Вода, у тебе нема ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке! Не можна сказати, що ти необхідна для життя! Ти — саме життя! Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити нашими почуттями... З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися…Ти найбільше багатство на світі... Антуан де Сент-Екзюпері.
«Ситуація успіху»: Один поет сказав: Вважай, ти втратив день, В який не посміхнувся. А що б не був він втраченим, подивіться один на одного і посміхніться, подумки побажайте успіхів . УСПІХ - це: У – уміння навчатись і працювати. С – співробітництво в парах, в групах. П – подолання труднощівІ – ініціативність. Х - хороший настрій
Академік В.І. Вернадський писав: «Вода стоїть окремо в історії нашої планети. Немає природного тіла, яке могло б порівнятися з нею за впливом на хід основних, найграндіозніших, геологічних процесів. Не тільки земна поверхня, але й глибокі – в масштабі біосфери – частини планети визначаються… її існуванням і її властивостями»
1. Народ скаже – як зав’яже - Не виливай каламутну воду, доки чисту не знайдеш.- Він, як вода, скрізь просочиться.- Без води й борщу не звариш.- Вода в решеті не встоїть.- Тиха вода греблю рве.- Глибока вода не каламутиться.- Чим глибша вода, тим більша риба.- Вода знайде собі дорогу.- Вода крапля по краплі і камінь довбає.- Не тим крапля камінець довбає, що сильна, а тим, що часто падає.- В решеті води не наносиш.- Пролиту воду назад не збереш.- Вчорашньої води не доженеш.- Вода все сполоще, крім лихого слова.
2. Відгадай Чого на гору не викотити, В решеті не віднести, В руках не утримати? Хто вік біжить і не втомиться? Я падаю на ваші хати, Я білий, білий, волохатий, Я прилипаю вам до ніг І називаюсь просто —... Ніжна зірка, срібно-біла На руки згори злетіла, Я приніс її сюди, Стала крапелька... Білесенькі сніжиночки, Вродились ми з води, Легенькі, як пір’їночки, Спустились ми сюди.
Я добродушна, м’яка і слухняна, але коли я схочу, навіть камінь сточу. Біле, як сорочка,Пухнасте, як квочка. Крил не має,А гарно літає. Що це за птиця,Що сонця боїться? Я прозорий і твердий,Ходять, їздять по мені. Не тону я у воді,Не горю я у вогні. У чому дірки не вивертиш? Я добродушна, м’яка і слухняна, але коли я схочу, навіть камінь сточу. Біле, як сорочка,Пухнасте, як квочка. Крил не має,А гарно літає. Що це за птиця,Що сонця боїться? Я прозорий і твердий,Ходять, їздять по мені. Не тону я у воді,Не горю я у вогні. У чому дірки не вивертиш?
3. Вірю - не вірю- Усі речовини добре розчиняються у воді.- За збільшення температури розчинність речовин збільшується.- Вода, цукор, пісок — добре розчиняються у воді.- Крейда, пісок у воді не розчиняються.- Щоб швидше розчинити сіль, її треба подрібнити.- Щоб швидше розчинити цукор, воду треба нагріти.- Природна питна вода блакитного кольору, кисла на смак.- Вода дуже добре стискується.- Та речовина, яка розчиняється у воді, називається розчинником.- Газоподібні речовини у воді не розчиняються.
5. Недовчив- Речовини, які розчиняються у воді, називають ...- Речовини, які не розчиняються у воді, ...- Вода у розчині називається ...- Речовина у розчині називається ...- Компоненти суміші у розчині не видно, тому розчин є сумішшю...- Якщо кількість речовини у розчині мало, то розчин називають ...- Якщо речовина у воді вже не розчиняється, то розчин називають...- Воду можна відміряти за допомогою ...- Природним концентрованим розчином є ... вода.- Суміші води з твердими, рідкими і газоподібними речовинами називають ...- Речовина, яка розчиняється у воді, ...- Температура на розчинність речовин ...- Більшість твердих речовин краще розчиняється не у холодній, а у ... воді.- Газоподібні речовини краще розчиняються у ... воді, ніж у гарячій воді.
