Презентація "Винаходи та відкриття"

Про матеріал

Розробка уроку до інтегрованого курсу "Природничі науки" за підручником Білик Ж.І., Засєкіна Т.М., Лашевська Г.А., Яценко В.С.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

            5 клас. Урок 5.   Тема.  Винаходи та відкриття. Підготувала вчитель географії Одеської гімназії № 125 Бордун Євгенія Миколаївна

Номер слайду 2

ПОЗНАЧТЕ ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ:1. Виберіть одиницю вимірювання довжини: А) 1 м;            Б) 1 кг;              В) 100 мл.2. Яким вимірювальним приладом вимірюють масу тіла?А) мензуркою;      Б) терезами;       В) лінійкою.3. Виберіть одиницю вимірювання маси: А) 1 кг;       Б) 1 м;       В) 1 л.4. Яка велинина є лінійною: А) вага;       Б) густина;        В) ширина.5. Яким вимірювальним приладом вимірюють розміри тіла?А) метром;        Б) мензуркою;         В) терезами.6.. З чого виготовляють гирі?А) з пластмаси;        Б) з паперу;          В) з металу.

Номер слайду 3

Які з винаходів на малюнку, є найважливішими в історії людства?

Номер слайду 4

ЩО БУЛО СПОЧАТКУ І ЯКИМ СТАЛО ПОТІМ ?

Номер слайду 5

СЛОВНИЧОКВИНАХІД - ТЕ, ЩО ВИНАЙДЕНЕ, ЗОВСІМ НОВЕ, НЕВІДОМЕ ДО ЦЬОГО, КОРИСНЕ В ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ Й МОЖЕ БУТИ ПРАКТИЧНО ЗАСТОСОВАНЕ. ВИНАХІДНИК – ТОЙ, ХТО ВИНАЙШОВ АБО ВИНАХОДИТЬ ЩО-НЕБУДЬ.

Номер слайду 6

ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА.      ЦІКАВІ ФАКТИ

Номер слайду 7

ФРУКТОВЕ МОРОЗИВОПОНАД 100 РОКІВ ТОМУ АМЕРИКАНСЬКИЙ ПІДЛІТОК ФРЕНК ЕППЕРСОН В 11-РІЧНОМУ ВІЦІ ВИНАЙШОВ ФРУКТОВИЙ ЛІД НА ПАЛИЧЦІ. САМЕ ВІДКРИТТЯ ВІДБУЛОСЯ ВИПАДКОВО: ВВЕЧЕРІ ХЛОПЧИК ЧЕРЕЗ ЗАБУДЬКУВАТІСТЬ ЗАЛИШИВ СІК НА ВУЛИЦІ. ВРАНЦІ В СКЛЯНЦІ ВИЯВИЛОСЯ ФРУКТОВЕ МОРОЗИВО, ЯКЕ ДУЖЕ СПОДОБАЛОСЯ ДРУЗЯМ І РІДНИМ ФРЕНКА. КОЛИ ЙОМУ ВИПОВНИЛОСЯ 29 РОКІВ, ВІН ЗАПАТЕНТУВАВ СВІЙ ВИНАХІД. ЧЕРЕЗ 2 РОКИ, В 1925 РОЦІ, МОРОЗИВО ПРОДАВАЛИ ПО ВСІЙ АМЕРИЦІ. ЙОГО ЦІНА БУЛА ДУЖЕ НИЗЬКОЮ, ВСЬОГО 1 ЦЕНТ, А АСОРТИМЕНТ ПОСТІЙНО РОЗШИРЮВАВСЯ.

Номер слайду 8

КАЛЬКУЛЯТОРУ 1642 РОЦІ ПІДЛІТОК БЛЕЗ ПАСКАЛЬ ВИРІШИВ ДОПОМОГТИ СВОЄМУ БАТЬКУ – ПОДАТКОВОМУ ІНСПЕКТОРУ І ПОЧАВ СТВОРЮВАТИ РАХУВАЛЬНУ МАШИНУ. І ВЖЕ ЧЕРЕЗ ТРИ РОКИ ВІН СТВОРИВ РОБОЧИЙ ПРОТОТИП КАЛЬКУЛЯТОРА.

