Термін «конституція» у перекладі з латини означає «встановлення», «устрій». У Стародавньому Римі конституціями називали акти, які видавали римські імператори. До XVIII століття цей термін вживали в значенні устрою держави. І лише після революційних подій ХVІІ–ХVІІІ століть утвердилося розуміння конституції як сукупності правових норм28 червня в Україні відзначають державне свято – День Конституції України. Цього дня 1996 року парламент нашої держави ухвалив цей важливий документ. Конституція – це основний закон держави, що закріплює основи життя суспільства і устрою держави. Чому Конституція України – це Основний Закон нашої держави
Номер слайду 3
У чому полягають особливості Конституції України? Чому вона важлива для нашого суспільства і держави? Конституція містить найважливіші норми права, що встановлюють державний устрій України. У ній визначено, як функціонує держава, якими є зміст її діяльності, принципи організації влади, система державних органів, їхні повноваження і взаємозв’язок. Вона врегульовує найважливіші відносини між державою і громадянами, державою і суспільством. Інша назва Конституції України – Основний Закон – означає, що вона є підґрунтям законодавства нашої держави. Вам уже відомо, що конституція як закон має найвищу юридичну силу. Жодне положення будь-якого закону, тим більше, іншого нормативного акта, не може суперечити їй.
Номер слайду 4
Про те, що конституція – закон усіх законів, свідчить і спеціально визначений порядок її ухвалення. Ті чи ті положення конституції можна змінити лише за особливими правилами (процедурою). Тому стабільність – це ще одна ознака Конституції як закону. У Конституції України, на відміну від інших законів, містяться норми-поняття, норми-принципи, норми-програми. Вони мають установчий загальнорегулятивний характер і не прописують конкретні правила поведінки учасників правовідносин у конкретних ситуаціях. Конституційні норми регулюють особливу сферу відносин і стосуються особливого кола суб’єктів (народ, держава, територіальна громада тощо).
Номер слайду 5
Конституція України – це основне джерело конституційного права. Ця галузь регулює основи конституційного ладу та територіального устрою нашої держави, народовладдя, правовий статус людини і громадянина, повноваження Верховної Ради та Президента України, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.
Номер слайду 6
Які структура і зміст Конституції нашої держави
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Ви, мабуть, здогадалися з назви пункту, що Конституційний Суд України – це не звичайний суд, який розглядає конкретні кримінальні, адміністративні чи цивільні справи. Сама назва вже свідчить про те, що його повноваження пов’язані з Конституцією нашої держави. Конституційний Суд створений для судової охорони Конституції України. Це потрібно для того, щоб за Основним Законом зберігалися всі його властивості як найважливішого правового акта держави, а отже, гарантувалася стабільність суспільства. Наприклад, Конституційний Суд може визнати закон або певні його положення неконституційними (і, як наслідок, нечинними) у разі їх невідповідності Конституції України. Які повноваження Конституційного Суду України
Номер слайду 9
Конституційний Суд – це єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. Його склад і повноваження визначено ХІІ розділом Конституції України та Законом України «Про Конституційний Суд України». Конституційний Суд у межах своїх повноважень дає висновки та приймає рішення, які не можуть бути оскаржені. Юрисдикція – компетенція судових органів щодо розгляду справ, коло справ, які певний суд має право розглядати й вирішувати.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Імпічмент – особлива процедура усунення Президента України з посади, яку проводить Верховна Рада в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Пригадайте правову пам’ятку України – Конституцію Пилипа Орлика 1710 року, повна назва якої «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького, укладені між ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним Гетьманом Війська Запорозького, та між старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозь ким…». Доберіть слово-синонім, яке відображає зміст цього документа. Як це слово пов’язане зі змістом терміна «конституція»?
Номер слайду 13
Список використаної літератури та джерел. Основи правознавства : підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Т. О. Ремех, О. І. Пометун. – Київ : Літера ЛТД, 2017. Матеріали з загальнодоступної вільної багатомовної онлайн-енциклопедії-Вікіпедії. Фото з всесвітної системи сполучених комп'ютерних мереж інтернет, що заходяться у вільному доступіПрезентацію підготувала Гірна Уляна