Презентація "Зупинимо булінг разом!"

Про матеріал
Презентація допоможе розповісти учням про булінг. Булінг у школі — одна з найактуальніших проблем у дитячих колективах, яка часто призводить до зниження успішності, емоційних розладів і навіть суїцидальних думок. Це цькування одного з дітей з боку однолітків, що проявляється у вигляді залякування, знущань та інших форм агресії. Виникає зазвичай через соціальну нерівність, інакший зовнішній вигляд, фізичні або психологічні особливості дитини та ін. Мотивацією для буллера часто стає прагнення завоювати авторитет в очах однолітків, самоствердитися. Найбільш поширені форми прояву булінгу в школах — психологічний тиск, словесне цькування, образи, злі жарти, образливі прізвиська, глузування. Знущання рідко переходять у форму фізичного насильства. Це відбувається лише у випадках, якщо інші способи приниження не увінчалися успіхом. Однією з найнебезпечніших форм цькування є повний ігнор, при якому дитину навмисно і показово не помічають.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ЗУПИНИМОБУЛІНГ РАЗОМ!

Номер слайду 2

25 листопада – 10 грудня

Номер слайду 3

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області «Несправедливість досягається двома способами: або насильством, або обманом». Марк Тулій Цицерон

Номер слайду 4

Насильство, що це таке? Насильство – це застосування агресивних, жорстоких дій однієї людини по відношенню до іншої, що порушують права і свободу особистості та завдають шкоди фізичному, психічному, моральному здоров’ю, а також розвитку. Насильство є демонстрацією сили і бажанням здобути цілковитий контроль та владу над іншою стороною. Слова, які характеризують насильство – жорстокість, агресія, погроза, ґвалт, силування, примус.

Номер слайду 5

Булінг перекладається як хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник. Визначається як утиск, дискримінація, цькування. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку людини або групи до іншої людини, або інших людей з метою заподіяння шкоди, викликання страху, тривоги, створення негативного середовища для людини.

Номер слайду 6

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області ОСНОВНІ ПРИЧИНИ БУЛІНГУпомилкове уявлення про те, що агресивна поведінка допустима;бажання завоювати авторитет в очах друзів та однолітків, стати «популярним»;бажання привернути увагу дорослих;компенсація за особистісні невдачі;нудьга;заздрість, злість, жорстокість, підлість;тиск та жорстоке поводження батьків.

Номер слайду 7

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській областіСОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА БУЛІНГУПЕРЕСЛІДУВАЧ (БУЛЕР)ЖЕРТВА (БУЛЛІ)СПОСТЕРІГАЧ

Номер слайду 8

ВІДЧУВАЄ СИЛЬНУ ПОТРЕБУ ПАНУВАТИ І ПІДПОРЯДКОВУВАТИ СОБІ ІНШИХ; ПЕРЕСЛІДУЄ ВЛАСНІ ЦІЛІ;ІМПУЛЬСИВНИЙ;ЧАСТО ЗУХВАЛИЙ ТА АРГЕСИВНИЙ У ВІДНОШЕННІ ДО ДОРОСЛИХ (ПЕРЕДУСІМ БАТЬКІВ ТА ВЧИТЕЛІВ);ПОЗБАВЛЕНИЙ СПІВЧУТТЯ ДО ЖЕРТВИ;НЕРІДКО МАЄ ФІЗИЧНУ ПЕРЕВАГУ ПЕРЕД ІНШИМИ. ТИПОВИЙ ПЕРЕСЛІДУВАЧ(БУЛЕР)

Номер слайду 9

ПОЛОХЛИВА, ВРАЗЛИВА, ЗАМКНУТА, СОРОМ’ЯЗЛИВА, МАЄ НИЗЬКУ САМООЦІНКУ;ЗАНИЖЕНИЙ АБО ЗАВИЩЕНИЙ РІВЕНЬ ІНТЕЛЕКТУ;СХИЛЬНА ДО ДЕПРЕСІЇ, ЧАСТІШЕ ЗА ІНШИХ ОДНОЛІТКІВ ДУМАЄ ПРО САМОГУБСТВО;ЧАСТО МАЄ ФІЗИЧНІ ВАДИ (НОСИТЬ ОКУЛЯРИ ЧЕРЕЗ ПОГАНИЙ ЗІР, ПОГАНО ЧУЄ, МАЄ ПОРУШЕННЯ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ, ЗАЇКАННЯ ТОЩО);МАЄ ЗОВНІШНІ ОСОБЛИВОСТІ (РУДЕ ВОЛОССЯ, ВЕСНЯНКИ, ВІДСТОВБУРЧЕНІ ВУХА, НЕЗВИЧНА ФОРМА ГОЛОВИ, НАДМІРНА ХУДОРЛЯВІСТЬ ЧИ ПОВНОТА);МАЄ НЕДОСТАТНЬО РОЗВИНЕНІ СОЦІАЛЬНІ НАВИЧКИ (ПРОБЛЕМИ У СПІЛКУВАННІ, ВІДСУТНІСТЬ ДОСВІДУ «ЖИТТЯ У КОЛЕКТИВІ»). ТИПОВА ЖЕРТВА(БУЛЛІ)

