* Підтверджені світові запаси залізних руд оцінюють у майже 200 млрд тонн. * Ці запаси розподілені на земній кулі доволі рівномірно. * П’ятірка країн з найбільшими покладами залізних руд володіє → майже 70 % світових запасів.* Серед лідерів є й Україна (табл. 3). * Саме в цих країнах, а також у США, Канаді, Індії, Болівії → розташовані найбільші залізорудні родовища і басейни світу.
* Перевагу віддають видобутку → високоякісних руд (із вмістом металу понад 60 %) → і багатих руд (не менше 47 %). * Водночас розробляють → руди середньої (47-20 %), → а подекуди й низької якості (бідні із вмістом заліза менше 20 %). Шахта «Ювілейна» — залізорудна шахта в м Кривий Ріг, Дніпропетровська область, Україна. Видобуток залізної руди Криворізького залізорудного басейну підземним способом. Ствол шахти «Ювілейна» пройдено на глибину 1530 м, Руди з вмістом заліза 56,4 %.
* Південна Африка й Австралія → разом з Китаєм, Габоном, Бразилією, Індією → є також найбільшими у світі виробниками марганцю (мал. 79)→ та його експортерами * Китай здійснює видобуток для власних потреб. * Річний видобуток марганцевої руди у світі становить 18 млн тонн. Лідери з видобутку марганцевої руди, % від світу (2019 р.)Р = 550 млн т / 18 млн т = 30,5 років
* Більше половини світових запасів олова припадає→ на Азію. * Головні родовища олов’яної руди розміщені → в межах Східноазійського олов’яного поясу→ що простягається східними територіями Росії та Китаю → через Таїланд, Малайзію, Індонезію, → та Тихоокеанського рудного поясу (Перу, Болівія, Бразилія). Світові запаси→ інт 30 млн. т, Світовий видобуток → інт 308 тис.тонн. Р = 30 млн. т/ 308 тис.тонн = 94,4 роки
* До рідкісних металів належить → майже два десятки рідкісноземельних металів→ скандій, ітрій, лантан, церій тощо,→ без яких важко уявити сучасну високотехнологічну продукцію → електроніки, приладобудування, автомобілебудування. Літій іноді називають "білим золотом", адже цей метал став ключовим для цілої низки економічних галузей. для виготовлення літієвих батарей, які своєю чергою є складовою величезної кількості техніки, від ноутбуків до електрокарів, літій-іонних акумуляторів та сонячних батарей.
* Вони є необхідними компонентами → смартфонів, планшетних комп’ютерів, сучасних телевізорів. * Найбільша частина світових запасів рідкісноземельних металів міститься в родовищах → Китаю (40 %), Австралії, Бразилії, Росії, США, Індії. * Водночас понад 95 % світового видобутку цих металів зосереджено → в Китаї, від якого, власне, й залежить розвиток усієї сучасної світової електроніки.
* У надрах України залягають металічні руди, що містять різні метали, — від найбільш поширених у земній корі алюмінію і заліза до рідкісних елементів.* За запасами залізної й марганцевої руд Україна посідає → перше-друге місця у світі,→ титанової та уранової — у Європі. ВИДОБУВАННЯ МЕТАЛІЧНИХ РУД В УКРАЇНІ.
* У 2016 році в країні було видобуто → 175 млн тонн залізної руди→ у 2020 — 72 млн. т. * Наша держава забезпечує власні потреби та продає ці → рудні мінеральні ресурси іншим країнам. * Більшість родовищ руд розміщено → в межах Українського щита, → а також давньої (Донецької) → і молодої (Карпатської) складчастих областей.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ1. Назвіть країни з найбільшими обсягами видобутку залізних руд. Покажіть їх на карті.2. Які країни є світовими лідерами з видобутку марганцевих руд?3. У чому полягають особливості розміщення родовищ руд кольорових металів? Які країни входять до «кольоровометалічних» поясів світу?4. Назвіть і покажіть на карті країни, що мають найбільші запаси й обсяги видобутку алюмінієвих і мідних руд.5. Назвіть басейни та райони видобудку залізних і марганцевих руд в Україні.6. Де розташовані основні родовища руд кольорових металів, що їх розробляють в Україні?
* За даними табл. 3 з’ясуйте, у запасах залізних руд яких країн → найбільше багатих і високоякісних руд, → а в яких — переважають руди середньої і низької якості.* Оцініть можливості розвитку в Україні видобування руд кольорових металів. * Розроблення родовищ яких кольорових руд є перспективними?
* Оцініть місце України на світових ринках руд чорних і кольорових металів. * Назвіть і покажіть на карті басейни та райони їх залягання у нашій країні, → порівняйте обсяги видобування руд → з показниками провідних їх виробників у світі → та спрогнозуйте перспективи розвитку в Україні цих видобувних виробництв:група 1 — залізних руд;група 2 — марганцевих руд;група 3 — титанових руд. ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