкої жаби, але їх виявилось дві. Тому він звертається до Вас за допомогою. Хто з цих жаб його зачарована дружина?
Тема уроку: Різноманітність амфібій. Значення в природі та житті людини. Охорона амфібій. Мета уроку:ознайомитися з різноманітністю амфібій та їх індивідуальними характеристиками;вміти розпізнавати та порівнювати представників різних груп за їх ознаками;з'ясувати значення земноводних в природі та житті людини;розкрити доцільність заходів з охорони амфібій;формувати екологічну компетентність через виховання дбайливого ставлення до тварин.
Безногі земноводні. Південноіндійська черв'яга. Кільчаста черв'яга. Цейлонський рибозмій. Маленька щільна голова безпосередньо переходить у довгий червоподібний тулуб,який має численні кільцеподібні перехоплення, що нагадують сегменти у кільчастихчервів. Черв'яги-це жителі вологої тропічної зони, добре пристосовані до життя у грунті.
Легенда про протея« Ольм, страшний дракон, затіяв гру в горах!»- з такою жахливою звісткою прийшли до священника перелякані селяни словенського селища Ситтіх. Це було в 1751 році під час великої повені, коли річки вийшли з берегів і затопили поля і села. Разом із бурхливими потоками з підземних печер був винесений на світ божий і головний винуватець цих подій-страшний ольм, як називали його місцеві жителі. Перед очима священника постала істота сліпа, бліда, з червоними пучками зябер на голові і малесенькими кінцівками, які були слабо розвинені. Священник обережно піднів із землі це створіння, заспиртував і послав відомому вченому натуралісту, який і описав його під назвою Протея. Протей-альбінос. Але якщо він поживе декілька неділь на освітленому місці, то як фотоплівка проявляється, тобто вкривається темними плямами. Протей, звичайно, не має нічого спільного з грізним драконом-Ольма, який нібито викликає повені, проте він має дуже багато таємниць, які до цього часу не розгадані. ( Книга « Світ тварин», с.74)
Вам може здатися дивним, але деякі особливості будови земноводних надихали письменників та поетів на створення літературних творів.(Науково-фантастичний роман О. Бєляєва « Людина-амфібія»)Уривок з байки Глібова « Віл та жаба» Як Ви думаєте, який вид жаб надихнув автора на створення байки?
Неприязнь до жаб часто викликана незнанням їх способу життя або особливостей зовнішньої будови. Зараз ми спробуємо підтвердити чи розвінчати 2 міфа про земноводних. Міф 1. З давніх-давен вважалося, що вночі ропухи забиралися у хлів і висмоктували молоко у корів, тому їх називали корівницями. Правда це чи міф?Міф 2. Існувало повір'я, яке збереглося і до наших часів, про те, що якщо взяти в руки жабу, на шкірі рук з'являться бородавки. Правда це чи міф?Ропуха звичайна
Значення земноводних в природі й житті людини. Уявіть собі, якби земноводні могли говорити, щоб вони могли сказати людям?Ви говорили, що ми огидні, слизькі і бридкі на дотик, проте ви забули, що саме ми знищуємо ненависних вам комарів, мух та їх личинок. Саме завдяки нам, ви можете ласувати овочами та фруктами, бо ми стаємо в пригоді городникам і садівникам, знищуючи комах-шкідників. Ми –улюблене блюдо для птахів: чапель та лелек. А іноді нами не відмовляються поласувати і хижаки, зокрема лисиці. А ще ми забезпечуємо медицину ліками, які виробляють із отрути деяких наших сородичів. А щоб робили італійці та французи без смачненьких жаб'ячих лапок, які вважаються делікатесом в ресторанах цих країн.
Значення земноводних в природі та житті людини. А ще ми допомогли отримати олімпійське золото чемпіонці України Яні Клочковій, бо саме наш стиль плавання ліг в основу олімпійських стилів-брас та батерфляй. А конструкція наших кінцівок була використана для створення ластів, які, ми впевнені, ви теж використовуєте для плавання під час літнього відпочинку. Дякуючи саме нам, вчені вже не одне покоління роблять свої відкриття, використовуючи нас в лабораторних умовах. Заради людства ми готові жертвувати навіть своїм життям.І взагалі, чи можете ви уявити весну без нашого багатоголосого прекрасного концерту. Нам здається тихий весняний вечір втратить свою красу, коли з боку річки чи ставка не долинатиме таке всім знайоме «ква-ква».