сформувати знання учнів про інерцію; розвивати вміння застосовувати знання для пояснення конкретних явищ; переконати учнів у широкому виявленні інерції в побуті і техніці, у необхідності враховувати це явище на практиці.
Чи потрібно взагалі щось, щоб підтримувати рух? Проблемні питання. Завдяки чому триває кожен із цих рухів? Чи існує причина виникнення цих рухів?
Номер слайду 3
Взаємодія тіл. Причиною рухів, які ми з вами побачили є взаємодія тіл.
Номер слайду 4
Шайба після удару ключкою змінює свою швидкість
Номер слайду 5
Взаємодія тіл викликає зміну форми і розмірів тіла
Номер слайду 6
У природі тіла взаємодіють між собою Результатом взаємодії є зміна швидкості взаємодіючих тіл або форми та розмірів
Номер слайду 7
Інерція. Що необхідно для того, щоб швидкість тіла була незмінною?Аристотель: «Тіло потрібно штовхати»Галілей: «Тілу не потрібно заважати»
Номер слайду 8
Інерція — це явище зберігання швидкості руху тіла за відсутності або скомпенсованості дії на нього інших тіл.Інерція
Номер слайду 9
Чому при пострілі із гвинтівки приклад потрібно щільно притискувати до плеча?Інерція. Поїзд різко загальмував. Куди покотилося яблуко, що лежало на столику в купе? Чому на поворотах необхідно зменшувати швидкість автомобіля, мотоцикла, велосипеда?
Номер слайду 10
Фізкультхвилинка
Номер слайду 11
Інертність. Ми з повсякденного життя знаємо: Щоб кинути камінець, ми певний час діємо на нього рукою. Воротар зупиняє футбольний м’яч не миттєво
Номер слайду 12
Інертність — властивість тіла, яка полягає в тому, що для зміни швидкості руху тіла внаслідок взаємодії потрібен часІнертність
Номер слайду 13
Приклад інертності
Номер слайду 14
Маса тіла — це фізична величина, яка є мірою інертності тіла. Маса тіла[𝒎] =кг
Номер слайду 15
Маса. Де 1 кг маса еталона (зразка), яким служить зроблений зі спеціального сплаву циліндр, що зберігається в Міжнародному бюро мір і ваг у Франції.
Номер слайду 16
Маса1 т = 1000 кг = 1·103 кг 1 г = 0,001 кг = 1·10−3 кг 1 мг = 0,000 001 кг = 1·10−6 кг Кратні та частинні одиниці маси
Номер слайду 17
Маса. Для визначення маси тіла використовують терези та ваги.
Номер слайду 18
У разі будь-якої взаємодії двох тіл відношення мас тіл дорівнює оберненому відношенню змін швидкостей їхніх рухів: Зв’язок мас тіл зі змінами їх швидкостей𝒎𝟏𝒎𝟐=𝒗𝟐𝒗𝟏
Номер слайду 19
Розв’язування задач. З гармати масою 3 т вистрілили в горизонтальному напрямку ядром масою 20 кг. При цьому ядро набуло швидкості 300 м/с. Якої швидкості набула гармата при віддачі?
Номер слайду 20
Розв’язування задач. Хлопчик масою 40 кг стрибнув із нерухомого човна на берег. Швидкість хлопчика 3 м/с. Якою є маса човна, якщо він набрав швидкість, що дорівнює 2 м/с.
Номер слайду 21
Рефлексія. Сьогодні на уроці ми:з’ясуємо наслідки взаємодії тілознайомимося з явищем природи – інерцієюз’ясуємо, де спостерігається інерція та її корисні і шкідливі прояви дамо характеристику фізичної величини – маси.