7. Вміст води в організмі людини (у %){5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}1 Головний мозок (сіра речовина / біла речовина)83/702 Спинний мозок78,43 Нирки824 Серце795 Легені796 М’язи757 Шкіра728 Печінка709 Скелет4610 Зубна емаль0,211 Плазма крові9212 Скловидне тіло ока9913 Слина99,414 Шлунковий сік90
У тілі здорової дорослої людини, і при нормальній вазі, міститься близько 2/3 води, тобто понад 40 літрів води на 70 кг людини. Частка води в організмі з віком зменшується:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}97%у плода80%у новонароджених75%у немовлят70%у дітей61%у дорослих чоловіків51%у дорослих жінок45%у літніх людей
9. Обмін інформацією - БІОЛОГІЯВода відіграє унікальну роль як речовина, що визначає можливість існування і саме життя всіх істот на Землі. Вона виконує роль універсального розчинника, в якому відбуваються основні біохімічні процеси живих організмів. Оскільки у криги густина менше, ніж у рідкої води, вода у водоймах замерзає зверху, а не знизу. Утворений шар льоду перешкоджає подальшому промерзанню водойми, і це дозволяє його мешканцям вижити. Потрібно пам’ятати, що вода розширюється під час замерзання, і це руйнує клітинні структури, відповідно заморожування завдає шкоди живим організмам. Деякі істоти (тритони) переносять заморожування/відтанення тому, що мають особливий склад клітинної плазми, який не розширюється під час заморожування.
9. Обмін інформацією - ГЕОГРАФІЯБлизько 71% поверхні Землі вкрито водою (океани, моря, озера, річки, льодовики). На Землі приблизно 96,5% води припадає на океани, 1,7% світових запасів становлять ґрунтові води, ще 1,7% — льодовики та крижані шапки Антарктиди і Гренландії, невелика частина міститься в річках, озерах і болотах, 0,001% — у хмарах (утворюються зі зважених у повітрі часток льоду й рідкої води). Велика частина земної води — солона, непридатна для сільського господарства й пиття. Частка прісної становить близько 3%, причому 98,8% цієї води міститься в льодовиках і ґрунтових водах. Менше 0,3% всієї прісної води міститься в річках, озерах і атмосфері, іще менша кількість (0,003%) — у живих організмах.
12. АптекаріФізіологічний розчин – штучно приготований водно-сольовий розчин (розчин кухонної солі у воді), за осмотичним тиском і сольовим складом близький до плазми крові. Його вводять хворим при значних крововтратах. Розрахувати, які маси солі і води слід взяти, щоб виготовити 100 г фізіологічного розчину, із масовою часткою 0,9 %. Виготовити цей розчин практично.
13. Хімічний хокей - Як називається водна оболонка Землі?- Який природний мінерал в умовах Землі перебуває одночасно в трьох агрегатних станах?- Який колір має чиста вода?- Який відсоток води з усієї планети становить прісна вода?- Де на Землі зосереджені основні запаси прісної води?- Скільки днів людина може прожити без води?- У які пори року в нашій місцевості ми можемо бачити воду в природі у трьох станах?- У яких станах може перебувати вода?- За зміни яких умов вода переходить з одного стану в інший?- Чому не можна залишати в морозилці скляний посуд з водою?
15. Графічний диктант (+, -)1. Життя зародилось на суходолі.2. Світовий океан займає 1/3 земної поверхні.3. Сукупність усієї води на Землі – це Світовий океан.4. Вода в природі існує в трьох агрегатних станах.5. Вода за нормальних умов є газоподібною речовиною.6. Густина криги більша за густину рідкої води.7. В організмі дорослої людини міститься близько 65% води.8. Без води людина може прожити місяць.9. Водойми впливають на клімат місцевості.10. Дуже корисно для здоров’я вживати дистильовану воду.
