урок -кейс "Вода,будова молекули.Фізичні властивості,значення в природі та житті людини".

Про матеріал
Урок-кейс з елементами ІКТ інтеграційного напрямку,є авторська задача на екологічну тематику,а також вірш місцевої поетеси І.Ратіашвілі.
Перегляд файлу

Управління освіти , молоді та спорту

Лиманської міської ради

Коровоярський Н В К

 

 

          Урок –кейс  з хімії у 7класі за темою:

«Вода,будова молекули.

Фізичні властивості, значення води у природі та житті людини»

 

« Зрозуміти воду,- означає зрозуміти Всесвіт…»

(Масару Емото.)

 

C:\Users\Administrator\Desktop\загружено.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок підготувала:

 

вчитель біології та хімії

Рожкова  Галина Іванівна.

Коровоярський НВК,

Лиманський район,

Донецька область.

село Коровій Яр.

 

 

Слайд1

Мета:

Навчальна:

        ґрунтуючись на знаннях учнів з попередніх тем хімії,знаннях із біології, фізики, географії та власного досвіду учнів,

      засвоїти поняття складу молекули води, розкрити значення води у природі  та житті людини,

     знати фізичні властивості води,розкрити проблему забруднення та нестачі водних ресурсів,

      сприяти застосуванню хімічн их знань на практиці.

розвивальна:

        формувати в учнів стійкій  пізнавальніий інтерес; розвивати інтелектуальну сферу дитини;

        ініціативність у висловлюванні думок, уміння лаконічно висловлювати свою думку; формувати соціальну компетентність;

 виховна:

         виховувати шанобливе ставлення до природи, активність,дбайливе відношення до природних ресурсів своєї краіни.

 

Слайд 2

Тип уроку:

урок-кейс, засвоєння нових знань та вмінь.

Форма проведення:

робота  групами .

Міжпредметні зв’язки: фізика,математика,історія,екологія,біологія,інформатика.

Клас 7

Обладнання:

Комп’ ютор, підручник, інтернет, відеоматеріали, зошит.

 

Додаток:

        у плані-конспекті є кейси з фізики,хімії,екології  , біології а також вірш місцевої поетеси І.Ратіашвілі та  авторська задача  за темою:

«Зберігаючи воду ,я заощаджую родинний бюджет.»

Хід уроку.

Слайд 3    

І Мотивація навчальної діяльності.

      На нашій планеті є речовина, якій  зобов’ язане своїм існуванням усе живе.

       Їй присвячено безліч пісень, віршів, казок, із нею пов’ язано чимало народних  звичаєв .        Відгадайте цю речовину:    активний творець нашої планети,

      джерело життя,елементи,які її утворюють належать до шести найпоширеніших елементів нашої Галактики, ця речовина  унікальна, найди-

 вовижніша.

       Напевно, ви здогадалися,що це вода. Вода дає нам життя. Людині ,що складається головним чином з води,важливо  вживати якісну питну воду.       Тільки така вода зміцнює  здоров’ я людини  .

       Особливо зараз, коли весь світ та наша країна потерпає  від  пандемії,  як ніколи потрібно людині бути здоровою та сильною.

       Тому охорону водойм від забруднень вважають пріоритетним завданням для нашої цивілізації.

         Берегти воду, значить берегти  своє життя і багатство навколишньої природи.

 

Вивчення нового матеріалу.

Тема сьогоднішнього уроку:

  «Вода,будова молекули. Фізичні властивості води.  Значення води у природі та житті людини.»

 

 Слайд 4

C:\Users\Administrator\Desktop\slide-29.jpgC:\Users\Administrator\Desktop\e86999a0-10b0-4f14-a11e-b7d046066bdc-7.pngC:\Users\Administrator\Desktop\5.jpg Група істориків

 

        

  Майже200 років тому, у 1805 році Гей –Люссак і Гумбольд довели,що два атоми Гідрогену і Оксигену,об ‘єднуючись у молекулу,народжують воду,а науково обгрунтував це французський вчений А.В.Лавуаз’ є.

            Він пропустив водяну пару крізь розжарене дуло рушниці й розклав воду на водень і кисень.Цим він довів,що вода-складна речовина.

