Поданий матеріал допоможе вчителю під час вивчення, повторення та систематизації знань, умінь та навичок з теми; удосконалити ключові компетентності: орфографічні навички правопису, виявляти і пояснювати порушення орфографічних норм, застосовувати знання на практиці; розвивати асоціативну пам'ять, світоглядні уявлення, збагачувати словниковий запас , уміння критично мислити, вчитися та виправляти помилки у власних висловлюваннях, бути уважним.
Визначати віршовий розмір — та ще задача. Процес потребує залучення одразу кількох когнітивних функцій: читання, слухання, письма, і водночас потребує неабиякої концентрації. Ті, хто вміють визначати віршовий розмір швидко та коректно, можуть сміливо називати себе геніями мультизадачності. А як навчитися це робити — далі у тексті. Відомо, що віршові розміри з’явилися завдяки силабо-тонічній системі віршування. Що називають віршовим розміром у літературі? Як легко визначити віршовий розмір? Які бувають віршові розміри? Чи в усіх поетичних творах можна визначити віршовий розмір? Основні теоретичні питання поетики, на які слід знайти відповіді. Віршовий розмір (Метр – міра) – це умовна одиниця, що визначає ритмомелодику поетичного твору. Власне це є мірою вірша: закономірність чергування кількості наголошених (довгих) і ненаголошених (коротких) складів у поетичному рядку. Віршовий розмір - метрична одиниця силабо-тонічного віршування (найменша повторювана метрична складова вірша, що складається з двох або трьох складів, один із яких є наголошеним).
Що таке вірш?Академічний тлумачний словник подає наступні визначення вірша:1. Невеликий поетичний твір, написаний ритмізованою мовою, найчастіше з римуванням рядків.2. Одиниця ритмізованої, поетичної мови, що складається з певної кількості стоп, з чергуванням наголошених і ненаголошених складів; рядок. Узагальнюючи та скорочуючи ці визначення, можемо виснувати, що віршем можемо називати невеликий твір, частини якого пов’язані ритмічно та/або є римованими.Історично віршем вважалося те, що має фіксований віршований розмір, тобто, має сталу систему чергування наголошених та ненаголошених складів. Однак із часом та появою нових течій у поезії, зокрема модерного та постмодерного письма, жанрові вимоги до вірша пом’якшилися. Через появу білих віршів або верлібрів тепер вірш може не мати фіксованої структури, рими або ритму.
Віршовий розмір: що це таке та навіщо він потрібен. Визначенням та вивченням віршових розмірів займаються філологи та історики літератури. Та в Україні вміти визначати віршовий розмір мусить кожен випускник школи, адже завдання на визначення віршового розміру є у ЗНО щороку. На старті цієї науки вам може бути складно, але заспокоюйте себе тим, що у такий спосіб ви тренуєте свій мозок бути більш гнучким та багатофункційним. Починайте тренуватися разом із прикладами, що наведені нижче, або дивлячись відео та інші навчальні матеріали. Згодом перейдіть до самостійного аналізу та за кілька разів ви побачите, що визначати віршовий розмір стало значно легше. Науковці виділяють п’ять найпоширеніших віршових розмірів: ямб, хорей, дактиль, амфібрахій та анапест. Для визначення віршового розміру користуються наступними позначеннями: «U», «_» та «/», де. U — це ненаголошений склад_ — це наголошений склад/ — це поділ слова на склади
Що таке “стопа” у поезії ?Стопа – повторювана ритмічна частина вірша. Містить у собі склади з різним наголошенням (довгі і короткі). Повторюваність стоп і створює відповідну ритмомелодику. Наприклад: у рядку. МАєш/ кр. Ила,/ м. Аєш/ с. Илу,чотири стопи з наголосом на першому складі – хорей. МАєш/кр. Ила/м. Аєш /с. Илу
Партитура поезії для визначення розміру. Партитура – це умовне графічне зображення поетичного рядка. Партитура допоможе встановити закономірності ритмомелодики вірша, визначити його віршовий розмір. Для визначення віршового розміру вірша беремо рядок і виділяємо у ньому логічні наголошення: Наприклад: Сад. Ок вишн. Евий к. Оло х. Ати. ХрущІ над в. Ишнями гуд. Уть. Помічаємо:закономірність чергування ненаголошених і наголошених складів (наголос на другому складі)повторюються двоскладові стопи з наголосом на другому складі (ямб)рахуємо кількість ритмічно повторюваних елементів у рядку (кількість стоп), розділяючи їх умовною рискою. Наприклад: Сад. Ок/ вишн. Е/вий к. О/ло х. А/ти(у першому рядку 4 стопи з наголосом на другому складі – ямб )ХрущІ/над в. Иш/нями /гуд. Уть(у другому рядку 4 стопи – 3 стопи – ямб і 1 стопа допоміжна – пірихій)беручи до уваги перший рядок, чітко визначаємо віршовий розмір вірша – це чотиристопний ямб;переконуємось, аналізуючи другий рядок, бачимо також чотиристопний ямб із допоміжною ненаголошеною короткою стопою (пірихій), пірихій рахуємо за ямб і визначаємо також чотиристопний ямб;робимо висновок: вірш Тараса Шевченка “Садок вишневий коло хати” написаний чотиристопним ямбом
Як запам’ятати основні віршові розміри?Багатьом з вас може бути важко не лише схопити правильний ритм вірша, а й співвіднести його з тим чи іншим віршовим розміром. Та ви дасте з цим ради. Усього за шкільною програмою вивчають п’ять віршових розмірів. Почнемо з найпростіших, двоскладових, тобто, тих, де на кожен ненаголошений склад завжди припадає один наголошений.
Віршові розміри: як визначити ? Щоб визначити віршовий розмір: Прочитайте вірш, зверніть увагу на наголошення слів. Нам потрібні не правильні наголоси, як у словнику, а такі, які відчитуються у вірші. Так, наприклад, у рядку “і запах твоїх сосен” слово “твоїх” має наголошуватися на другий склад “твоїх”, але для цього вірша краще звучить і співається Вакарчуком “твоїх”. Тому не лінуйтеся читати віршик вголос! Раджу робити це і на тестуванні – пошепки – щоби краще відчути наголошені і ненаголошені склади.
2) Розставте наголоси у словах Ти вийшла заміж за весну,ти вийшла заміж за весну. Мені лишила осіньзапах твоїх сосен.3) Намалюйте схему, де_ – це наголошений голосний (на письмі це така рисочка з наголосом над нею, що позначає наголошений склад). U – це ненаголошений голосний (на письмі це дужечка або рисочка без наголосу). Позначки записуйте у рядки, як у вірші, причому робіть це акуратно, щоб позначки були чітко одна під одною. У нашому випадку схема буде така: U _ U _ U _ U _U _ U _ U _ U _U _ U _ U _ UU _ U _ U _ UЗАПАМ’ЯТАЙТЕ, кількість таких позначок у вашій схемі = кількості голосних у вірші.
4) Роздивіться свою схему і ви побачите якусь частинку, що повторюється. Це – стопа. Вона може складатися з 2 або 3 складів. Відділіть поперечними лініями стопи у своїй схемі: U _/ U _/ U _/U _ /U _ /U _/U _/U _ /U _ /U _ /UU _ /U _/ U _ /UУ “Соснах” повторюється U _. Такий розмір називається ямб. А оскільки в рядку він повторюється 4 рази, то це – чотиристопний ямб.
Віршові розміри: види. В залежності від кількості складів у стопі і від того, на якому складі стоїть наголос, вірші мають різні віршові розміри. Основних віршових розмірів п’ять — ямб, хорей, дактиль, амфібрахій, анапест. Ямб ( U _ ) — віршовий розмір, що складається з двоскладових стоп з наголосом на другому складі. Хорей ( _ U ) — віршовий розмір, що складається з двоскладових стоп з наголосом на першому складі. Дактиль (_ UU ) — віршовий розмір, що складається з трискладових стоп з наголосом на першому складі. Амфібрахій (U_ U ) — віршовий розмір, що складається з трискладових стоп з наголосом на другому (середньому складі). Анапест ( UU _ ) — віршовий розмір, що складається з трискладових стоп з наголосом на третьому складі. Пірихій ( UU ) - допоміжна двоскладова ненаголошена стопа , обидва склади короткі. Спондей ( __ ) - допоміжна двоскладова двічі підряд наголошена стопа-, обидва склади довгі.
Ямб U _Океан Ельзи – Сосни. Ти вийшла заміж за весну,ти вийшла заміж за весну. Мені лишила осінні запах твоїх сосен. U _/ U _/ U _/ U _/U _ /U _ /U _/U _/U _ /U _ /U _ /UU _ /U _/ U _ /UРозберемо матеріал на прикладі вірша Л. Костенко, визначивши наголошені склади: Життя іде і все без коректур.І час летить, не стишує галопу. Давно нема маркізи Помпадур,і ми живем уже після потопу. Віршовий розмір – ямб.
