За вихідним джерелом впливу стресори: ЗовнішніВнутрішні
Номер слайду 6
СТРЕСОВІ ЧИННИКИ, або стресори, – це будь-які достатньо сильні впливи подразників середовища, що можуть спричинити порушення гомеостазу
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Вплив стресорів на організм людини+ ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА
Номер слайду 9
Стрес-система – це сукупність центральних і периферичних структур, що забезпечують адаптивну відповідь організму на порушення гомеостазу.
Номер слайду 10
П’ять адаптивних ефектів: збільшення концентрації в цитоплазмі універсального мобілізатора функцій – Кальцію Ca2+ та активації клю-чових регуляторних ферментів – протеїнкіназ; активація мембранних білків завдяки збільшенню активності ліпаз і фосфоліпаз; мобілізація енергетичних і структурних ресурсів організму, що виражається в збільшенні в крові концентрації глюкози, жирних кислот, амінокислот; спрямована передача енергетичних і структурних ресурсів у функціональну систему, що здійснює дану адаптаційну реакцію; активація синтезу нуклеїнових кислот і білків у різних органах. Загальний адаптаційний синдром – сукупність адаптивних реакцій, що виникають в організмі людини під дією стресорів і спрямовані на підтримання гомеостазу.
Номер слайду 11
Адаптаційний синдром. Стадія тривоги (алармреакція, короткочасна адаптація) забезпечує негайну мобілізацію захисних сил організму. Стадія опірності (довгострокова адаптація) характеризується відновленням порушеного гомеостазу і підвищенням стійкості не лише додії вихідного стресора, а й до інших стресових чинників (перехресна стійкість). Стадія виснаження призводить до вичерпання резервних можливостей організму. На цій стадії стрес із мобілізуючого корисного еустресу перетворюється на шкідливий виснажувальний дистрес.