Зони небезпеки та їх огородження. Засоби захисту можуть бути: об'єктивні (огородження, блокування, запобіжні пристрої та клапани, ізоляція та герметизація, заземлення тощо); суб'єктивні (запобіжні знаки і написи, сигнальні пристрої, контрольно-вимірювальні прилади, умовне забарвлення об'єктів тощо).
Зони небезпеки та їх огородження. Суб'єктивні засоби не можуть гарантувати надійний захист від дії шкідливих факторів, оскільки стан людини внаслідок втоми, поганого самопочуття, шуму, вібрації тощо може погіршуватися, що пов'язано з небезпекою виникнення нещасного випадку. Огороджувальні пристрої поділяються:на стаціонарні;відкидні чи розсувні; знімні;переносні (тимчасові).
Зони небезпеки та їх огородження. Стаціонарні огородження ізолюють небезпечні зони, механізми різних машин і окремі ділянки робочих місць. Усі приводні, передавальні та робочі механізми, якщо це можливо за технологією, розміщуються у корпусі машини. За конструктивним оформленням стаціонарне огородження виконується як невід'ємна частина машини.
Зони небезпеки та їх огородження. Відкидні чи розсувні огородження (кожухи, футляри, кришки, дверцята тощо) використовуються для укриття систем приводу, робочих та інших механізмів, які вимагають частої наладки, чистки, змащування та оглядів між плановими ремонтами машин і верстатів. Вони приєднуються до нерухомих частин машин (корпусів) за допомогою петель, завіс і можуть відкриватися без допомоги інструмента.
Зони небезпеки та їх огородження. Знімні огородження використовують для укриття приводних, передавальних механізмів, які не потребують наладки, чистки та огляду під час всього міжремонтного періоду роботи обладнання. Такі огородження можуть застосовуватися замість відкидних та розсувних, якщо останні не можна встановити на обладнанні через його конструктивні особливості. Знімні огородження закріплюються на машині або верстаті болтами, гвинтами тощо; щоб їх зняти, потрібен інструмент.
Зони небезпеки та їх огородження. Переносні (тимчасові) огородження використовують при ремонті та налагодженні для захисту людини від випадкових доторків до механізмів, що обертаються, струмопровідних частин тощо, їх застосовують на робочих місцях зварювальників, газорізальників для захисту від дії електродуги та ультрафіолетових променів. Працювати на обладнанні, з якого знято огородження, або на несправному, забороняється.
Світлова та звукова сигналізаціїНа виробництві найчастіше використовують суміщена сигналізація, що сигналізує, попереджає й автоматично усуває небезпеку. Наприклад, пожежна світлова й звукова сигналізація попереджає про виникнення пожежної небезпеки (сигналізує) і включає систему автоматичного гасіння
Світлова та звукова сигналізаціїСигнальні звукові та світлові пристрої розташовують так, щоб на ділянці роботи обслуговуючого персоналу звукові сигнали було добре чути, а світлові - добре видно. У цехах і на робочих місцях вивішуються таблиці сигналів та інструкції про порядок пуску і зупинки обладнання. Зазначимо, що ефективність сигналізації у разі виникнення небезпеки значною мірою залежить від уваги та навченості працюючих.
Запобіжні написи, сигнальні фарбування. З метою підвищення уваги працюючих, попередження їх про можливу небезпеку на робочому місці рекомендується фарбувати машини та устаткування у сигнальні кольори. Встановлені такі сигнальні фарбування відповідно до міждержавного стандарту ГОСТ 12.4.026—76 ССБТ. «Цвета сигнальные. Знаки безопасности»: червоний -заборона, безпосередня небезпека, засіб пожежогасіння; жовтий - попередження, можлива небезпека; зелений - припис, безпека; синій - вказівка, інформація.