2) Хорей _ UПлач Єремії – Вона. Завтра прийде до кімнати твоїх друзів небагато,Вип’єте – холодного вина. Хтось принесе білі айстри, скаже хтось: “життя прекрасне”. Так, життя – прекрасне, а вона…_ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/_ U/ U U/_ U/ U U/ _ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _ U/_ U/ _ U/ _ U/ _ U/ _
3) Дактиль _ U UТартак – Наше літо. Сонце пече, річка тече. Влітку на вулиці так гаряче. Сонце пече, річка тече,Влітку на вулиці так гаряче._ U U/ _ _ U/ U __ U U/ _ U U/ _ U U/ __ U U/ _ _ U/ U __ U U/ _ U U/ _ U U/ _Також визначимо віршовий розмір твору Г. Сковороди «Всякому місту – звичай і права»: Всякому місту — звичай і права,Всяка тримає свій ум голова;Всякому серцю — любов і тепло,Всякеє горло свій смак віднайшло. Я ж у полоні нав’язливих дум: Лише одне непокоїть мій ум. Віршовий розмір – дактиль.
Ви помітили, що часто не виходить “чистої” схеми, в одному уривку може бути намішано різних стоп. Ваше завдання – помітити загальну закономірність. Можу вас запевнити, що в тестах ЗНО пропонують не надто заплутані уривки, мабуть, щоб уникнути непорозумінь і апеляцій.:)І насамкінець, маленька хитрість, як запам’ятати віршові розміри, бо дуже вони вже плутаються в голові. Запам’ятайте самі назви розмірів і те, як самі ці слова наголошуються: Трискладові: Дактиль – наголос у цьому слові на перший склад, отже і у віршовому розмірі на перший – _ U U.2) Амфібрахій – наголос у самому слові посередині, отже і у віршовому розмірі посередині – U _ U.3) Анапест – наголошуємо останній склад у слові, так само останній і у віршовому розмірі – U U _. Двоскладові – НАВПАКИ: Ямб – наголос у слові на перший, але у віршовому розмірі, навпаки, на другий – U _.2) Хорей – наголос у слові на другий, а у віршовому розмірі, навпаки,перший – _ U.
Як легко визначити віршовий розмір: алгоритм та приклади. Якщо ви прагнете визначити віршовий розмір, зробіть наступне: Запишіть перші два рядки вірша. Поділіть тексти рядків на склади, де на кожну голосну літеру припадає один склад. На/прик/лад. Прочитайте спершу швидко, а потім повільніше, аналізовані рядки. Виділіть, на які голосні звуки приходяться наголошені та ненаголошені елементи. Кожен наголошений склад заведено виділяти внизу тексту позначкою «_». Кожен ненаголошений — «U». Аналізуючи той чи інший вірш, пам’ятайте про те, що зазвичай ритмічні та звичайні наголоси збігаються, але задля ритму автор твору міг їх змінити. Своєю чергою, будь-яке довге слово з 4–5 складів може мати декілька інтонаційних наголосів. А деякі прийменники (тут, на, від) або сполучники (та, і, але), та й навіть односкладові слова (сто, кіт, дім) можуть не мати власного ритмічного наголосу, адже складаються лише з ненаголошеної голосної. Виділивши наголошені та ненаголошені склади знизу кожного рядка, перенесіть отриману схему на окрему частину паперу. Вона має виглядати як чергування символів, наприклад UU_UU_UU_Знайдіть певну регулярність та систематичність у чергуванні наголошених і ненаголошених складів. Для попереднього прикладу фінальна схема виглядатиме так: UU_/UU_/UU_Визначте віршовий розмір. У цьому випадку це трискладовий розмір, а саме — анапест.
Приклади. Тренуватися визначати віршовий розмір краще на піснях, адже у них дуже добре чути, де розташовані ритмічні наголоси. Пам’ятайте, що визначаючи віршовий розмір, варто дивитися не на наголоси у словах, а на логічні та інтонаційні наголоси кожного рядка. Візьмемо кілька пісень та визначимо їхній віршовий розмір: Kalush Orchestra — Стефанія (2022)Стефанія мамо, мамо Стефанія_U/_U/_U/_U/_U/_UРозквітає поле, а вона сивіє_U/_U/_U/_U/_U/_Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на перший склад, а значить це — хорей.
Kalush ft. Skofka — Файна (2021)Cкладніший приклад. Зверніть увагу на наголоси, що відрізняються від звичайних. Ти така файна (вай-вай)U_U_U_UЯк музикa (грай-грай)U_U/U_UЯ розпишу трамвай. U_U/U_UТе яка ти файна!U_U/U_UРегулярна схема ритму складається з трьох складів, отже це — трискладовий розмір. Наголос припадає на середній склад, а значить це — амфібрахій.
