Тема уроку: Знайомтесь: кантата. Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення та особливостями жанру кантати;На прикладі кантати С. Прокоф’єва «Олександр Невський» розглянути композиційну будову кантати;Розвивати уміння вдумливо слухати музику, розповідати про її образний зміст;Виховувати інтерес до різних видів мистецтв;Тип уроку: Інтегрований;
Номер слайду 2
Історична довідка: Народився князь Олександр 30травня 1220р. в Переславлі- Залеському. Титул Невський одержав після перемоги над шведами в 1240р. (Невська битва)
Номер слайду 3
С. Ейзенштейн- режисер кінострічки «Олександр Невський»
Номер слайду 4
П. Д. Корін Триптих «Олександр Невський»
Номер слайду 5
Центральна частина триптиха «Олександр Невський» художника П. Коріна.
Номер слайду 6
С. С. Прокоф’єв (1891-1953) Кантата «Олександр Невський» Російський композитор, автор 8 опер, 7 балетів, 7 симфоній, камерно-інструментальнихтворів,кантат,сюїт та творів для оркестру.
Номер слайду 7
Кантата «Олександр Невський»Створена на вірші поета В. Луговського. Кантата складається з 7-ми частин. Льодове побоїще було описане у Новгородських літописах та «Римованій хроніці» (автор невідомий).
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Аналіз музичного твору.1. Розкажіть про особливості звучання хору в кантаті.2. Які засоби музичної виразності допомогли вам уявити картину бою?3. Якими засобами композитор зумів передати мужність та героїзм руського народу?4. Які інструменти звучать у творі?5. Розкажіть про свої враження від прослуханого твору.
Номер слайду 10
Музичний словничок. Кантата (італ. cantata, від лат. canto - співаю) -твір урочистого або лірико-епічного характеру, що складається з кількох завершених номерів; виконується співаками-солістами, хором у супроводі оркестру і призначений для концертного виконання.
Номер слайду 11
І. С. Бах. «Кавова», «Селянська», «Мисливська» : С. Рахманінов — «Весна»; М. Вербицький «Заповіт»; М. Лисенко — «Б’ють пороги», «На вічну пам’ять Котляревському», «Радуйся, ниво неполитая»;Д. Січинський — «Лічу в неволі», «Дніпро реве»; К. Стеценко — «Шевченкові» та ін.