ТРОПОСФЕРА …… ЇЇ ТАЄМНИЦІ Ми живемо на дні повітряного океану . і це дно - тропосфера. Над екватором її потужність - 18 км , над полюсами - лише 8 - 10 км . В тропосфері - 80 % маси атмосфери . Атмосфера як і її поверхи копіюють форму планети , яка є результатом осьового руху В тропосфері знайшла собі прихисток майже вся водяна пара Зменшення температури з висотою у середньому становить 6 °С на кілометр. Тільки в тропосфері є хмари , зароджуються опади, дме вітер. Частина тропосфери — хіоносфера, в якій можливий постійний позитивний баланс твердих атмосферних опадів і внаслідок цього на поверхні суші при сприятливих умовах рельєфу можливе зародження та існування сніжників і льодовиків.
температура повітря, вологість, атмосферний тиск, швидкість , сила і напрямок вітру. Хмарністьопади. ЕЛЕМЕНТИ ПОГОДИЯВИЩА ПОГОДИвітер, хмари атмосферні опади Іноді прояви погоди носять незвичний і навіть катастрофічний характер: наприклад, урагани, сильні грози, зливи, засухи. Всі явища погоди народжуються в тропосфері . Тому , ТРОПОСФЕРА - «КУХНЯ ПОГОДИ»
РОЗРІЗНЯЮТЬ ПЕРІОДИЧНІ Й НЕПЕРІОДИЧНІ ЗМІНИ ПОГОДИ. Періодичні зміни погоди пов’язані з рухом Землі навколо своєї осі та навколо Сонця. Це, зокрема, добові та сезонні зміни температури і вологості повітря, напряму вітру. Неперіодичні зміни погоди зумовлені переміщенням повітря на великі відстані , ОСОБЛИВІСТЬ ПОГОДИ – ЇЇ МІНЛИВІСТЬПОГОДА ХАРАКТЕРИЗУЄТЬСЯ НЕ ОКРЕМО ВЗЯТИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ І ЯВИЩАМИ, А ЇХ СУКУПНІСТЮ. При однаковій температурі (високій або низькій), але при різній вологості повітря, з опадами або без опадів, з вітром або без нього, погода не буде однаковою. Різним буде і її вплив на рослини та людину. Відомо, що морозна погода без вітру переноситься людьми значно легше, ніж навіть менш морозна, але з сильними вітрами. Рослини по-різному переносять однаково жарку, але вологу або суху погоду.
ЧОМУ ЛЮДИ ЦІКАВЛЯТЬСЯ ПОГОДОЮ ?Погоду змінюють Сонце і рух повітря. Насамперед - це зміна кута падіння сонячних променів протягом доби, місяця, року, що впливає на температурні умови кожної території. Значну роль у формуванні погоди відіграє також неоднорідність рельєфу та переміщення повітря. ЧОМУ ПОГОДА МІНЛИВА І ПРИМХЛИВА ?Діяльність людини залежить від явищ і характеристик природи
ОСНОВНІ ЯКІСНІ І КІЛЬКІСНІ ПОКАЗНИКИ ПОГОДИТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯАтмосферне повітря пропускає сонячні промені до земної поверхні, проте саме не нагрівається. Нагрівається Сонцем земна поверхня, а від неї — повітря. Метеорологічні станції регулярно визначають температуру повітря за допомогою термометра, встановленого в тіні (у метеорологічній будці) Чому термометр встановлюють у тіні, а не в сонячному місці?Термометр має бути в затінку, куди протягом дня не проникають прямі сонячні промені, інакше його скляна трубка нагріватиметься й показники температури будуть неточні.
ЯК І ЧОМУ ЗМІНЮЄТЬСЯ ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ ? НАСЛІДКИ …сонце нагріває поверхню Землі від нагрітої поверхні нагрівається повітря . тепле повітря розширюється , стає легким і вільно піднімається вгору Холодне повітря важке . Воно стискається і починає опускатись до поверхні Землі на значній відстані від поверхні Землі повітря охолоджене повітря не тисне на земну поверхнюповітря тисне на земну поверхню низький тиск - Нвисокий тиск - В
Атмосферний тиск залежить від температури повітря, тому постійно змінюється. У теплі й спекотні дні атмосферний тиск зменшується, адже нагріте повітря стає легшим і менше тисне на земну поверхню. Зі зниженням температури повітря стискається, тобто стає важчим, тому і тиск зростає. Вимірюють атмосферний тиск за допомогою барометра Одиницею вимірювання є міліметр ртутного стовпчика (записують так: мм рт. ст.). ЩО ТАКЕ АТМОСФЕРНИЙ ТИСК І ЯК ВІН ВИМІРЮЄТЬСЯ ?
