Предмет – Технології
Навчальний модуль
«Техніки декоративноужиткового
мистецтва»
Урок № ____
Розпис по склу та на тканині.
План уроку.
1. Розпис по склу та на тканині.
2. Вітраж. Історія виникнення. Види.
3.Технологія виготовлення. Види вітражів, технологічні особливості виконання вітражу.
4. Декоративний розпис по тканині. Історія виникнення.
5. Види. Технологія виготовлення.
Історична довідка.
Розпис по склу як вид мистецтва виникла в епоху Ренесансу.
Це були складні, багатобарвні твори мистецтва, що складаються з різноманітних за формою стекол, які скріплювалися свинцевими перемичками.
У Росії розписом по склу зацікавилися на початку 19 століття.
Виглядають такі картини-вітражі надзвичайно оригінально, а той факт, що створити подібний шедевр ви можете і самі, дозволяє вам перетворитися в чарівника, що створює хитромудрі візерунки на склі.
Існує кілька видів фарб, використовуваних в розпису по склу. У майстер-класах для початківців зазвичай говориться про
- акрилових фарби
- на основі синтетичного розчинника;
- на водній основі;
- фарби, після використання яких потрібно випал вироби;
- плівкові фарби.
Творче завдання №1
для розписі на склі
Розпис по склу - процес творчий.
Однак в роботі потрібно слідувати чіткому алгоритму:
1. Підготувати виріб. Можливо, на склянці, келиху або вазі присутні етикетки.
2. Виріб слід помістити в гарячу воду хвилин на п'ятнадцять.
3. Потім ретельно очистити скло. Знежирити поверхню. Зробити це потрібно за допомогою ватного диска і рідини, що містить спирт.
4. Потім виріб потрібно ретельно просушити.
5. Підібрати необхідний ескіз, перенести його на скло.
6. Обвести орнамент контуром, потім акуратно видалити надлишки.
7. Заповнити деталі зображення фарбою. Просушити.
Мистецтво розпису тканини зародилося більше 2000 років тому. Хоча практикували його і в Китаї, і в Індії, і в Японії, але батьківщиною його вважається Індонезія.
Майстри працювали на бавовняних тканинах, а рецепти фарб і технологій передавалися від батька до сина. Розписували одяг для обрядів і церемоній, прикрашаючи дивовижними візерунками з побутовими або міфологічними сюжетами.
Складний процес виготовлення батика, починаючи від підготовки тканини до фарбування, міг займати не один місяць, а то й рік. З початку 19 століття завдяки голландцям батик з’явився в Європі. Старанні німці змогли цей процес поставити на потік.
Відмінною ознакою «холодного» батика є застосування резервуючих контурів або «роз’єднуючих» хімічних засобів. Вони перешкоджають розтіканню рідких фарб по тканині, зберігаючи контури бажаного малюнка.
Техніка «гарячий» батік передбачає резервування великих поверхонь.
Ви наносите малюнок гарячим воском, а потім розписуєте одним кольором, при цьому фарба не проникає в місця покриті воском. Процес повторюється багаторазово, додаються нові шари кольору і робота стає більш мальовничою.
Технологічна послідовність виконання батику
Послідовність виконання розпису:
1.Підготовка ескізу — робимо ескіз майбутнього малюнку, бажаної величини на папері. Для того, щоб зручніше перенести малюнок на тканину, обводимо його темним маркером або олівцем.
2.Натягування тканини — ту частину шовкової шалі, де буде виконано розпис, фіксуємо п'яльцями. Натягувати тканину для розпису можна різними способами. Якщо елемент декору невеликий, можна використати звичайні п'яльця. Взагалі, існують спеціальні рами, які регулюються на будь який розмір тканини під розпис. Тканину фіксують за допомогою гачків, які входять в комплект із рамою. Можна закріпити її кнопками до звичайної дерев'яної рами. Важливо, щоб тканина була добре натягнута.
3.Перенесення ескізу на тканину — щоб перенести малюнок на тканину підкладаємо ескіз під неї та акуратно обводимо його контури прозорим контуром-резервом. Натискати тюбик з резервом, потрібно обережно. Слідкувати, щоб лінії були суцільними, а елементи малюнку замкнуті.
4.Розфарбовування малюнку — визначившись з кольорами і дочекавшись висихання контуру-резерву (прискорити цей процес допоможе фен), починаємо розфарбовувати малюнок. Пам'ятайте, що набирати фарбу потрібно сухим пензлем, оскільки фарба на водній основі. Тримайте біля себе серветку для видалення з пензля зайвої вологи. Щоб отримати плавні переходи та переливи кольору, потрібно ту ділянку змочити водою. Тоді на вологу тканину нанести спочатку світлий колір фарби, а потім темніший. Не потрібно поспішати, щоб не пошкодити малюнок. Готовий малюнок залишаємо сохнути на шість годин.
5.Оздоблення — при бажанні оздобити можна універсальними контурами, які нададуть вашому малюнку виразності, святковості та неповторності.
6.Закріплення — коли малюнок висохне, знімаємо його з рами і з виворотної сторони починаємо фіксувати праскою в режимі «шовк» протягом трьох (3) хв. Після закріплення тканину полощемо у прохолодній воді, щоб видалити прозорий контур-резерв.
7. Після цього Ви можна прати виріб при температурі не вище 40 °C.
Творче завдання №2 на форматі А-4 виконати ескіз малюнку для розписі на тканині
Запитання:
1. Які техніки створення вітражів вам відомі?
2. Яка відмінна ознака “холодного” батика?
За допомогою різних джерел інформації підготувати доповідь, реферат, презентацію на тему:
1.Сучасні українські майстри дивовижного розпису по склу.
2. Батик як різновид декоративно-прикладного мистецтва. Історія розвитку батику.
до ___________ Виконані завдання надіслати на електронну
скриньку викладача irini.ohorona@gmail.com
Підручник Технології. Рівень стандарту. 10 клас. Біленко О. В. |