Матеріал до уроку 7 класу історія України. Мультимедійний супровід до уроку, містить завдання "Лови помилку", фрагменти історичних джерел, репродукції картин, що висвітлюють події тих часів.
Тема:Київська Русь за князювання Володимира Мономаха. Правління Мстислава Володимировича. Поява удільних князівств.
Номер слайду 2
План уроку: Прихід до влади Володимира Мономаха; Утвердження Мономаха на київському столі, його державні заходи; Правління Мстислава Володимировича; Утворення удільних князівств.
Номер слайду 3
“ Що вмієте, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь ” Володимир Мономах
Номер слайду 4
Яка подія відображена на картині ? Які історичні персонажі зображені на ній? Які рішення було прийнято на з’їзді?
Номер слайду 5
Вставте пропущені слова. На з’їзд у Любечі, що відбувся … (1068р., 1079р., 1097р.) зібралися … (князі, бояри, селяни). Ініціатором проведення цієї зустрічі був … (Святополк, Володимир Мономах, Ізяслав). Мета з’їзду – … ( припинити князівські міжусобиці, організувати боротьбу з печенігами, сприяти розвитку культури).
Номер слайду 6
«Поміж давніми князями до татарського періоду після Ярослава ніхто не залишив по собі такої гучної слави, як Володимир Мономах, князь діяльний, сильний волею, князь, який вирізнявся здоровим глуздом посеред своєї братії, князів руських», - писав М.Костомаров в 1873 році.
Номер слайду 7
Повстання у києві 1113 року.
Номер слайду 8
«І послали кияни знову до Володимира, вмовляючи: «Іди, княже, до Києва. А коли не прийдеш, то знай, що багато зла станеться, і не тільки Путятин двір, чи соцьких, чи жидів пограбують, а ще й на ятрівку (невістку) твою нападуть, і на бояр, і на монастирі, і будеш ти відповідати, княже, якщо розграбують монастирі» . Почув це Володимир і пішов до Києва. Сів на столі отця свого і дідів своїх, і смута вляглася» “Повість минулих літ” Петро Андрусів “В’їзд В. Мономаха в Київ ”
Номер слайду 9
Білібін Іван Якович “ Володимир Мономах ” 1926 р.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Уривок з “ Повчання дітям ” В. Мономаха ХІІ ст. «А тепер я вам розповім, діти мої, про труд свій, тому що труждався я, походи діючи і лови, з тринадцяти літ. (1093) ... Після смерті отця і при Святополці... бившися з половцями... А потім мир учинили ми з Тугорканом і з іншими князями половецькими... (1108) А після Різдва ми вчинили мир із ханом Аєпою і, взявши у нього дочку, пішли до Смоленська... (1109) А потім знов пішли ми на Боняка до города Дубна, і Бог нам поміг. (1116) А потім до Мінська ходили ми на Гліба Всеславича, бо він людей у нас був захопив. І Бог нам поміг, і здійснили ми своє задумане. (1117) А потім ходили ми до города Володимира на Ярославця Святополковича, не терплячи лиходійства його. А всіх походів зробив я вісімдесят і три великих, а решти не пам’ятаю, менших.
Номер слайду 12
А. Жаский “ На половецькі степи ”
Номер слайду 13
Чого навчає своїх дітей київський князь? Чи не втратили актуальності його настанови? Кому б ви могли порадити прочитати «Повчання»?
Номер слайду 14
Заповіт Володимира Мономаха дітям . 1125 р.
Номер слайду 15
Основні заходи правління Мстислава Володимировича Зберігав єдність Київської Русі; Успішно відбивав напади половців; Здійснив переможний похід проти литовських племен; Підтримував династичні зв’язки.
Номер слайду 16
Утворення удільних князівств Новгород Сіверське князівство
Номер слайду 17
1 2 12 5 18 16 14 15 17 6 13 9 10 11 3 8 7 4
Номер слайду 18
Пам’ятники Володимиру Мономаху м. Прилуки м. Великий Новгород
Номер слайду 19
На уроці я… дізнався… зрозумів… я змінив своє ставлення до… був вражений такою інформацією…