Вітер — це рух повітря відносно земної поверхні ( горизонтально до поверхні Землі )Вітер утворюється внаслідок нерівномірного розподілу атмосферного тиску над земною поверхнею: з областей високого тиску повітря переміщується в області низького тиску. Чим більша різниця тиску, тим сильніший вітер. Схема утворення вітру: H — низький тиск; В — високий тиск. ЩО ТАКЕ ВІТЕР І ЧОМУ ВІД ДМЕ ?
ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯВологість повітря — кількість водяної пари, яка міститься в повітрі. Вологість повітря залежить від його температури. Із підвищенням температури повітря здатне ввібрати більше водяної пари. ХМАРНІСТЬСтупінь покриття неба хмарами називають хмарністю. Її визначають «на око». Якщо хмарами закрите все небо, хмарність становить 10 балів, якщо півнеба — 5 балів, коли небо ясне — 0 балів. Утворення хмар в атмосфері є частиною колообігу води в природі . Повітря містить водяну пару і завжди вологе. Нагріваючись від земної поверхні, воно підіймається вгору й поступово охолоджується. На певній висоті в атмосфері відбувається перетворення водяної пари на найдрібніші краплинки води або кристалики льоду. Якщо діаметр краплинок менший за 0,05 мм, вони настільки легкі, що не падають на землю, а зависають у повітрі, утворюючи хмари.
АТМОСФЕРНІ ОПАДИХмарна погода буває досить часто, але не завжди при цьому випадає дощ чи сніг. Якщо в хмарах дрібні краплинки води зливаються в більші й настільки важчають, що вже не можуть триматися в повітрі, тоді вони падають на землю у вигляді дощу. Коли температура повітря опускається нижче від 0 °С, вода у хмарах замерзає й утворюються сніжинки. Атмосферні опади — це вода у твердому або рідкому стані, що випадає з хмар або повітря на земну поверхню. На метеостанціях кількість опадів вимірюють за допомогою опадоміра. АНАЛІЗУЄМО СХЕМУ Завдяки яким фізичним процесам відбуваєть утворення опадів ?Чому з хмар можуть іти і сніг і град і дощ ?Завдяки яким «дійовим особам» опади повертаються до місця свого народження - океану
Хмарна погода буває досить часто, але не завжди при цьому випадають опади. Що ж потрібно для їх утворення? Якщо хмару складають дуже дрібні краплинки води або кристалики льоду (менші за 0,05 мм), то опадів не буде. Поки вони малі і легкі, то утримуються високо над землею висхідними потоками повітря. При певних умовах краплинки стикаються і зливаються в більші краплини. Хмари темніють, стають синьо-чорними. Великі краплі (0,1–7 мм) вже не можуть утриматися в повітрі і падають, утворюючи дощ. Випадіння дощу часто супроводжується грозою. ЯК НАРОДЖУЄТЬСЯ ДОЩ ?
ТИП ПОГОДИ це загальна характеристика погоди, що включає її основнi елементи. За температурними умовами погоду поділяють на три типи:1 - Безморозна2 - З переходом температури через 03 - Морозна. Безморозна погода переважає протягом року здебільшого в еквато-ріальних і тропічних широтах. Погода з переходом через 0 характерна для перехідних сезонів — весни й осені — і буває лише в помірних широтах. Морозну погоду спостерігають в помірних і полярних широтах.