             Англійці Генрі Кавендіш і Джозеф Прістлі навпаки синтезували воду,спалюючи водень у кисні.

     Слайд5

    Завдання.

 1.Опрацювати матеріал про відкриття води. Скласти хронологічну таблицю та презентувати класу .

2.Підготувати повідомлення про вчених, які брали участь у відкритті таємниць води. (3-5 хвилин).

   Інтернет ресурси:

Вода — Википедияhttps://ru.wikipedia.org › wiki
Вільгельм фон Гумбольдт — Вікіпедія

https://uk.wikipedia.org › wiki

Слайд 6

Вікторина.

1. Хто перший експериментально підтвердив склад води? (Французький вчений Лавуазьє)

2. Хто здійснив розклад води електрострумом? (Деві, який установив масові співвідношення Гідрогену й Оксигену воді)

3. Хто визначив об'ємні спів­відношення Оксигену та Гідрогену у воді? (Гей-Люссак.)

4. Хто і коли встановив та запропонував класичну формулу води? (Гей-Люссак і Гумбольдт, у 1805 році) 

 5.Який письменник у своЇй прозі створив справжній гімн воді? (А.Сент- Екзюпері).

C:\Users\Administrator\Desktop\молекула воды (2).jpg
C:\Users\Administrator\Desktop\007-0x0.jpg
Слайд 7  Група хіміків

Будова молекули води

Переглянути відео матеріал,знайти пояснення на питання,зробити висновки про будову молекули води.

 1.Яка молекулярна формула води?

2. З чого складається молекула води?

3.Яка будова молекули води у різних агрегатних станах?

4. Яка відносна молекулярна маса води?

5.Вода-проста речовина?

6.Який зв’ язок між молекулами води і чому?

7.Хімічна назва води.

8.Яка форма молекули води?

Слайд8

1.Інтерактивне завдання «Знайди помилку».

1.Валентність Оксигену в молекулі води дорівнює один.

2.Воду відносять до класу оксидів.

3.Вода це -  проста речовина.

4.Вода  складається з двох атомів Гідрогену та двох ато мів Оксигену.

2. На підставі отриманих раніше знань, скласти

” хімічний  портрет” води.

Інтернет ресурси:

1.відео ролік “Будова молекули води.Поняття про….

 YouToube

2.https://uk.wikipedia.org/wiki/ Вода.

Слайд.9

C:\Users\Administrator\Desktop\2.jpgГрупа філологів

 

 

 

 

 

 

Завдання.

 1. Знайти в цитаті А.Екзюпері  висловлювання про воду та ЇЇ властивості.

2.За матеріалом параграфа в підручнику додати недостаючі властивості.

 3.Проаналізувати вірш  поетеси  Ії Ратіашвілі ,зробити висновки про важливість води для людини,які проблеми сьогодення ви бачите..?

4.Зробити слайд для презентації «Фізичні властивості  води».

       В нашому селі живе дуже талановита поетеса Ія  Ратіашвілі ,цей вірш вона подарувала нам на урок .

Ніколи в житті не засмічуйте воду!

Чи річку велику чи ,ніжний струмок.

Є в світі місця,де від спраги народи

Віками страждають і це нам урок.

Згадайте, як важко водиця дається

Пустельним народам або племенам.

А в наших домівках вона вільно ллється,

Комфорт і здоров’я даруючи нам.

З нестачею чистої води неможливо

Створити охайне,здорове життя.

Хіба в ній є місце для  бруду й сміття?

Як прикро дивитись на плями сміттєві ,

Що скупчились в річках ,озерах,ставках…

Вони-осередки інфекцій смертельних,

А нашій планеті –загроза і крах.

( Ія Ратіашвілі).

Слайд 10

C:\Users\Administrator\Desktop\010-0x0.jpg
C:\Users\Administrator\Desktop\22484.003.jpg
Група фізиків

 

Завдання.

1.Переглянути відео матеріал, використовуючи  власний досвід, відповісти на проблемні запитання.

Інтернет ресурси:

1.Відео ролік” Унікальні фізичні властивості води”.

