Рада вітати всіх на уроці!Тема уроку: "Загальна характеристика класу Риби"Середовище існування і адаптація риб до водного середовища. Покриви тіла. Особливості внутрішньої будови і процесів життєдіяльності. Класи риб: Кісткові, Хрящові. Різноманітність риб.
Номер слайду 3
Очікування і результати. Мета уроку12 На уроці познайомимося з надкласом Риби. Загальними ознаками, за якими тварин відносять до надкласу Риби. Навчимося відрізняти представників класів Кісткові і Хрящові риби.
Номер слайду 4
Наука, яка вивчає риб називається - ІХТІОЛОГІЯСередовище існування - солоні і прісні водойма. Наявність черепа, в якому знаходиться головний мозок. Наявність щелеп, які активно захоплюють їжу. Наявність плавців, які забезпечують пересування у воді. Адаптивні пристосування до життя у водному середовищі.
Номер слайду 5
Надклас Риби. Кісткові риби. Хрящові риби
Номер слайду 6
Cпинний – роль стабілізатора, хвостовий –керма, анальний – виділення неперетравлених решток їжі, грудні і черевні – при поворотах і утриманні на місці. Форма тіла - обтічна. Відділи тіла: голова, тулуб, хвіст. Плавці: Непарні: спинний, хвостовий , анальний. Парні: грудні і черевні. У хрящових риб хвостовий плавець асиметричний, грудні і черевні розташовані горизонтально.
Номер слайду 7
Похідними шкіри є луска:кісткова у Кісткових риб плакоїдна у Хрящових. На поверхню виділяється слиз, що зменшує тертя при пересуванні у воді. Забарвлення більш темне зверху і світліше знизу, що робить окуня малопомітним. Покрив тіла Кісткова луска Плакоїдна луска
Номер слайду 8
Зябра розташовані на внутрішній поверхні глотки. Складаються із зябрових дуг, на яких розташовані зяброві тичинки і зяброві пелюсткизяброві тичинки - фільтруючий апарат, що перешкоджає потраплянню їжі в дихальну систему.зяброві пелюстки - оплетені сіткою капілярів. Тут відбувається газообмін. Дихання. У Кісткових риб зябра прикриті зябровою кришкою. У Хрящових риб зяброва кришка відсутня.
Номер слайду 9
Травлення. Травна система має загальний план будови. Є залози : печінка і підшлункова залоза. В ротовій порожнині знаходяться зуби. У акули вони встроєні в 3-20 рядів на кожній щелепі, і в кожному ряду до 30. Загальна кількість зубів - до 15 000. У кісткових риб травна система закінчується анальним отвором. У хрящових - клоакою.
Номер слайду 10
Плавальний міхур. Виростом кишечника у кісткових риб є плавальний міхур. Регулюючи його об'єм, риби змінюють свою питому вагу, що використовують при зануренні і вспливанні. У хрящових риб плавальний міхур відсутній. Плавучість підтримує велика печінка.
Номер слайду 11
Виділення. Органами виділення є дві стрічкоподібні нирки,.що знаходяться біля хребта. У риб продуктом обміну є аміак, дуже токсична речовина, яка потребує для виведення великої кількості води. Від нирок відходять сечоводи, які відкриваються в сечовий міхур. Назовні:у кісткових риб - сечовидільний канал.у хрящових - клоака.
Номер слайду 12
Кровоносна система. Кровоносна система замкнена. Одне коло кровообігу. Серце двохкамерне, складається із передсердя і шлуночка. Від шлуночка кров надходить в черевну аорту, що несе її до зябер, де відбувається газобмін. Кров стає артеріальною і по спинній аорті тече до тіла. віддає кисень, забирає вуглекислий газ і повертається до серця.
Номер слайду 13
Центральна нервова система представлена головним і спинним мозком. Органи чуття:зір (очі з кулястим кришталиком)нюх (нюхові рецептори в ніздрях)слух ( внутрішнє вухо)смак (смакові рецептори в ротовій порожнині)дотик (дотикові рецептори шкіри)бічна лінія Нервова система
Номер слайду 14
Бічна лінія. Канал з вивідними отворами, заповнений водою. Розташований в шкірі вздовж тіла. Містить рецептори, які сприймають напрям і тиск води.
Номер слайду 15
Розмноження і розвиток. У кісткових риб запліднення зовнішнє, розвиток непрямий через стадію личинки.у хрящових риб запліднення внутрішнє, розвиток прямий ( зустрічається живонародження і яйцеживонародження)Нерест - процес відкладання ікри з подальшим її заплідненням.
Номер слайду 16
Номер слайду 17
learningapps.org
Номер слайду 18
До опрацювання. Параграф 17. Презентація "Риби"Порівняльна таблиця "Хрящові і Кісткові риби"(заповнити в зошиті). Практична робота.Інтерактивні вправи "Різноманітність риб".