16. Значення води в організміВода, будучи основною складовою всіх рідин організму, зокрема крові, в якій понад 90% міститься саме її, виконує такі основні функції:- регуляція температури тіла;- виведення шлаків, токсинів і продуктів життєдіяльності;- транспорт поживних речовин і кисню;- засвоєння і перетравлення продуктів харчування;- транспортна функція;- амортизація суглобів та запобігання їх тертя;- підтримка структур клітин;- захист тканин і внутрішніх органів;- поліпшення метаболізму.
18. Хімічна розминка- Що треба знати, щоб розрахувати масу розчину?- Які за розчинністю речовини вам відомі?- Від чого залежить розчинність речовин?- Чому вода в морях солона?- Як називають речовини, які добре розчиняються у воді?- Як називають речовини, які не розчиняються у воді?- Як змінюється розчинність речовин у воді за збільшення температури?- Як змінюється розчинність речовин у воді за перемішування?- Чи впливає на розчинення подрібнення речовин? Як саме?- Що таке розчин?- Розчин — це однорідна суміш чи неоднорідна?- Чи можна вважати розчином суміш піску з водою?
19. Промислові задачі Задача 1. Головний споживач води – сільське господарство. Воно споживає 70% всієї води, яку використовує людина. Щоб виростить 1 т пшениці, потрібно 1500 т води. Обчислити необхідну кількість води для вирощування пшениці на полі площею 25 га, якщо урожайність пшениці становить 47 ц/га.
19. Промислові задачіЗадача 2. Одна з найгостріших проблем у світі в наш час – нестача чистої води. Айсберги – величезні уламки льодовиків, що спускаються з суші в море. Айсберг – це своєрідне сховище прісної води. Обчисліть потребу води на 1 людину на добу, якщо льодяна брила товщиною 150 м, довжиною 2 км і шириною 0,5 км містить у собі стільки прісної води відмінної якості, скільки потрібно великому місту з населенням 10 млн. осіб на місяць. Густина води дорівнює 1000кг/м³.
20. Доміно. Знайдіть пару{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Де срібліє вербиця, …… семи крокам шляху. Чим більше береш воду із криниці, …… нею не обпечешся. Один ковток води дорівнює …… а людей – слово Скільки кригу не грій, …… там здорова водиця. Камені роз’єднує вода, …… тим більше вона дає води
1. Гронування. Назвіть унікальні властивості води. Прозора. Текуча. Без смаку. Розчиняє деякі речовини. Має низьку теплопровідність. Унаслідок нагрівання розширюється. У разі охолодження стискається. Унаслідок замерзання розширюється. За t° = 0°С — замерзає За t° = 100°С — кипить. На Землі є в трьох станах.
2. Роблю висновок- Вода — найпоширеніший розчинник на Землі.- Розчини складаються з розчинника та розчиненої речовини.- Вода — найкращий розчинник. Вона здатна розчиняти багато твердих, рідких, газоподібних речовин.- Підвищення температури поліпшує розчинення у воді більшості твердих речовин, але погіршує розчинення газів.- Залежно від кількості розчинника і речовини можна створити різні види розчину.
4. Правда – неправда - Формула води — H2 O.- Відносна молекулярна маса води дорівнює 18.- Тип хімічної реакції утворення води з простих речовин — сполучення.- Лакмус дає в кислоті червоне забарвлення.- Вода — гарний розчинник.- Щоб виділити сіль із розчину, його необхідно профільтрувати.- Густина льоду більша за густину рідкої води.- У воді розчиняється залізний цвях.- Гасіння вапна призводить до утворення гідроксиду.- Вода реагує з неметалами.- Вода не має смаку й запаху.- Вода може існувати в трьох агрегатних станах.- Пісок — це оксид Силіцію. Вода реагує з цим оксидом.