2. «Властивості води»-бібліотека buklib.net.

 

 3. Вода — Вікіпедіяhttps://uk.wikipedia.org › wiki

 

 

 

 

Запитання.

 

1.Що відбудеться зі склянкою,заповненою водою і виставленою на морозі?

     2.Чи можна з відра снігу отримати відро води? Чому?

3.Чому лід не тоне у воді?Яку користь це приносить природі?

4.Як пояснити ,що вода має силу натягування ,а форму краплі  у вигляді мішечка?

C:\Users\Administrator\Desktop\загружено (3).jpg5.Чому вода в земних умовах може одночасно знаходитись в трьох агрегатних станах?

 Слайд11

« Тонкі» питання:

  1. З фізики вам відомо, що при охолодженні, відстані між

молекулами речовини зменшуються, зрозуміло, що зменшується і об’єм.     Але чому при охолодженні скляної пляшки з водою до t 0оС вона не витримує тиску води і руйнується?

     Значить, при охолодженні вода розширюється! Але всі учні знають напевно, що при температурі +4оС вода стискується.

     Така вода опускається взимку на дно водойми і рятує життя водним мешканцям.

    Як називають таку властивість води? Зробіть висновки.

2.Молекули води можуть «злипатися» одна з одною або з іншими речовинами? Чому?

3.Чому в пустелі вдень  спекотно,а в ночі холодно?

4.Яка вода замерзає швидше: гаряча чи холодна? Чому?

5.Що я можу зробити по іншому тепер, коли володію новою інформацією про воду?

C:\Users\Administrator\Desktop\3.jpgСлайд 12

Інтерактивний

прийом”

“ Точка зору”.

Вода-це….

У чому дивовижність води?...

Де і як утворилася вода?

(кожний висловлює свою думку,роблять висновки).

 Висновок:

воду можна досліджувати роками,але скільки  б її не досліджував,стільки          ще залишається невідомих фактів про неї.

Таких властивостей як у воді, немає в жодної речовини. Вода унікальна , дивовижна завдяки будові її молекули та фізичним властивостям.

 слайд 13

C:\Users\Administrator\Desktop\загружено.jpg
Група екологів

Завдання.

      1.Розгляньте діаграму Світові запаси води. Зробіть висновки.

2.Проаналізуйте відеоматеріали,знайдіть пояснення на питання,зробіть висновки.

 Інтернет ресурси:
https://www.youtube ролік  “Забруднення водойм.

        Ролік” Як зберегти водні ресурси планети від забруднення?

        Вікторина.

1. Що є причинами забруднення водойм?

2. До чого призводить недостача кисню у воді?

3. Які місця водойм  в Україні самі чисті та самі забрудненні?

4. Як можна вирішити проблему забруднення водних ресурсів?

5.Які запаси води на території  України?

6. Які властивості води можна використовувати у повсякденному житті?

C:\Users\Administrator\Desktop\обережно неякысна вода.jpgСЛАЙД 14

C:\Users\Administrator\Desktop\загружено (4).jpg

Про майбутнє пам’ ятай!

Воду ти оберігай!

 За прогнозами вчених до2025 року близько половина населення Землі буде мати проблеми з водою,а до 2040року питна вода перевершить за ступенем важливості нафту,природний газ .

Завдання.

Скласти пам’ ятку щодо раціонального використання та збереження води.

Слайд 15 .Творче завдання.

Конкурсне розв ‘язування задач екологічного змісту.

Скласти та розв’ язати задачу за темою:

”Зберігаючи воду,я заощаджую родинний бюджет”..

Зробити висновки.

Задача.Наша родина рік тому витрачала за місяць до 5,5 м.куб. води.Я помітив,що кран на рукомийнику постійно підтікає і розповів батькові.Тато купив за 200 грв. новий кран і замінив цей кран.При цьому зменшилося витрачання води до 4,1 куб.м. у місяць.За який час окупляться витрати на придбання нового крану ,якщо ціна 1куб.м. води коштує 13,2 грв.

Розв ‘язання.

1.Якою буде економія води при заміні крана.

5,5 м3-4,1м3=1,4 м3.

2.Скільки коштує 1,4 м3?