Запобіжні написи, сигнальні фарбування. У зелений колір фарбують сигнальні лампи нормального режиму роботи обладнання. У червоний колір - внутрішні поверхні корпусів і кожухів, які огороджують рухомі частини машин і механізмів, двері шаф струмопровідних елементів, трубопроводи гарячої води, електромашини, попереджувальні знаки, сигнальні лампи «тривога» тощо. У синій колір фарбують вказівні знаки, місця для приєднання заземлювачів тощо.
Знаки безпеки. Знаки безпеки призначені для привертання уваги працюючих до безпосередньої або можливої небезпеки, припису чи дозволу на виконання відповідних дій з метою забезпечення безпеки, а також для отримання необхідної інформації. Якщо знак безпеки встановлено на воротах чи вхідних дверях приміщення, при в'їзді на об'єкт або дільницю, це означає, що дія знака поширюється на все приміщення, на весь об'єкт або дільницю.
Знаки безпеки. Знаки безпеки повинні контрастно виділятися серед довкілля і бути у полі зору людей, яких вони стосуються. Форма, розмір і колір знаків безпеки мають відповідати чинним стандартам. Знаки безпеки можуть бути: заборонні (використовують червоний колір), попереджувальні (жовтий),приписувальні (зелений)вказівні (синій).
Знаки безпеки. Сигнальні кольори - спеціальний набір кольорів фарбування поверхонь конструкцій і елементів лабораторного устаткування, які можуть служити джерелом небезпеки, поверхонь захисних пристроїв, а також пожежної техніки. {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}група. Геометрична форма. Сигнальний колір. Смислове значеннязаборонні знакиколо з діагональною смугою червоний. Заборона небезпечної поведінки або діїпопереджувальні знаки трикутникжовтий. Попередження про можливу небезпеку. Обережність. Увага. приписуючі знакиколосиній. Припис обов'язкових дій для уникнення небезпеки. Знаки пожежної небезпеки Квадрат або прямокутникчервонийпозначення і вказівка місць знаходження засобів протипожежного захисту, їх елементівевакуаційні та медичніКвадрат або прямокутникзелений. Позначення напрямку руху при евакуації. Перша допомога при аваріях або пожежах. Надпис, інформація для забезпечення небезпеки. Вказівні знаки. Квадрат або прямокутник синій. Дозвіл. Вказівка. Надпис або інформація
Знаки безпеки. Заборонний знак відкритого вогню використовується тоді, коли необхідно заборонити роботи з використанням відкритого вогню, оскільки це може призвести до пожежі або вибуху. У пояснювальному написі знака завжди є слово «Заборонено», наприклад: «Заборонено використання відкритого вогню», «Заборонено палити».
Знаки безпеки. Знаками електробезпеки користуються для заборони робіт або дій поблизу кабельних ліній або ліній електропередач, а також робіт з електрообладнанням, які можуть призвести до аварії або електротравматизму. Пояснювальні написи розпочинають словом «Стій», наприклад: «Стій! Охоронна зона ЛЕП. Роботи заборонено», «Стій! Обрив кабелю. Не підходити».
Знаки безпеки. Попереджувальні знаки призначені для попередження про можливу небезпеку. Знаки небезпечних зон попереджують, наприклад, про розташування зон обвалів, сховищ отруйних/шкідливих речовин. До знаку може входити пояснювальний напис, який залежить від конкретних умов, наприклад: «Небезпечна зона. Працює кран», «Небезпечна зона. Тихий хід».
Знаки безпеки. Приписувальні знаки призначені для дозволу відповідних дій працюючих тільки після виконання конкретних вимог безпеки (обов'язкове використання працюючими засобів індивідуального захисту тощо), вимог пожежного захисту. Знаки із зазначенням засобів індивідуального захисту вміщують приписи щодо обов'язкового використання запобіжних поясів, касок, окулярів тощо. Кожен знак має символічне зображення відповідного засобу індивідуального захисту. Наприклад: «Тут працювати у запобіжному поясі» (касці, захисних окулярах, рукавицях тощо).