Номер слайду 10

УЧАСНИКИ БУЛІНГУ

Номер слайду 11

ВИДИ БУЛІНГУБулінг у школіБулінг на роботіБулінг у сім’ї

Номер слайду 12

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській областіВИДИ БУЛІНГУФІЗИЧНИЙ БУЛІНГПСИХОЛОГІЧНИЙ БУЛІНГвербальний (словесний) булінгсоціальний булінг. ЕЛЕКТРОННИЙ БУЛІНГ(кібербулінг)ЕКОНОМІЧНИЙ БУЛІНГфізичне насильствосексуальний булінг

Номер слайду 13

Фізичний булінг. Це залякування за допомогою агресивної фізичної поведінки, що полягає у багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином. Поведінковий булінг. Це бойкот, плітки, ігнорування, ізоляція в колективі, інтриги, шантаж, вимагання, створення неприємностей, псування особистих речей. Вербальний булінг. Виражається в постійних глузуваннях, образах, окриках, прокльонах, підступах. Кібербулінг. Дуже популярний серед підлітків. Виявляється у цькуванні за допомогою соціальних мереж або надсилання образ на електронну адресу, смс. Сюди входить зйомка і викладання непривабливого відео в загальний доступ. ОСОБЛИБОСТІ ТА ВИДИ БУЛІНГУ В ШКОЛІ

Номер слайду 14

агресивна і негативна поведінка;здійснюється регулярно.відбувається у стосунках, учасникияких мають неоднакову владу;ця поведінка є навмисною;ГОЛОВНІ КОМПОНЕНТИ БУЛІНГУ

Номер слайду 15

БУЛІНГ ЧИ ПІДДРАЖНЮВАННЯ?

Номер слайду 16

БУЛІНГЧИДРУЖНЄПІДДРАЖ-НЮВАННЯ?

Номер слайду 17

БУЛІНГ В УКРАЇНСЬКИХ ШКОЛАХ

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Гра «Камінь – ножиці – папір»

Номер слайду 22

Номер слайду 23

НАСЛІДКИ БУЛІНГУНавіть 1 випадок булінгу залишає глибокий емоційний шрам, що вимагає спеціальної роботи психолога. Розлади психіки У більшості випадків залишаються самотніми на все життя. Більше спіл-куються в соціальних мережах, ніж в реальному світі. Труднощіу взаєминах Результатом булінгу дуже часто бувають фізичні нездужання. Можливі розлади сну і переростання травми в психосоматику. Хвороби

Номер слайду 24

МЕТОДИ ПРИПИНЕННЯ БУЛІНГУРозмова. Вплив на агресора ззовні. Залучення авторитетного союзника.

Номер слайду 25

Номер слайду 26

ЯК ДІЯТИ ДИТИНІ - ЖЕРТВІ БУЛІНГУНЕ ЗАМОВЧУВАТИ СИТУАЦІЮ (розповісти батькам, вчителям, адміністрації навчального закладу або комусь з дорослих). ОСОБИСТО ПРОТИСТОЯТИ БУЛЕРУ (по можливості не піддаватися на провокації, не зважати на образи, так як відсутність відповідної реакції жертви призведе до того, що вона стане нецікавою булеру). ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ НА НАЦІОНАЛЬНУ ДИТЯЧУ «ГАРЯЧУ ЛІНІЮ» 0 800 500 225 772 (БЕЗКОШТОВНО). ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ ДО ПОЛІЦІЇ 102 (розповісти про ситуацію). ЗАТЕЛЕФОНУВАТИ ДО КОНТАКТ-ЦЕНТРУ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ 0 800 213 103 (БЕЗКОШТОВНО).

Номер слайду 27

Номер слайду 28

РУКА ДОПОМОГИУ кожного на парті є різнокольорова рука допомоги, напишіть на ній які способи боротьби з булінгом ви можете запропонувати?Не підтримувати тих, хто знущається, не погоджуєшся з тим, що відбувається. Якщо бачиш, що з когось насміхаються, допоможи йому вийти з цієї ситуації, покажи свою підтримку, скажи, що він чи вона не заслуговує на таке ставлення. Вітатися з жертвою булінгу, звернутися достарших по допомогу, не поширювати пліток, не підтримувати тих, хто ображає інших. Приклейте свої долоньки на плакат під назвою «ПОДОЛАЄМО БУЛІНГ РАЗОМ!».

Номер слайду 29

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЧИНЕННЯ БУЛІНГУ За вчинення булінгу (в залежності від самого діяння, його наслідків, віку булера) можуть наставати різні види відповідальності:матеріальну та моральну шкоду за діяння, вчинене дитиною у віці до 14 років, несуть батьки, які відшкодовують матеріальні збитки, завдані жертві діями булера, а також доведену у встановленому законом порядку моральну шкоду;до учня можуть також бути застосовані заходи педагогічного впливу, передбачені статутами відповідних навчальних закладів;якщо діяння підпадає під ознаки адміністративного правопорушення або злочину, то за його вчинення настає адміністративна та кримінальна відповідальність відповідно. Причому до таких видів відповідальності у різних випадках можуть притягуватися як діти, так і їх батьки.

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Було б набагато краще, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного. Були дружніми, толерантними, допомагали і підтримували один одного. Напишіть на серці те, що може допомогти іншій людині, зігріти їй душу (поділитися парасолькою під час дощу, притримати для когось двері). СЕРЦЕ ДОБРОТИСерце доброти!

Номер слайду 32

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Спробуйте бути хоч трохи добрішими – і ви побачите, що будете не в змозі зробити поганий вчинок. Конфуцій

Номер слайду 33

ДЯКУЮЗА УВАГУ!

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській областіАДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ(передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення)за дітей, віком до 16 років, відповідальність несуть батьки або особи, що їх замінюють (такі особи, як правило, притягуються до адміністративної відповідальності в порядку ст. 184 КУп. АП).у віці від 16 років до 18 років неповнолітній сам може притягуватися до адміністративної відповідальності в залежності від правопорушення (дрібне викрадення чужого майна (ст. 51 КУп. АП); дрібне хуліганство (ст. 173 КУп. АП); поширення неправдивих чуток (ст. 173-1 КУп. АП) тощо. КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ(передбачена Кримінальним кодексом України)у віці від 16 років до 18 років неповнолітній сам може притягуватися до кримінальної відповідальності в залежності від скоєного ним злочину.за деякі види злочинів, передбачені ст. 22 ККУ, неповнолітній може притягуватися з 14 років (умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження; зґвалтування; крадіжку тощо).до кримінальної відповідальності також можуть притягуватися батьки, опікуни чи піклувальники дитини (ст. 166 ККУ: злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування).

Номер слайду 36

ФОРМИ ПРОЯВУ БУЛІНГУсловесні образи, глузування, обзивання, погрози;образливі жести або дії;словесні та інтонаційні залякування;ігнорування, відмова від спілкування, бойкот;вимагання грошей, їжі, майна, псування речей;фізичне насилля, тобто дії, спрямовані на завдання болю чи тілесних ушкоджень (удари, штовхання, викручування рук, підніжки, побиття);приниження через гаджети (через смс з мобільних телефонів, електронні листи);приниження у соціальних мережах тощо.

Номер слайду 37

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області ФІЗИЧНИЙ БУЛІНГФізичне залякування, тобтоактивні дії, спрямовані на заподіяння фізичного болю та/аботілесних ушкоджень (дотики, штовхання, стусани, удари, побої,дії сексуального характеру тощо). Форми вияву:фізичне насильство (штовхання, підніжки зачіпання, стусани, ляпаси, побиття, нанесення тілесних ушкоджень тощо);сексуальний булінг (зйомки у роздягальні, сексуальні домагання тощо).

Номер слайду 38

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області ЕКОНОМІЧНИЙ БУЛІНГКрадіжки, пошкодження одягу та будь-яких інших речей жертви, вимагання грошей, цінностей, відбирання їжі, будь-якого майна жертви.

Номер слайду 39

ПСИХОЛОГІЧНИЙ БУЛІНГНасильство, пов’язане з дією на психіку, що завдає психологічнутравму, шляхом словесних образ або погроз, переслідування,залякування тощо, якими навмисно заподіюється вольовата емоційна невпевненість. Форми вияву:вербальний булінг;соціальний булінг;кібербулінг.

Номер слайду 40

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області ВЕРБАЛЬНИЙ БУЛІНГАктивні дії, спрямовані на завданняпсихологічної травми за допомогоюсловесних висловлювань, якими навмисно заподіюється емоційнаневпевненість (обзивання, глузування, залякування,жорстокі висловлювання, висловлювання, які принижують честь, гідність, якими ображається стать, раса, сексуальна орієнтація, погрози тощо).

Номер слайду 41

Регіоальний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області СОЦІАЛЬНИЙ БУЛІНГАктивні дії, які полягають у залякуванні з застосуваннямтактики ізоляції (ігнорування, відмова у спілкуванні, бойкот,розповсюдження пліток тощо). Такий вид булінгу спрямований на «соціальне видалення»жертви з колективу, переведення її у статус «білої ворони».

Номер слайду 42

Регіональний центр з наданнябезоплатної вторинноїправової допомоги у Херсонській області ЕЛЕКТРОННИЙ БУЛІНГ (КІБЕРБУЛІНГ)Активні дії, спрямовані на завдання психологічної травми шляхом приниження за допомогою мобільних телефонів, мережі Інтернет, інших електронних пристроїв (знімання на відео бійок чи інших принижень, цькування через соціальні мережі тощо).

Номер слайду 43

Як впоратись з ситуацією самостійно? Ігноруйте кривдника. Стримуйте гнів та злість. Не вступайте в бійку. Не соромтеся обговорювати. Використайте гумор.

Номер слайду 44

ФОРМИ ШКІЛЬНОГО БУЛІНГУсистематичні кепкування з будь-якого приводу (від національності до зовнішнього вигляду дитини);задирство;фізичні і психічні приниження;різного виду знущання;бойкот та ігнорування;псування особистих речей. та ін.

Номер слайду 45

Номер слайду 46