1,4м3  *  13,2 грв/м3=18,48грв.

3.Через скільки місяців окупляться витрати на заміну крану?

200грв:18,48 грв/міс.=10,8 місяців.

Висновок:

Таким чином,замінивши кран,ми одночасно вирішили дві проблеми:

екологічну (збереження води ), та

економічну (будемо сплачувати кошти за реально витрачену воду,а не за даремну.)

Бережи воду і це буде твоїм вкладом у майбутнє нашоЇ Батьківщини!

 

C:\Users\Administrator\Desktop\загружено.jpgСлайд 16

Для допитливих.

 

Інтернет ресурси:

За відеоматеріалами , які розміщенні в Google Класі, https://www.slideshare.net/VeraTaran/ss-14514305,

       відео ролік “11  цікавих фактів про воду”YouTube,

       відео ролік” Як вода потрапила на Землю?”You Tube-цікава наука.

  виконати завдання:

        Розсортувати хибні та правдиві факти про воду.

    1.Вода не тільки приносить життя,але й забирає його.

    2 Щороку на планеті вмирає 25 млн людей від забрудненої води,яка несе різні захворювання.

   3.Організм людини на 30% складається з води.

  4.   Найводянистий продукт-кавун.

   5.У дощовій воді міститься вітамін В 12.

6.    Найводяніша представниця фауни-риба.

7.    Людина за своє життя випиває 35 тонн води.

 8 . Перші живі організми виникли не тільки з води.

9.  За повторним кип’ятінням води виділяється отруйна речовина,

яка викликає рак.

 

   

 

     Важко уявити собі бодай один день, прожитий без води.

     Певно, по-справж­ньому пізнав ціну цієї "звичайної" речовини той, хто хоча б раз у житті відчував нестерпну спрагу.

    Не зазнавши страждань від спраги, годі збагнути, як багато ва­бить для людей вода, - сказав англійський поет Байрон.

    Можливо, йому дове­лось потерпати від спраги? Важко сказати.

 А ось дітвора у Кап-Джубі, Сіснеросі, в Порт-Етьєні таких страждань зазнали не раз.

   Жебраючи, вони просять не мо­нету - з консервною банкою в руках , а благають:

            « Дайте води».

  Завдання.  Проаналізувати ,зробити висновки про те,наскільки важливою є проблема питної води. 

 Інтерактивний прийом « Здивуй.»

 Задача.

   Згідно книзі Гіннеса,довше всіх без води вдалося прожити одному австралійцю, якого закрили в камері поліцейські,і забули про те,що він там знаходиться.

  Чоловік перебував у в’язненні  вісімнадцять днів поспіль без їжі та води,і залишився живим.

   Завдання.

Запропонуйте пояснення цього факту.

Слайд 17

 Підсумки уроку.

Підводячи підсумки уроку, можна сказати що унікальність води полягає:

Хіміки нам скажуть - … (вода – універсальний розчинник);                                                                    Фізики нам скажуть ….  (вода перебуває в трьох агрегатних станах)                                                   Біологи нам скажуть - … (вода дає життя)                                                                                             Екологи нам скажуть - … (вода не тільки приносить життя,але й забирає його.)

Але в душі ми не лише фізики, хіміки, біологи, ми ще й трошки лірики. То що з цього приводу нам скаже література?

А вода, то справжнє диво!                                                                                                                                 Як прожити без води?                                                                                                                                    З нею ми завжди щасливі, з нею в нас нема біди.                                                                                    Чудовий вірш! Так? Дякую всім за роботу .

 Цікавого і корисного пізнання про воду на подальших уроках хімії.

Слайд19

C:\Users\Administrator\Desktop\thumb_28.jpgДомашнє завдання.

1.  Опрацювати параграф 25.

2.Виконати творчу роботу (плакат, лепбук, малюнок і т.д.) на одну з тем:   "Використання води", "Забруднення водних ресурсів,

 шляхи вирішення цієї проблеми"".

              3.інтерактивні завдання:          

              https://learningapps.org/3059745

docx
Додав(-ла)
Рожкова Галина
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
14 квітня 2021
Переглядів
1469
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку