Воєнна експансія Риму. Військова справа в Давньому Римі6 ВІ55
Номер слайду 2
Зміцнення Римської республіки супроводжувалося прагненням розширити володіння. Це призвело до воєнної експансії — Рим розпочав війни за підкорення собі інших територій Італії та сусідніх країн. Як це вплинуло на устрій самого Риму? Дізнаємося, шукаючи відповіді на запитання освітнього дартсу. Варто запам’ятати!Експансія (у перекладі з латинської — поширення) — територіальне, географічне розширення зони впливу окремої держави, народу, культури.
Номер слайду 3
1. ЗАВОЮВАННЯ РИМОМ ІТАЛІЇДіємо: практичні завдання1. Почніть укладати за допомогою карти хронологічну таблицю «Етапи римських завоювань», позначаючи на контурній карті приєднані до Риму території2. З історією підкорення Римом Італії пов’язаний крилатий вислів «Піррова перемога». Дізнайтеся з додаткових джерел історію його виникнення. Рим став найдужчою державою Лацію (peгіону в античній Італії). Прагнучи захоплення нових земель і рабів, він понад 200 років воював і в запеклій боротьбі зумів підкорити сусідні латинські племена. У 265 р. до н. е. римляни захопили етруське місто Вольсінію. Цим завершилось об’єднання Італії — і Рим перетворився на сильну державу Західного Середземномор’я.
Номер слайду 4
2. ЗАВОЙОВНИЦЬКІ ВІЙНИ РИМУЗростання римської могутності зумовило зіткнення Риму з Карфагеном та був центром торгівлі в Західному Середземномор’ї між Заходом і Сходом. На лідерство в цій частині світу претендував і Рим. Три Пунічні війни між Римом та Карфагеном (карфагенян римляни називали пунами) тривали з перервами протягом 264-146 рр. до н. е. Карфаген зазнав поразки і був перетворений на провінцію Риму. Битва при Каннах. Ганнібал — карфагенський полководець ІІІ ст. до н. е. До кінця І ст. до н. е провінціями Риму стали Сирія,Єгипет, територія Балкан, Сицилії, Іберії (Іспанія), Галлії (Франція), грецькі міста в Малій Азії. На відібраній у скорених народів землі з’являлися військові поселення (колонії) з римських громадян або латинів. На завойованих землях Рим проводив політику «розділяй і володарюй», нацьковуючи одні народи на інші. Поміркуйте, чому Рим здійснював політику «розділяй і володарюй» щодо підкорених племен?Провінція — підкорена Римом територія за межами Апенінського півострова. Легіон — основний підрозділ римської армії. Тріумф — урочистий вступ у столицю полководця та його війська після перемоги. За давнім звичаєм, білятриумфатора стояв раб, який час від часу нахилявся до героя і повторював: «Не пишайся! Не забувай, що ти всього лише людина! Пам’ятай про смерть!». А солдати співали жартівливих пісень, глузуючи з полководця. Це робилося для того, щоб відвернути заздрість богів.1. Як ви розумієте давній римський вислів: «Пам’ятай про смерть!» (Memento mori)?
Номер слайду 5
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯI. Знаю й систематизую нову інформацію1. Самооцінювання. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Воєнна експансія Риму. Військова справа в давньому Римі»: поєднайте кожне із запитань для самоконтролю з відповідним смайликом успіху. Дайте відповіді на запитання.2. Продовжуйте роботу з проектом «Історія давнього Рима на лінії часу» — позначте події з історії римської військової експансії. Складіть дві-три задачі на лічбу часу на основі позначених подій і періодів. II. Обговоріть у групіРозшифруйте хмаринки слів і складіть крилаті вислови. Дізнайтеся історію їхнього походження. Поміркуйте, у яких сучасних життєвих ситуаціях їх можуть вживати. III. Мислю творчо1. Створіть сенкан про одного з видатних полководців давнього Риму.2. Підготуйте тематичний проект (лепбук, презентація тощо) на тему «Видатні полководці давнього Риму».