Євген Гуцало. Оповідання «Лось». Конфлікт між добром і злом. Образи хлопчиків та Шпичака
Номер слайду 2
Все на землі, все треба берегти – І птаха, й звіра, і оту рослину, Не чванься тим, що цар природи ти – Бо врешті, ти його частинка Б. Лепкий
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Нагороди письменника • Літературна премія імені Юрія Яновського (1982) — за збірники оповідань «Орлами орано», «Що ми знаємо про любов», «Полювання з гончим псом» и «Оповідання з Тернівки»; • Державна премія України ім. Т. Г. Шевченка (1985) — за дитячі збірки «Саййора», «Пролетіли коні» ; • Міжнародна премія фундації О. і Т. Антоновичів (1995) — за роман-трилогію «Позичений чоловік»; • Премія ім. Івана Огієнка (1995) — за публіцистичну книжку «Ментальність орди».
Номер слайду 10
Оповідання «Лось»
Номер слайду 11
Лось. Лось — рід ссавців, найбільший представник родини оленевих. Довжина тіла самця до 3 м, висота в загривку до 2,3 м, довжина хвоста 12—13 см; маса 360—600 кг, самки дрібніші за самців.
Номер слайду 12
У самців є величезні (найбільші у сучасних ссавців) роги, нерідко лопатоподібні за формою (особливо виразна лопатоподібна форма у якутських і американських лосів); їхній розмах досягає 180 см, маса — 20—30 кг. Роги лося є відомим мисливським трофеєм.
Номер слайду 13
Підберезники. Підберезники ростуть у березових чи змішаним з березою лісах і в перелісках з червня по жовтень. Капелюшок опуклий. Верхня сторона капелюшка буває ясно-сіра, жовтувата чи темно-бура, майже чорна, знизу біла, з віком сіріє. М'якоть капелюшка біла, при зламі довго не темніє. Існує різновид підберезника, у якого м'якоть на зламі рожевіє. Ніжка сірувато-білого кольору з темними лусочками, у молодих грибів вона порівняно товста, але з віком витягається.
Номер слайду 14
Заповідник. Заповідник – територія, на якій зберігається в природному стані весь її природний комплекс. Головне призначення заповідників — збереження флори і фауни, охорона природних ділянок, вивчення екології тварин і рослин.
Номер слайду 15
Заповідники. Перебувають під охороною держави.Є унікальними пам’ятками історії та культури, живої та неживої природи. Найвідоміші з українських заповідників: Асканія-Нова, Канівський, Карпатський, Луганський, Поліський, Чорноморський, Український степовий, Ялтинський гірсько-лісовий.
Номер слайду 16
Сюжетна лінія. В оповіданні «Лось» зображено історію про те, як двоє хлопчиків, не вагаючись, прийшли на допомогу лосеві, що тонув у річці. Хлопцям вдалося врятувати нового друга, але біда прийшла з іншого боку — врятовану тварину підстрелив їх рідний дядько Шпичак. Мисливець злякався, що племінники повідомлять у заповідник про його браконьєрство, тому навіть пропонував їм хабар за мовчання — м'ясо й роги, але діти не стали з ним про це розмовляти. Оповідання завершується тим, що лось гине.
Номер слайду 17
Номер слайду 18
КОМПОЗИЦІЯ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ (ПОБУДОВА, РОЗТАШУВАННЯ І ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК УСІХ ЧАСТИН ТВОРУ): ЕКСПОЗИЦІЯ (життя лося)ЗАВ’ЯЗКА (прихід лося до ополонки)РОЗВИТОК ДІЇ (лось потрапив у воду і почав тонути; діти рятують лося)КУЛЬМІНАЦІЯ (дядько Шпичак стріляє в лося)5. РОЗВ’ЯЗКА (лось помирає)
Номер слайду 19
Доведіть, що «Лось» Євгена Гуцала – оповідання!Невеликий за обсягом. Лише 3 героїРозповідається про незначну кількільсть подій протягом нетривалого часуЄ сюжет з усіма його композиційними елементами (зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка)
Номер слайду 20
Чи можна назвати лося головним персонажем твору?Лось – це головний образ твору, невід’ємна частина природи. Ставлення до лося, як до частини природи, характеризує персонажів, визначаючи їх рівень людяності, порядності.
Номер слайду 21
ОБРАЗИ: ЛОСЬЦе був великий звір із широкими грудьми, які легко здималися од дихання. Його роги нагадували осінній низькорослий кущ, з якого обнесло листя. Лось був старий і бувалий самець. Неквапно попрямував до тієї поляни, на якій любив найчастіше бувати. Ранньої весни вона перша вбиралася квітами і хутко тут виганялася така висока трава, що в ній, прилігши, лось міг сховатися до половини. Намагався поводитися обачно… сили поступово покидали його… він поводився сумирно… Він пробуватиме безперервно, доти, доки дихатиме; лось виявився дужий і життєлюбний
Номер слайду 22
ОБРАЗИ2. Дядько Шпичак3. Хлопчики-підберезники
Номер слайду 23
Тема та ідея оповідання
Номер слайду 24
ПРОБЛЕМАТИКАЯк би ви вчинили на місці хлопців?
Номер слайду 25
Як ви гадаєте, чи дійсно людина – цар природи?
Номер слайду 26
ВИСНОВКИТе, що людина є істотою більш розвинутою, ніж інші тварини, не дає їй морального права знищувати тварин, оточуючий світ заради своєї розваги. Люди мають усвідомлювати, що їх завдання – оберігати та захищати природу, адже всі ми – люди, тварини, рослини – суцільна єдність, єдиний живий організм, який розвивається і залишається здоровим лише тоді, коли всі ми перебуваємо в гармонії один з одним. Свідоме знищення природи призводить людину до самознищення як духовного, так і фізичного.
Номер слайду 27
ВИСНОВКИЗбереження природи залежить від людини, її совісті і того, наскільки вона розрізняє добрі та злі вчинки . Ставлення людини до природи – це мірило людської моралі. Справжня любов до рідної землі має бути не лише споглядальною, а й активною , дієвою, спрямованою на захист і примноження багатства рідного краю.