Номер слайду 9

ОЛІВЕЦЬПЕРШИЙ ДОКУМЕНТ, В ЯКОМУ ЗГАДУЄТЬСЯ ДЕРЕВ'ЯНИЙ ОЛІВЕЦЬ, ДАТОВАНИЙ 1683 РОКОМ.

Номер слайду 10

ПЛАСТИЛІНПЛАСТИЛІН ВИНАЙШОВ У 1897 РОЦІ АНГЛІЙСЬКИЙ ВИКЛАДАЧ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА ВІЛЬЯМ ЗЕРБУТ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ УЧНІ НЕ БРУДНИЛИ РУКИ ГЛИНОЮ.

Номер слайду 11

ГУМКА (ЛАСТИК)ЛАСТИК (СТИРАЛЬНА ГУМКА) – КАНЦЕЛЯРСЬКІ ПРИЛАДДЯ, ЯКА ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ДЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗАПИСІВ ОЛІВЦЕМ З ПАПЕРУ ТА ІНШИХ ПОВЕРХОНЬ, ПРИЗНАЧЕНИХ ДЛЯ ПИСЬМА.  ДАНЕ ГЕНІАЛЬНЕ ВІДКРИТТЯ ЗРОБИВ АНГЛІЄЦЬ ДЖОН ПРИСТЛІ, ЯКИЙ БУВ ПЕРШИМ, ХТО ЗАПРОПОНУВАВ СВОЇМ ЗНАЙОМИМ ВИКОРИСТОВУВАТИ ШМАТОЧКИ НАТУРАЛЬНОГО КАУЧУКУ, ЩОБ СТИРАТИ ЗАПИСИ, ЗРОБЛЕНІ ОЛІВЦЕМ АБО ЧОРНИЛОМ. ТРОХИ ПІЗНІШЕ ЦЕЙ СПОСІБ ШВИДКО НАБУВ ШИРОКОГО ЗАСТОСУВАННЯ І ПОПУЛЯРНІСТЬ. ДАТУЄТЬСЯ ЦЕЙ ВИНАХІД 1770 РОКОМ. ФАБРИКИ З ВИРОБНИЦТВА ЛАСТИКу З’ЯВИЛИСЯ ПРИБЛИЗНО В КІНЦІ XIX СТОЛІТТЯ . С ТИХ ДАВНІХ ПІР ЗМІНИЛИСЯ СКЛАД, І ФОРМА, І КОЛІР. 

Номер слайду 12

НОЖИЦІ  НАЙДАВНІШІ ВИЯВЛЕНІ НА ТЕРИТОРІЇ СТАРОДАВНЬОГО РИМУ, ЇМ 3-4 ТИСЯЧІ РОКІВ. ВИКОРИСТОВУВАЛИСЯ ДЛЯ СТРИЖКИ ОВЕЦЬ. БІЛЬШЕ БУЛИ СХОЖІ НА ПІНЦЕТ ІЗ ТУПИМИ ЛЕЗАМИ. Ножиці в тому вигляді, в якому ми їх знаємо зараз, сконструйовані геніальним художником Леонардо да Вінчі.

Номер слайду 13

ФЛОМАСТЕРИФЛОМАСТЕР БУВ ВІДОМИЙ ЩЕ В ДАВНЬОМУ ЄГИПТІ (!). ВІН БУВ ЗНАЙДЕНИЙ В ГРОБНИЦІ ТУТАНХАМОНА І МАВ ДОСИТЬ ТАКИ СКЛАДНУ КОНСТРУКЦІЮ - РУЧКА З МІДІ ЗІ СВИНЦЕВОЮ ТРУБОЧКОЮ ВСЕРЕДИНІ. У ЦІЙ ТРУБОЧЦІ ЗНАХОДИЛАСЬ ТРОСТИНКА ЗАПОВНЕНА ЧОРНИЛОМ. ЗАНОВО «СТВОРИЛИ» ФЛОМАСТЕР В 1960 РОКАХ В ЯПОНІЇ. САМЕ ТОДІ В ПРОДАЖ НАДІЙШЛИ РІЗНОКОЛЬОРОВІ ФЛОМАСТЕРИ.

