Презентація "ЗАСТОСУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ БІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У СЕЛЕКЦІЇ

Про матеріал
Селекція, біотехнологія; досягнення селекції, ознайомлення з внеском вітчизняних вчених у розвиток селекції. Методи класичної селекції та сучасної біотехнології. Внесок вітчизняних учених у розвиток селекції, біотехнології і медицини.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

11 кл біол Урок 59 ЗАСТОСУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ БІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У СЕЛЕКЦІЇ 3 05 2024 Основні поняття й ключові терміни: СЕЛЕКЦІЯ. Пригадайте! Що таке селекція?Поміркуйте!

Номер слайду 2

* На фрагменті натюрморта Джованні Станкі (1608-1675) зображено кавуни із шістьма серцевинками, що їх споживала людина в середині XVII ст. * А поруч - триплоїдні гібридні кавуни без кісточок, що їх вирощують сьогодні. Чому і яким чином кавун звичайний (Citrullus vulgaris) так змінився?

Номер слайду 3

* Кавун, зображений на картині італійського художника Джованні Станкі у XVII столітті, демонструє → нерівномірно забарвлену біло-рожеву м’якоть, товсту шкірку і багато темного насіння. * Дослідники припускають, що так виглядав кавун якраз десь посередині процесу окультурення.

Номер слайду 4

Тепер дослідники всебічно вивчили геноми всіх семи видів, → створивши ресурс, що міг би допомогти селекціонерам рослин знайти гени диких кавунів, → які забезпечують стійкість до шкідників, хвороб, посухи та інших негараздів, → а також поліпшують якість плодів. червоний колір м'якоті з'явився у кавунів уже в процесі одомашнення.

Номер слайду 5

* Введення цих генів у культурний кавун → може дати високоякісні солодкі кавуни, → придатні для вирощування в більш різноманітному кліматі, → що буде особливо важливо, оскільки зміна клімату дедалі більше кидає виклик фермерам. Наявні у світі 7 видів кавунів відзначаються широким різноманіттям

Номер слайду 6

ЗМІСТЯкі основні напрями сучасних селекційних досліджень?СЕЛЕКЦІЯ (від лат. selectio - добір) -→ наука про створення нових і поліпшення вже існуючих сортів рослин, порід тварин і штамів мікроорганізмів.

Номер слайду 7

1) поліпшення існуючих сортів культурних рослин й одомашнених тварин; 2) створення нових міжвидових гібридів, порід, сортів і штамів; 3) введення в культуру нових видів (наприклад, введення в культуру ламінарії, салатних рослин - руколи, спаржі, базиліку). Таким чином, селекція реалізовує можливості, що є нереальними для природної еволюції. Сучасна селекція вирішує свої завдання у трьох аспектах діяльності:

Номер слайду 8

* Селекційні дослідження є актуальними й у такому аспекті, як інтродукція та реакліматизація видів. * Прикладами успішної інтродукції є вселення→ ондатри болотяної,→ нутрії, → лані європейської, → фазана звичайного. ондатри болотяної

Номер слайду 9

нутрії,

Номер слайду 10

лані європейської,

Номер слайду 11

фазана звичайного.

Номер слайду 12

* Відсутність селекційного підходу може мати й негативні наслідки. * Так, причиною загибелі зубрів Надвірнянської субпопуляції (Івано-Франківська область) стало → неправильне формування стада, → в якому виявилися найближчі родичі.* Їх близькоспоріднене схрещування призвело до → збільшення частоти зустрічальності різноманітних летальних генів і порушень ембріогенезу.

Номер слайду 13

Селекція як наука. Розділи селекціїСелекція рослин. Селекція тварин. Селекція мікроорганізмів. Об'єкти селекціїСорти рослин. Породи тварин. Штами мікроорганізмів. Методи селекціїШтучний добір. Гібридизація. Метод поліплоїдізації. Метод експериментального мутагенезу. Методи генетичної інженеріїТеоретична основа. Генетика. Еволюційна біологія. Екологія. Молекулярна біологія. Молекулярна генетика. Біохімія. Мікробіологія. Сучасні напрями. Маркерна, геномна, адаптивна селекція

Номер слайду 14

* Основними напрямами сучасних селекційних досліджень є → маркерна, → геномна → адаптивна селекція.

Номер слайду 15

* Маркерна селекція (англ. marker assisted selection) - це → використання маркерів для визначення наявності й розташування генів, → що відповідають за селекційно-цінні ознаки.

Номер слайду 16

* Нині найширше використовують * молекулярні маркери з ДНК-чіпами. * Поширена в селекції рослин і тварин для добору → за генотипом та дослідження моногенних ознак й основних генів локусів полігенних (кількісних) ознак.

