Мета уроку Розкрити роль, механізм, та суть процесу подвійного запліднення. Формувати ключові, предметні, міжпредметні компетентності Розвивати мислення в учнів, використовуючи попередні знання суті термінології, з теми “Рослини» зокрема «Розмноження рослин”, показати взаємозв'язок між темами при вивченні нового матеріалу, розвивати логічне мислення при написанні схем та розгляді малюнків, а також різні види пам'яті, спостережливість, увагу. Виховувати інтерес до знань, предмета, теми, історичного минулого біології, практичне використання рослинних ресурсів любов до природи, охорону рослин.
Тип та структура уроку: Засвоєння нових знань Форма уроку: комбінований І.Організаційний момент ІІ.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів ІІІ.Мотивація навчально-пізнавальної діяльност учнів ІУ.Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу У.Осмислення об'єктивних зв'язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі УІ.Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу УІІ.Підведення підсумків УІІІ.Домашнє завдання
Обладнання Таблиці: будова квітки, типи суцвіть, Макети: будова квіток Індивідуальні картки для повторення вивченого матеріалу. Комп’ютер, або м)м дошка. Література Л.І. Остапченко Біологія 6 клас Київ «Генеза» 2014 рік; В.І Соболь Біологія підручник для 7 класу. Київ «Грамота» 2007 р.; Н.М.Поліщук, Зошит Біологія 6 клас, Житомир 2018р. Робочий зошит 6 клас до підручника Л.І.Остапченко Л.І., Тернопіль, видавництво «Підручники і посібники» 2019р.
Очікувані результати Повторити будову квітки та суцвіття. ● Будову квітки, її органів. ● Функції основних та всіх частин квітки. ● Типи суцвіть, різновиди суцвіть. ● Запилення. Самозапилення. ● Запилення вітром, ● Запилення при допомозі комах та птахів. ● Значення подвійного запліднення Очікуємо гарних емоцій, практики в набутті біологічної мови, розумінні процесу запліднення, задоволення від результатів роботи на уроці.
Теоретичне закріплення вивченого матеріалу Після того, як пилкове зерно потрапляє на приймочку маточки, воно набрякає і починається формування пилкової трубки. У пилкову трубку переходять три гаплоїдні клітини - вегетативна і два спермії. Вегетативна клітина утворює поживне середовище для сперміїв і з часом зникає. Пилкова трубка проникає в зародковий мішок, який знаходиться всередині насінного зачатка.
Внутрішній вміст зародкового мішка (продовження) Потрапивши до зародкового мішка, один зі сперміїв зливається з яйцеклітиною. Так утворюється диплоїдна зигота, з якої згодом розвивається зародок. Другий спермій зливається з центральною клітиною, яка внаслідок цього стає триплоїдною (тобто має три гаплоїдні набори хромосом). У подальшому з цієї клітини розвивається тканина - ендосперм (від грец. ендон -внутрішній і сперма — сім'яна рідина), клітини якої містять поживні речовини, потрібні для розвитку зародка.
Два процеси подвійного запліднення Подвійне запліднення у покритонасінних - це фактично два різних процеси, оскільки зародок розвивається лише із заплідненої яйцеклітини. Злиття другого спермія з центральною клітиною назвати заплідненням можна лише умовно, оскільки з утвореної триплоїдної клітини розвивається не новий організм, а ендосперм.
Біологічне значення подвійного запліднення Під час запліднення відновлюється хромосомний набір, притаманний особинам певного виду. У заплідненій яйцеклітині з кожної пари гомологічних хромосом одна - батьківська, інша - материнська. Тому новий організм, який розвивається із зиготи, несе в собі спадковий матеріал обох батьків, що підсилює спадкову мінливість. Цьому сприяє і процес мейозу, під час якого відбувається обмін ділянками між гомологічними хромосомами. Значення процесу подвійного запліднення у покритонасінних рослин полягає в утворенні триплоїдної клітини, з якої згодом розвивається ендосперм. Збільшення вмісту ДНК в її ядрі зумовлює підсилення процесів біосинтезу білків, тобто збільшення запасів поживних речовин, потрібних для розвитку зародка. Завдяки цьому у покритонасінних зародок розвивається значно швидше, ніж у голонасінних, ендосперм в яких гаплоїдний.
Домашнє завдання Вивчити із підручника текст “Подвійне запліднення” § 36 Заповнити відповідну сторінку зошита з друкованою основою Вивчити значення термінів: зародковий мішок, насінний зачаток, зав'язь, гамета(и), гаплоїдний набір хромосом, диплоїдний набір хромосом, хромосома(и), центральна клітина, статева клітина. Випереджаюче завдання бажаючим § 37 Проростання насіння.