Номер слайду 14

ЩОДЕННИКЦЕЙ ВАЖЛИВИЙ ДОКУМЕНТ ШКІЛЬНОГО НАВЧАННЯ ВПЕРШЕ З’ЯВИВСЯ НА РУБЕЖІ XIX-XX СТОЛІТЬ. ПЕРШИМИ ЙОГО СТАЛИ ВИКОРИСТОВУВАТИ ГІМНАЗИСТИ ЗЕМСЬКИХ ШКІЛ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ. ЦІКАВИЙ МОМЕНТ: В КРАЇНАХ ЄВРОПИ І США ШКІЛЬНИХ ЩОДЕННИКІВ ТОДІ НЕ БУЛО, ВТІМ, ВОНИ І ЗАРАЗ ТАМ НЕ ОСОБЛИВО РОЗПОВСЮДЖЕНІ. ПЕРШІ ШКІЛЬНІ ЩОДЕННИКИ МАЛИ БЕЗЛІЧ РІЗНИХ ЦІКАВИХ ВІДОМОСТЕЙ: ПРАПОРИ РІЗНИХ ДЕРЖАВ, КАЛЕНДАР З ЦЕРКОВНИМИ СВЯТАМИ І ПОСТАМИ, СПИСОК ПОШИРЕНИХ В ТОЙ ЧАС ХВОРОБ І МЕТОДІВ ЇХ ЛІКУВАННЯ, І НАВІТЬ ЦІЛИЙ РОЗДІЛ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ІМПЕРАТОРСЬКІЙ, ЦАРСЬКІЙ СІМ’Ї. З НЬОГО Ж МОЖНА БУЛО ДІЗНАТИСЯ І БАГАТО РІЗНИХ ДАНИХ ПРО ВЛАСНИКА, АЖ ДО РОЗМІРУ ЙОГО ВЗУТТЯ, ЗРОСТУ І УЛЮБЛЕНОГО ПИСЬМЕННИКА, ЯКЩО ТАКИЙ БУВ. ТАМ ЖЕ МІСТИВСЯ ГРАФІК ЧЕРГУВАНЬ ПО КЛАСУ.

Номер слайду 15

ЩОДЕННИК

Номер слайду 16

Мікрохвильова піч. ВІДОМИЙ ДОСЛІДНИК ПЕРСІ СПЕНСЕР, ЩО ОТРИМАВ БІЛЬШЕ 120 ПАТЕНТІВ НА ВИНАХОДИ, СПІВРОБІТНИК ОДНІЄЇ З НАЙБІЛЬШИХ КОМПАНІЙ СВІТОВОГО ВІЙСЬКОВО-ПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ RAYTHEON, ВИПАДКОВО СТАВ ТВОРЦЕМ МІКРОХВИЛЬОВОЇ ПЕЧІ. У 1945 РОЦІ, НЕЗАДОВГО ДО КІНЦЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ, ВІН ПРОВОДИВ ДОСЛІДЖЕННЯ, ЗАВДАННЯМ ЯКИХ БУЛО ПОЛІПШИТИ ЯКІСТЬ РАДАРІВ. У МОМЕНТ ДОСЛІДЖЕННЯ СПЕНСЕР ВИЯВИВ, ЩО ШОКОЛАДНИЙ БАТОНЧИК, ЯКИЙ ЛЕЖАВ НА СТОЛІ ПЕРЕД ПРАЦЮЮЧИМ ВИПРОМІНЮВАЧЕМ, РОЗПЛАВИВСЯ. 