Номер слайду 17

* Геномна селекція (англ. genomic selection) - це → тестування геному одразу за великою кількістю маркерів. * Сканування геному відбувається за участі ДНК-чіпів з десятками тисяч маркерів.

Номер слайду 18

* Геномну селекцію застосовують → у селекції рослин і тварин для добору організмів за генотипом → та дослідження полігенних ознак.

Номер слайду 19

* Адаптивна селекція (англ. adaptive selection) – → виведення сортів і порід з високим адаптивним потенціалом, тобто стійкістю до несприятливих кліматичних змін і захворювань, до різних стресів. * Створення адаптивних сортів і порід з високою й стійкою продуктивністю в різних умовах довкілля, стійких до екстремальних умов вирощування, основних захворювань - актуальна проблема сучасної селекції.

Номер слайду 20

Отже, розвиток сучасної селекції відбувається в найтіснішій взаємодії з молекулярною біологією, біохімією, біотехнологією та екологією.

Номер слайду 21

Досягнення селекції застосовують у рослинництві, тваринництві, медицині, харчовій, мікробіологічній та інших галузях промисловості, в побуті. Які досягнення та завдання сучасної селекції?

Номер слайду 22

* Застосування результатів досліджень молекулярної біології → метод полімеразної ланцюгової реакції, ДНК-гібридизації, → біохімії (отримання ферментів), → застосування методів генної (генетичне рекомбінування) → клітинної (метод культури клітин, метод клонування) інженерії відкрили нові перспективи розвитку.

Номер слайду 23

Все ширше використовуються можливості біотехнології → наприклад, технологія генетичного редагування за допомогою систем TALEN і CRISPR/Cas9), → що у поєднанні з мікробіологічним синтезом значно пришвидшує селекційний процес.

Номер слайду 24

* Селекція сприяла забезпеченню продовольчої безпеки, → адже саме завдяки їй було створено нові, стійкі проти вилягання й більш продуктивні сорти рису, пшениці, кукурудзи. * Завдяки селекції у 1940-1960 рр. було проведено «Зелену революцію» в Мексиці, Пакистані та Індії.

Номер слайду 25

* Нині селекція може стати основою реалізації багатьох глобальних цілей сталого розвитку. * Це передусім подолання бідності й розв'язування проблем голоду. * Станом на 2016 р., за даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), → у світі від голоду страждають 815 млн людей, а це 11 % населення Землі.

Номер слайду 26

Селекція та її дослідження є важливими для забезпечення міцного здоров'я й благополуччя → створення сортів для органічного землеробства, культур, → зерно яких має дієтичні та лікувальні властивості),

Номер слайду 27

→ отримання доступної й чистої енергії (створення штамів для отримання біопалива),

Номер слайду 28

→ отримання чистої води та належних санітарних умов (створення сортів рослин, штамів мікроорганізмів для очищення водойм).

Номер слайду 29

Отримання штамів мікроорганізмів для → розщеплення забруднювачів, → створення стійкого посадкового матеріалу для відтворення лісових ресурсів аборигенних видів, підвищення стійкості та біорізноманіття штучних лісових насаджень, → створення лісових насаджень з метою отримання продукції (активованого вугіл ля, живиці, ефірних олій) може забезпечити захист екосистем суходолу (іл. 92).Іл. 92. Пріоритетні цілі сталого розвитку для селекції

Номер слайду 30

Отже, сучасна селекція є важливою наукою з визначними досягненнями й важливими перспективами для забезпечення сталого розвитку.

Номер слайду 31

Селекційну діяльність в Україні на державному рівні організовує Національна академія аграрних наук України, Який внесок вітчизняних учених у розвиток селекції?

Номер слайду 32

В складі якої такі відомі науково-дослідні установи, як. Всеукраїнський науковий інститут селекції у Києві,

Номер слайду 33

Інститут картоплярства НААН України,

Номер слайду 34

Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва НААН України,

Номер слайду 35

Селекційно-генетичний інститут в Одесі,

Номер слайду 36

Миронівський інститут пшениці ім. В. М. Ремесла НААН України,

Номер слайду 37

Інститут зернових культур у місті Дніпро,

Номер слайду 38

Національний науковий центр Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича,

Номер слайду 39

Інститут свинарства і агропромислового виробництва НААН України в Полтаві,

Номер слайду 40

Інститут рибного господарства НААН України

Номер слайду 41

Дуже вагомим є внесок видатних українських науковців у становлення селекції. Всесвітньо відомими селекціонерами є: Л. П. Симиренко (1855-1920), В. Л. Симиренко (1891-1938) - видатні помологи і вчені-садівники;

Номер слайду 42

В. М. Ремесло (1907-1983) - закріпив за Україною статус «житниці Європи», селекціонував 40 сортів зернових колосових культур, які й досі є донорами для сортів пшениць вітчизняної й зарубіжної селекції;

Номер слайду 43

П. Х. Гаркавий (1908-1984) - селекціонер-рослинник, вивів 14 сортів озимого і 23 сорти ярого ячменю;

Номер слайду 44

М. Ф. Іванов (1871-1935) - селекціонер тварин, вивів асканійську породу тонкорунних овець і українську степову білу породу свиней;

Номер слайду 45

В. С. Пустовойт (1886-1972) - селекціонер-рослинник, створив 34 високоолійні сорти соняшнику;

Номер слайду 46

Л. Л. Семполовський (1868-1960) - селекціонер-рослинник, займався створенням сортів цукрового буряку;

Номер слайду 47

В. Я. Юр'єв (1879-1962) - селекціонер рослин, вивів багато сортів озимої і ярої пшениці, проса, кукурудзи та інших культур;

Номер слайду 48

О. С. Алексєєва (1926-2006) - селекціонерка рослин, працювала в галузі селекції гречки, виведено й передано на сортовипробування 30 сортів, 12 з яких районовано.

Номер слайду 49

Отже, вітчизняні селекціонери створили чимало сортів і порід, що стали надбанням національної й світової селекції.

Номер слайду 50

ДІЯЛЬНІСТЬСамостійна робота. Сучасна селекція як основа сталого розвитку. Цілі сталого розвитку. Значення селекціїНазвіть цілі сталого розвитку, для реалізації яких селекція може стати основою реалізації. Заповніть таблицю і сформулюйте висновок про роль селекції у розв'язуванні глобальних проблем людства.

Номер слайду 51

Цілі сталого розвитку Значення селекціїПодолання бідностіРозвиток фермерства – економічне зростання. Вирішення проблеми голоду. Вивчення сортів рослин і порід тварин, що забезпечать потрібну кількість їжіПідтримка доброго здоров'я. Боротьба зі збудниками хвороб, вирощування рослин і тварин екологічно чистих Чиста вода, належні санітарні умови. Природні фільтратори та знищувачі збудників хвороб. Використання відновлювальної енергіїСорти рослин для виготовлення біогазу. Забезпечення життя на ЗемліШтами мікроорганізмів – розщеплення забруднювачів природи, відновлення лісових ресурсів- стійкий посадковий матеріал

Номер слайду 52

Біологія + Садівництво. Помологія і династія Симиренків* Ренет Симиренка - зимовий сорт яблуні домашньої, один із найвідоміших сортів яблук. → Сорт названий Левком Симиренком на честь свого батька Платона, а внук Володимир присвятив своє життя розвитку садівництва. То ж, друзі, нам того згадати слід,Хто борозну життя провів не мілко. Той в пам'яті народу не зачах,Як він, що вірив в плодоносний Мліїв. Олекса Ющенко

Номер слайду 53

Що таке помологія? Яке значення мала діяльність родини Симиренків у розвитку селекції рослин? Висловіть своє судження про внесок вітчизняних учених у розвиток селекції. Помологія (від лат. pomum — плід, фруктове дерево і грец. λόγος — слово, вчення, розум) — наука про сорти плодових і ягідних рослин, відгалуження ботаніки.

Номер слайду 54

Кукурудза є найдавнішою культурною хлібною рослиною, що разом з квасолею та гарбузом стала харчовою тріадою доколумбових цивілізацій. СТАВЛЕННЯБіологія + Цивілізації. Кукурудза і селекція. Кукурудзаквасолягарбуз

Номер слайду 55

* Найвідоміші цивілізації→ ацтеків (Мексиканське нагір'я), → майя (півострів Юкатан, Гватемала), → інків (Анди, Болівійське нагір'я), → чибча (гірська Колумбія) існували завдяки агрокультурі, основою якої була кукурудза.ацтеків майяінкичибча

Номер слайду 56

* Оцініть значення біологічних наук у селекції цієї культури→ від дрібної дикої рослини (теосінте) до сучасних високопродуктивних гетерозисних різнобарвних сортів.

Номер слайду 57

РЕЗУЛЬТАТОцінка. Завдання для самоконтролю1-6 Що таке селекція? 2. Назвіть напрями розвитку сучасної селекції. 3. Наведіть приклад досягнень селекції. 4. Які основні завдання сучасної селекції? 5. Назвіть селекційні центри України. 6. Назвіть імена видатних вітчизняних селекціонерів.7-97. Які основні напрями сучасних селекційних досліджень? 8. Які досягнення та завдання сучасної селекції? 9. Який внесок вітчизняних учених у розвиток селекції?10-1210. Висловіть своє судження про внесок вітчизняних учених у розвиток селекції.

pptx
Додав(-ла)
Томляк Ірина
Пов’язані теми
Біологія, 11 клас, Презентації
Додано
4 травня
Переглядів
441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку