Туберкульоз (від лат. tuberculum — горбок), також Сухоти — інфекційна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом в різноманітних органах та тканинах (найчастіше у легенях) і поліморфною клінічною картиною. Туберкульоз (від лат. tuberculum — горбок), також Сухоти — інфекційна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом в різноманітних органах та тканинах іполіморфною клінічною картиною. Трапляється як серед людей, так і серед тварин. Його спричинюють різні види мікобактерій, частіше за все Mycobacterium tuberculosis. Найчастіше патологічний процес локалізується в легенях (легеневий туберкульоз), також може уражати інші органи тіла (позалегеневий туберкульоз) — мозкові оболони, нирки, печінка, кістки, шкіра тощо.
Мікобактерії туберкульозу… відносяться до сімейства променистих грибів, широко розповсюджених у природі; мають вигляд тонких, трохи вигнутих, паличок довжиною 0,8-5 мкм, товщиною 0,3-0,5 мкм; не утворюють спор і капсул; аероби, для їхнього нормального розвитку необхідний кисень; найважливішою їхньою особливістю є кислото-, спирто- і лугостійкість.
Актуальність2134561993 рік Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила туберкульоз «глобальною загрозою для здоров'я» 2006 рік Товариство подолання туберкульозу розробило Глобальний план подолання туберкульозу2014 рік на Генеральній Асамблеї ВООЗ прийнята «Стратегія подолання туберкульозу» (WHO End TB Strategy)Абсолютне число захворювань на туберкульоз зростає з 2005 року2007 рік Свазіленд став країною з найвищим припустимим рівнем захворюваності на туберкульоз: там було зареєстровано 1200 випадків захворювання на 100 000 осіб. Розпорядження КМУ від 27 листопада 2019 р. № 1415-р «Про схвалення Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року»7 Наказ МОЗ України від 25.02.2020 № 530 «Про затвердження стандартів охорони здоров’я при туберкульозі»
Актуальність108926 вересня 2018 р. у Нью-Йорку відбулася перша в історії Нарада високого рівня Генасамблеї ООН під назвою «Об’єднані для викорінення туберкульозу: заходи реагування на глобальну епідемію». Нарада продовжила роботу, розпочату на Міністерській конференції з ліквідації ТБ, що відбулася у Москві 16–17 листопада 2017 р. і завершилася прийняттям міністрами та іншими лідерами зі 120 країн зобов’язань високого рівня щодо прискорення прогресу у сфері ліквідації ТБ. У травні 2014 р. Всесвітня асамблея охорони здоров’я ухвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016–2035 рр. Головним завданням Стратегії є звільнення світу від туберкульозу із досягненням нульового рівня захворюваності й смертності, а жодна із постраждалих сімей не повинна мати катастрофічних витрат, пов’язаних із ТБ
Історія боротьби{E8 B1032 C-EA38-4 F05-BA0 D-38 AFFFC7 BED3}1895 ріквідкриття В. К. Рентгеном в Х-променів, що дало можливість проводити об'єктивну діагностику туберкульозу легенів, внутрішніх органів, костей і суглобів.1919 рік. Кальметт та Герен вивели ослаблений штам мікобактерії для вакцинації (вакцина БЦЖ). 1944 ріквідкриття стрептоміцину українським бактеріологом, уродженцем Вінницької обл., Соломоном Ваксманом. з 1954 рокув широку практику ввійшли ПАСК, ізоніазід, тибон.з 1967 рокупочато застосування найефективнішого протитуберкульозного препарату – ріфампіціну.style.colorfillcolorfill.typefill.on
Вторинний туберкульоз. Розвивається на тлі придбаного імунітету після перенесеної первинної інфекції. Реінфекція – повторне зараження людини, що раніше вже перенесла первинну інфекцію. Ознаки вторинного ТБ: велике ураження легенів, утворення каверн;наявність мікобактерії туберкульозу в мокротинні; ураження верхніх часток легенів; звичайна відсутність збільшення внутрішньо грудних лімфатичних вузлів.
контактний (через ушкоджену шкіру або слизові оболонки). Основне джерело інфекції – хворі легеневою формою туберкульозу, у мокротинні яких виявляють МБТ.аерогенний шлях - більше 95%: - повітряно-краплинний - повітряно-пиловий. Шляхи передачі туберкульозу:аліментарний (при вживанні не пастеризованого молока від хворих корів).
Лікування хворих на туберкульоз Вчасно почате та правильно проведене лікування хворого дозволяє:попередити інвалідність, можливі ускладнення, летальний результат.знизити масштаби поширення захворювання. Мета протитуберкульозної хіміотерапії: - лікування випадків туберкульозу та запобігання розвитку медикаментозної резистентності (стійкості) МБТ. БЦЖ (бацила Кальметта-Герена) - жива вакцина, призначена для захисту немовлят і дітей молодшого віку проти найбільш важких форм ТБ