Номер слайду 17

Антибіотики               У 1928 РОЦІ ВЧЕНИЙ ОЛЕКСАНДР ФЛЕМІНГ (ALEXANDER FLEMING) ЗАУВАЖИВ, ЩО ПЛІСНЯВИЙ ГРИБОК ПЕНІЦИЛІН ЗАРАЗИВ ОДИН З ЙОГО ЗРАЗКІВ ІЗ ХВОРОБОТВОРНИМИ БАКТЕРІЯМИ СТАФІЛОКОКА, ЗАЛИШЕНИЙ БІЛЯ ВІДКРИТОГО ВІКНА. ФЛЕМІНГ ВИВЧИВ ЗРАЗОК ПІД МІКРОСКОПОМ І ПОМІТИВ, ЩО ЦВІЛЬ ЗНИЩУВАЛА БАКТЕРІЇ. ВАЖЛИВІСТЬ ВІДКРИТТЯ ФЛЕМІНГА СТАЛА ЯСНОЮ ЛИШЕ У 1940 РОЦІ, КОЛИ У СВІТІ БУЛИ РОЗПОЧАТІ МАСОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ НОВОГО ТИПУ ЛІКІВ-АНТИБІОТИКІВ. НИНІ АНТИБІОТИКИ УКРАЙ ШИРОКО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ В МЕДИЦИНІ, ВОНИ СКЛАДАЮТЬ ДО 15% УСІХ ПРОДАВАНИХ У СВІТІ ЛІКІВ.

Номер слайду 18

Йод (1811 рік)  ПОМИЛКА, ЩО ПРИВЕЛА ДО ВІДКРИТТЯ: АВАРІЯ НА ВИРОБНИЦТВІ У ХІХ СТОЛІТТІ У ФРАНЦІЇ МОНОПОЛІЯ НА ВИРОБНИЦТВО СЕЛІТРИ, ВАЖЛИВОГО СКЛАДНИКА АРМ ІЙСЬКИХ ВИБУХОВИХ РЕЧОВИН, НАЛЕЖАЛА БЕРНАРУ КУРТУА (BERNARD COURTOIS). СЕЛІТРУ ФАБРИКАНТ ОТРИМУВАВ ІЗ ВОДОРОСТЕЙ, ЯКИМИ БАГАТІ УЗБЕРЕЖЖЯ КРАЇНИ. ОДНОГО РАЗУ РОБІТНИКИ ВИКОРИСТАЛИ СІРЧАНУ КИСЛОТУ, ЩОБ ВИДІЛИТИ ІЗ ВОДОРОСТЕЙ СЕЛІТРУ. НАД ЦЕХОМ ПІДНЯВСЯ ФІОЛЕТОВИЙ ДИМ. КОЛИ ВІН РОЗВІЯВСЯ, НА ДНІ ЦИСТЕРНИ ПОМІТИЛИ ЧОРНІ КРИСТАЛИ. КУРТУА ДОСЛІДИВ ЇХ І ЗРОЗУМІВ, ЩО ЦЕ НЕВІДОМА РЕЧОВИНА. ВІН ДАВ ЇЙ НАЗВУ IODINE ВІД ГРЕЦЬКОГО СЛОВА IODES – «ФІОЛЕТОВИЙ». НЕВДОВЗІ ЛІКАРІ ЗРОЗУМІЛИ, ЩО ЙОД КРИТИЧНО НЕОБХІДНИЙ ДЛЯ НОРМАЛЬНОЇ РОБОТИ ЩИТОВИДНОЇ ЗАЛОЗИ, ТОЖ ТЕПЕР НИМ ШТУЧНО ЗБАГАЧУЮТЬ КУХОННУ СІЛЬ. 