Визначати віршовий розмір складно, адже це потребує водночас і абстрактного мислення, і уважного слухання та читання. Це потребує певної багатофункційності та концентрації. Саме через це на початку може бути багато помилок та плутанини. Однак що більше ви потренуєтеся, то легше буде визначати віршовий розмір далі. Спробуйте проаналізувати хоча б п’ять добре знайомих вам українських пісень — і ви побачите, як з кожною спробою вам буде легше
Алгоритм визначення віршового розміру такий: Запиши перші два рядки вірша. Розстав наголоси у словах. УВАГА! Пам’ятай, що маленькі слова (прийменники, сполучники, частки) можуть у віршованому рядку приєднуватися до більших слів і, відповідно, втрачати свій окремий наголос. Також пам’ятай про бічні наголоси. Для збереження ритму вірша деякі довгі слова можуть мати два, а то і три наголоси, із яких тільки один головний, а інші – бічні. Бічний наголос ставиться завжди за один склад від основного. Випиши поруч із рядками ритмічну структуру вірша, позначаючи всі (і наголошені, і ненаголошені) склади. Знайди систему у повторенні наголошених і ненаголошених складів. Визнач віршовий розмір.
Віршовий розмір визначати легко!Часто буває, що завдання на визначення віршового розміру не просто бентежить, а взагалі виглядає неможливим для виконання. Проте визначати віршовий розмір насправді дуже просто. Перш за все варто запам'ятати алгоритм дій. Розгляньмо його на прикладі уривка з прологу "Мойсея" Івана Франка:1. Беремо два рядки (одного часто не достатньо). Народе мій, замучений, розбитий,Мов паралітик той на роздорожжу.2. Ділимо на склади всі слова. На-ро-де мій, за-му-че-ний, роз-би-тий,Мов па-ра-лі-тик той на роз-до-ро-жжу.3. Ставимо наголоси. На-р. О-де мІй, за-м. У-че-ний, роз-б. И-тий,Мов па-ра-лІ-тик т. Ой на р. Оз-до-ро-жжу.
Зверніть увагу! Ми знаємо, що односкладові слова завжди наголошені, але при визначенні віршового розміру це не завжди так. Потрібно дивитись, чи це слово є інтонаційно наголошеним чи ні (для цього проговоріть собі подумки конкретний рядок).4. Дивимось, з якою частотою зустрічаються наголошені склади – через 1 чи через 2. Якщо через 1, то це двоскладовий розмір (хорей або ямб), якщо через 2 – трискладовий (дактиль, амфібрахій, анапест). У нас через 1 (орієнтуємось на більшість).5. Якщо це 2-складовий розмір – ставимо вертикальну риску після кожних двох складів. Якщо 3-складовий – після кожних трьох. На-р. О | -де мІй, | за-м. У | -че-ний, | роз-б. И | -тий,Мов па | -ра-лІ- | тик т. Ой | на р. Оз | -до-ро | -жжу.
Увага! Якщо в рядку залишився один склад, то ми так і залишаємо, а новий рядок починаємо рахувати з початку.6. Визначаємо вже конкретний розмір звертаючи увагу на те, де стоїть наголос: на першому (2-складовий – хорей, 3-складовий – дактиль), другому (2-складовий – ямб, 3-складовий – амфібрахій) чи третьому (3-складовий – анапест) складі. Рахуємо склади від початку рядка (спочатку першого, потім перевіряємо це в другому). У нас двоскладовий, наголос на 2-му, отже, - це ямб.
ЗАВДАННЯПрочитайте уривок із вірша І. Франка, визначте віршовий розмір. Що в моїй пісні біль, і жаль, і туга —Се лиш тому, що склалось так життя,Та є в ній, брате мій, ще нута (нота) друга: Надія, воля, радісне чуття.2. Визначити віршований розмір поезії "Жар-птиця»Сусідка моя - чарівниця-годувала надвечір родзинкамиу клітці золоту Жар-птицюз очима-намистинками.3. Прочитайте уривок з поезії І. Франка, визначте віршовий розмір. Та слави людської ми зовсім не бажали,Бо не герої ми і не богатирі. Ні, ми невольники, хоч добровільно взя5ли. На себе пута. Ми рабами волі стали;На шля5ху поступу ми лиш каменярі.
4. Визначити віршовий розмір уривка. Еней був парубок моторнийІ хлопець хоть куди козак,Удавсь на всеє зле проворний,Завзятіший од всіх бурлак…5. Прочитайте поезію Івана Франка та визначіть віршовий розмір. Як почуєш вночі край свойого вікна,Що щось плаче і хлипає важко,Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна. Не дивися в той бік, моя пташко!6. Визначте віршовий розмір поетичного уривка. Якби ви вчились так, як треба,То й мудрість би була своя...(Т. Шевченко)
7. Визначити віршовий розмір уривка. Реве та стогне Дніпр широкий,Сердитий вітер завива,Додолу верби гне високі,Горами хвилю підійма... (Т. Шевченко)8. Визначити віршовий розмір уривкаІ виріс я на чужині,І сивію в чужому краї;То одинокому меніЗдається — кращого немаєНічого в Бога, як Дніпро. Та наша славная країна. (Т. Шевченко)9. Визначити віршовий розмір уривкаІ все те бачив, і все знаю,Нема ні пекла, ані раю... (Т. Шевченко)