ВСЕСВІТНЯ СЛУЖБА ПОГОДИ (ВСП), ЩО ОБ'ЄДНУЄ НАЦІОНАЛЬНІ СЛУЖБИ ПОГОДИ. Вона має три світові центри: Москва, Вашингтон і Мельбурн. Дані про стан атмосфери збирають і передають 10000 метеорологічних станцій, 7000 морських суден, 3000 літаків, метеосупутники, буйкові станції, що дрейфують в океані. Опрацювання величезної кількосгі даних стала можливою тільки після появи сучасних ЕОМ. Для складання прогнозів викреслюються карти погоди (синоптичні) на момент спостережень, моделюються можливі зміни стану атмосфери. Всесвітня метеорологічна організація
Виникнення календарів погоди пов'язане з першими спробами людей систематизувати результати своїх спостережень за погодою та її змінами. Ще в V столітті до н.е.. грецький астроном Метон ввів звичай виставляти на міських площах мармурові таблиці, на яких відзначалися найбільш важливі явища погоди і дати їх спостереження (правда, без зазначення року). Ці таблиці називалися парапегмами, і ними користувалися як прогнозами майбутньої погоди. Пізніше в різних країнах поряд з календарями самого різного призначення (астрономічними, релігійними, астрологічними) стали складатися і календарі погоди. У них записувалися відомості про погоду в різні дні року, сезону, місяця і тижня. За аналогією з календарями, що вказують майбутній стан зірок, планет, різних явищ природи і навіть людських доль, календарі погоди містили відомості про майбутню погоду. Наприклад, Метон стверджував, що в явищах погоди існує дев'ятнадцятирічний цикл, а його співвітчизник Евдокс, що жив пізніше, виявив чотирирічну періодичність. ЯК ЗЯВИЛИСЬ КАЛЕНДАРІ ПОГОДИ ?
Люди завжди цікавляться погодою, проте не завжди знають, як та завдяки яким дослідженням формується синоптичний прогноз. Український гідрометцентр враховує, зокрема, й дані, що надходять зі станції «Академік Вернадський». Результати спостережень українських науковців отримують також Всесвітня метеорологічна організація, Міжнародна океанографічна комісія, Міжнародне агентство з атомної енергетики, низка вітчизняних науково-дослідних установ. Чому важливий контроль кліматичних показників саме в Антарктиді?це єдиний незаселений континент, до того ж він захищений від антропогенних впливів низкою міжнародних договорів, що дає можливість оцінити саме природний вплив на зміни кліматичних показників, починаючи від прогнозів погоди на завтра до передбачень клімату на 100 років наперед.
Вісім разів на добу (о 00, 03, 06, 09, 12, 15, 18, 21 годин за всесвітнім скоординованим часом (UTC) проводяться строкові спостереження: фіксуються температуру та вологість повітря, атмосферний тиск, хмарність, силу вітру, опади тощо. Більшість показників надають дві автоматичні метеостанції, що дублюють одна одну. Результати кодуються і відправляються до Всесвітньої метеорологічної організації не пізніш як за 20 хвилин після їх отримання… Раз на місяць метеорологи відбирають зразки опадів, що накопичилися в спеціальному колекторі. Їх буде доставлені в лабораторію МАГАТЕ для моніторингу розповсюдження радіаційного забруднення, що разом з пилом потрапляє в атмосферу. ПРИРОДНЕ ЯВИЩЕ - СНІГ У «СУВОЯХ». Таке відбувається, коли на підмерзлий сніг випаде новий, мокрий, а сильний вітер відтак закручує сніг в ось такі «рулони». Явище має постійну прописку в Антарктиді . Більше ніде в світі не спостерігається
Кінь хропе – на негоду, фиркає – на тепло, трусить головою й задирає її догори – на дощ, лягає на землю влітку – буде негода, взимку – сніг. У який бік спиною лягають тварини, звідти і вітер буде. Якщо худоба до купи збирається, піде дощ. Корова на землі лежить – на теплу погоду. Худоба мало п’є води і вдень спить – на дощ. Свиня чухається – на тепло, вищить – на негоду. Собака качається по землі – на дощ або сніг, лежить клубком – на холод, простягненим – на тепло. Кішка лежить клубком – на мороз, качається – на гарну погоду, міцно спить – на тепло, шкребе пазурами стіну – на негоду. Бабак свистить – на переміну погоди. Кроти вилазять з-під землі – чекай дощу. ЖИВІ «ПРОГНОЗИ ПОГОДИ»
ЖИВІ «ПРОГНОЗИ ПОГОДИ» У Японії розводять в акваріумах рибок, котрі поведінкою провіщають наближення шторму. Риба голець, коли ясно, лежить на дні, з наближенням негоди починає метушитися в акваріумі. Медуза та деякі морські водорості перед штормом спускаються на дно, краби зариваються в пісок. За кілька днів до землетрусу змії та ящірки вилазять з нірок. Особливо чутливі до поганих змін комахи. Природно, що комахи змушені бути своєрідними синоптиками: їх існування залежить від умов навколишнього середовища, від температури, вологості повітря тощо. Здатність мурашок, бджіл, жуків точно "передбачити” погодні зміни рятує їх від загибелі. Наприклад, підмічено, що коли жуки-гнойовики літають низько – на гарну погоду. Вони помиляються рідше, ніж барометри.