Номер слайду 19

Телефон (1876 рік)  У 1870 ІНЖЕНЕРИ ШУКАЛИ СПОСОБУ ОДНОЧАСНО ПЕРЕДАВАТИ КІЛЬКА ПОВІДОМЛЕНЬ ЧЕРЕЗ ОДНУ ТЕЛЕГРАФНУ ЛІНІЮ. ОЛЕКСАНДРА ГРЕХЕМА БЕЛЛА ЗАЦІКАВИЛО ЦЕ ЗАВДАННЯ, І ВІН ПОЧАВ ЕКСПЕРИМЕНТУВАТИ НАД МОЖЛИВИМИ ЙОГО ВИРІШЕННЯМИ.   ПІСЛЯ ВИВЧЕННЯ КНИГИ ГЕРМАНА ФОН ГЕЛЬМГОЛЬТЦА БЕЛЛУ СПАЛО НА ДУМКУ, ЩО ЗАМІСТЬ ПОВІДОМЛЕНЬ МОЖНА ПЕРЕДАВАТИ  ЗВУКИ. АЛЕ ВИЯВИЛОСЯ, ЩО БЕЛЛ ЩОСЬ НАПЛУТАВ, ОСКІЛЬКИ ПОГАНО ЗНАВ НІМЕЦЬКУ, І В КНИЗІ ВЗАГАЛІ НЕ ЙШЛОСЯ ПРО ПЕРЕДАЧУ ЗВУКУ ЧЕРЕЗ ДРІТ.    ПРОТЕ БУЛО НАДТО ПІЗНО: БЕЛЛА ЗАХОПИЛА ЦЯ ІДЕЯ, І ВІН БУВ ГОТОВИЙ ВТІЛИТИ ЇЇ. ЗАВДАННЯ ВИЯВИЛОСЬ ДЕЩО СКЛАДНІШИМ, НІЖ ЗДАВАЛОСЯ СПОЧАТКУ. БЕЛЛ І ЙОГО МЕХАНІК ТОМАС ВАТСОН ДОВГО ПРАЦЮВАЛИ НАД  ПРИСТРОЄМ, ЯКИЙ БИ МІГ ПЕРЕДАВАТИ ЗВУК, І ВРЕШТІ ВИНАЙШЛИ ТЕЛЕФОН. 

Номер слайду 20

Фотографія (1835 рік)У ПЕРІОД З 1829 ДО 1835 РОКУ ЛУЇ-ЖАК ДАГЕР (LOUIS JACQUES DAGUERRE) ПРАЦЮВАВ НАД ХІМІЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ, НЕОБХІДНИМИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА ФОТОГРАФІЙ. ДАГЕР ЗНАВ, ЯК ПЕРЕНОСИТИ ЗОБРАЖЕННЯ НА ВІДПОЛІРОВАНУ    ПОВЕРХНЮ, ВКРИТУ ЙОДИДОМ СРІБЛА – РЕЧОВИНОЮ,  ЧУТЛИВОЮ ДО СВІТЛА. АЛЕ ЗОБРАЖЕННЯ, ЯКІ ВІН ОТРИМУВАВ, БУЛИ ЛЕДЬ ПОМІТНИМИ, І ВІН МАРНО НАМАГАВСЯ ЗРОБИТИ ЇХ ТЕМНІШИМИ. ПІСЛЯ КІЛЬКОХ НЕВДАЛИХ СПРОБ ДАГЕР ПОКИНУВ ПЛАСТИНУ В ЛАБОРАТОРІЇ, ДУМАЮЧИ, ЩО ПОМИЄ ЇЇ ПІЗНІШЕ. ПОВЕРНУВШИСЬ ЧЕРЕЗ КІЛЬКА ДНІВ, ВІН ПОБАЧИВ МАЙЖЕ ІДЕАЛЬНЕ ЗОБРАЖЕННЯ. ДАГЕР ЗРОЗУМІВ, ЩО ЯКИЙСЬ ІЗ ХІМІКАТІВ У КАБІНЕТІ ВСТУПИВ В РЕАКЦІЮЗ ПЛАСТИНОЮ 

Номер слайду 21

ВЕЛОСИПЕД      ВЕЛОСИПЕ́Д  — ТРАНСПОРТНИЙ ЗАСІБ БЕЗ ДВИГУНА, ЯКИЙ ПРИВОДИТЬ В РУХ СИЛА ЛЮДСЬКИХ М'ЯЗІВ, ЩО ПЕРЕДАЄТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПЕДАЛЕЙ АБО ПЕДАЛЕЙ ТА ЛАНЦЮГА НА ВЕДУЧЕ КОЛЕСО(А). ЗАЗВИЧАЙ ВЕЛОСИПЕДИ МАЮТЬ ДВА КОЛЕСА; БУВАЮТЬ ТАКОЖ ТРИКОЛІСНІ ВЕЛОСИПЕДИ ТА ІНШІ, ЕКЗОТИЧНІШІ — ОДНОКОЛІСНІ, ЧОТИРИКОЛІСНІ ТОЩО.

Номер слайду 22

ША́ХИ — ГРА НА ДОШЦІ, ПОДІЛЕНІ НА 64 СВІТЛІ І ТЕМНІ КЛІТИНИ (ПОЛЯ), МІЖ 16 СВІТЛИМИ (БІЛИМИ) І 16 ТЕМНИМИ (ЧОРНИМИ) ФІГУРАМИ ЗА ВСТАНОВЛЕНИМИ ДЛЯ НИХ ПРАВИЛАМИ ПЕРЕСУВАННЯ. СТАРОВИННА  ГРА, ЩО МАЄ ДАВНЮ ІСТОРІЮ. СЬОГОДНІ ЦЕ ОДНА З НАЙРОЗПОВСЮДЖЕНІШИХ СПОРТИВНИХ ІГОР СУЧАСНОСТІ, ГРА ПОЄДНУЄ В СОБІ ЕЛЕМЕНТИ МИСТЕЦТВА, НАУКИ І СПОРТУ.

Номер слайду 23

                            ЗАСТІБКА-"БЛИСКАВКА"      ПЕРШІ ВІДОМОСТІ ПРО „БЛИСКАВКУ” ВІДНОСЯТЬСЯ ДО 1851 РОКУ, КОЛИ ВИНАХІДНИК ШВЕЙНОЇ МАШИНИ ЕЛАЙЯ ХОУ ОТРИМАВ ПАТЕНТ НА „АВТОМАТИЧНУ, БЕЗПЕРЕРВНУ ЗАСТІБКУ ДЛЯ ОДЯГУ". АЛЕ НА ТОЙ ЧАС ЙОГО ВИНАХІД ВВАЖАВСЯ ДУЖЕ РЕВОЛЮЦІЙНИМ ДЛЯ ОДЯГУ І НЕ ЗНАЙШОВ ЗАСТОСУВАННЯ.

Номер слайду 24

Бажання задовольняють винаходи. ЛЮДИНА МРІЯЛА ЛІТАТИ , ЯК ПТАХ – ЛЮДИНА ХОТІЛА ШВИДКО ПЕРЕСУВАТИСЬ –ЛЮДИНА МРІЯЛА БАГАТО ЗНАТИ –ЛЮДИНА МРІЯЛА ПОЛЕГШИТИ СОБІ ЖИТТЯ -

Номер слайду 25

ВИСНОВОКТЕХНІЧНІ ВИНАХОДИ ПРИНЕСЛИ ВЕЛИКУ КОРИСТЬ І ЗНАЧНО ПОЛЕГШИЛИ ПРАЦЮ ЛЮДИНИ. ВОНИ ЗМІНИЛИ СВІТ.  АЛЕ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ТЕХНІКА ТА ІНШІ ВИНАХОДИ БУЛИ БЕЗПЕЧНИМИ, НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ ПРАВИЛ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ.

Номер слайду 26

ЯК ЛЮДИНА ВПЛИВАЄ НА ДОВКІЛЛЯ?

Номер слайду 27

ПОПЕРЕДУ БАГАТО ВИКЛИКІВ!

Номер слайду 28

Домашнє завдання:1. ПАРАГРАФ 5, С. 22 - -25 ЧИТАТИ2. ПІДГОТУЙТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА.

pptx
Додано
3 жовтня 2023
Переглядів
1315
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку