1
Технологічна карта дистанційного уроку з біології
в синхронному режимі
вчителя біології
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №157
Харківської міської ради Харківської області
Торяник Діни Михайлівни
Тема уроку. Екологічні чинники та їхня класифікація
Клас: 11-А.
Мета:
навчальна – розширити поняття про екологічні чинники, дати їм
характеристику,
поглибити знання учнів про закономірності дії екологічних
чинників на живі організми
систематизувати знання щодо класифікації екологічних
чинників.
формувати в учнів уміння активно й послідовно відстоювати
власну точку зору, уміння знаходити переконливі аргументи
для її доведення;
розвивальна – розвивати цілеспрямованість, працелюбність, вміння
працювати в групах в діалоговому режимі,вдосконалювати
навички працювати з різними джерелами знань , вміння
порівнювати, аналізувати факти та систематизувати здобуту
інформацію;
виховна – виховувати свідоме, дбайливе та відповідальне ставлення
до природи, самостійність в роботі, впевненість у своїх силах
Завдання уроку:
1. Вивчити основні завдання та значення аутекологічних
досліджень
2. Вивчити та класифікувати екологічні чинники.
3. Розробити та надати рекомендації щодо дбайливого
ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom.
Обладнання: ноутбук з доступом до мережі Інтернет, інструкційні карти, ілюстрації до уроку.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні варіанти підручників, комп’ютерні навчальні системи (Zoom), презентації вчителя та учнів, відеоматеріали.
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, веб-сервіс «Google Classroom», месенджер Viber, електронна пошта, електронний журнал, електронні щоденники.
Організація спільної діяльності учнів у шкільному середовищі: відеоконференція, чат в Zoom, месенджер Viber, робота в групах.
Глосарій з теми дистанційного уроку:
екологічні чинники; абіотичні екологічні чинники; біотичні екологічні чинники; антропічні екологічні чинники; середовище існування; аутоекологія.
Список літератури й Інтернет-ресурсів:
Моя наука http://my.science.ua
Онлайн-курс «Автостопом по біології» https://cutt.ly/UyFq4s5
Добірка корисних онлайн-ресурсів «Біологія дистанційно» https://cutt.ly/wyFq6hD
- навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Біологія і екологія 10 – 11 клас Рівень стандарту. Затверджено наказом Міністерства освіти і науки України ( наказ №1407 від 23.10.2017 р.)
- http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programy.html
- Валерій Соболь. Біологія і екологія: підручник для 11 класу, рівень стандарту загальної середньої освіти. Кам’янець-Подільський «Абетка» 2019.
https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.htm
- наказ Міністерства освіти і науки України від 21.08.2018 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти»;
- https://osvita.ua/school/estimation/2422/
- лист Міністерства освіти і науки України від 11.08.2020 №1/9 – 430 « Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році»;
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Admin/Мои%20документы/5f4caed10f675968632995%20(1).pdf
№ з/п |
Етап уроку |
Хід уроку |
Додаткові матеріали до уроку, електронні освітні ресурси
|
І |
Організація класу |
1. Привітання. Елемент тренінгу «Електричний струм». 2. Повторення правил роботи в ZOOM. |
- ілюстрації до уроку; - інструкція щодо роботи в ZOOM; https://vseosvita.ua/library/instrukcia-sodo-roboti-v-programi-zoom-stvorenna-onlajn-konferencii-onlajn-urokiv-236091.html - налаштування на позитивний настрій; - покликання на інструкцію в Google Classroom.
|
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
1. Гра «Мозаїка».
2. Фронтальне Опитування.
а) дайте визначення висловлюванню: "Берегти природу – значить берегти життя"; б) обгрунтуйте твердження про необхідність знань екологічних закономірностей для розуміння природи й сучасних технологій. |
- робота з фото в ZOOM; (приклади живої, неживої природи та діяльності людини).
Робота в ZOOM.
|
ІІІ |
Повідомлення теми, мети й завдань уроку |
1. Визначення теми уроку. 2. Оголошення мети й завдань уроку. |
- фото таблиць, предметні карти.
|
ІV |
Мотивація навчальної діяльності |
1.Вправа «Індикатор успіху». 2.Як пояснити явище вимирання тварин, зникнення рослин?
|
Відправлення зірочок у ZOOM - проблемне питання; - фото вимерлих тварин http://mapme.club/poradi/9821-video-10-tvarin-yaki-vimerli-z-vini-lyudini.html
|
V |
Сприймання та усвідомлення учнями фактичного матеріалу |
1.Технологія «Мозковий штурм» Пояснення ланцюжка: (чинники-середовища - реакції організмів- механізми адаптації). 2. Технологія «Асоціативний кущ» (робота у групах с визначенням чинників та взаємозв’язків їх класифікація). 3.Фізкультхвилина.
4. Звітування про роботу груп: І група «Абіотичні чинники».
ІІ група «Біотичні чинники».
III група «Антропічні чинники». 5.Оцінювання роботи учнів. |
- презентації учнів; https://naurok.com.ua/ekologichni-chinniki-ta-hnya-klasifikaciya-140650.html - покликання на відео -веб-сервіс «Google Classroom»; - месенджер Viber;
- електронний журнал; - «Біологія дистанційно»; https://cutt.ly/wyFq6hD
- презентація учнів; https://ppt-online.org/99899 https://www.youtube.com/watch?v=Jl-L-zHQP2A
- презентація учнів https://svitppt.com.ua/biologiya/roslina-ta-abiotichni-faktori.html
- презентація учнів https://vseosvita.ua/library/vpliv-ta-znacenna-bioticnih-faktoriv-v-evolucii-38577.html
- презентація учнів https://ppt-online.org/440658 веб-сервіс «Google Classroom»; - месенджер Viber; - електронна пошта (toranikdina@gmail.com); - електронний журнал Classroom; - електронні щоденники; |
VI |
Рефлексія |
Розробка рекомендацій щодо дбайливого ставлення до природи |
- презентація вчителя (Пункт 6: "Збереження різноманіття") https://www.irf.ua/wp-content/uploads/2019/12/baseline-research_report_publishing-dec-2019.pdf - інструкційні карти; - « Моя наука» Електронний ресурс. http://my.science.ua
- використання чату в ZOOM; - покликання на інструкцію в Google Classroom; - месенджер Viber; - критерії оцінювання навчальних досягнень учнів; - електронний журнал. |
VIІ |
Підсумки уроку |
Вправа «Перестрілка запитань» (кожна група готує по 3 запитання з теми). |
- відправлення смайлів в ZOOM |
VІІІ |
Домащнє завдання |
Завдання в асинхронному режимі: - повторити основні поняття й терміни; - створити презентацію. |
- покликання на домашнє завдання в Google Classroom. |
Пропонуємо до уваги вчителів біологічні інтернет-ресурси:
Вчені-лауреати Нобелівської премії/ [Електронний ресурс.] http://nobelprize.org.
Моя наука/ [Електронний ресурс.] http://my.science.ua.
Цікаві біологічні статті/ [Електронний ресурс.] http://www.naturalist.if.ua/.
Онлайн-курс «Автостопом по біології»/ [Електронний ресурс.] https://cutt.ly/UyFq4s5 .
Добірка корисних онлайн-ресурсів «Біологія дистанційно»/ [Електронний ресурс.] – https://cutt.ly/wyFq6hD .
3D Human Anatomy/ [Електронний ресурс.] – http://www.3dscience.com/
Microbiology Online/ [Електронний ресурс.] http://microbiologyonline.org.
Технологічна карта дистанційного уроку з біології
в синхронному режимі
вчителя біології
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №157
Харківської міської ради Харківської області
Торяник Діни Михайлівни
Тема уроку. Опорно-рухова система хребетних тварин тварин
Клас: 7 - В.
Мета:
навчальна – розширити поняття про екологічні чинники, дати їм
характеристику,
поглибити знання учнів про закономірності дії екологічних
чинників на живі організми
систематизувати знання щодо класифікації екологічних
чинників.
формувати в учнів уміння активно й послідовно відстоювати
власну точку зору, уміння знаходити переконливі аргументи
для її доведення;
розвивальна – розвивати цілеспрямованість, працелюбність, вміння
працювати в групах в діалоговому режимі,вдосконалювати
навички працювати з різними джерелами знань , вміння
порівнювати, аналізувати факти та систематизувати здобуту
інформацію;
виховна – виховувати свідоме, дбайливе та відповідальне ставлення
до природи, самостійність в роботі, впевненість у своїх силах
Завдання уроку:
1. Вивчити основні завдання та значення аутекологічних
досліджень
2. Вивчити та класифікувати екологічні чинники.
3. Розробити та надати рекомендації щодо дбайливого
ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: онлайн-конференція на платформі Zoom.
Обладнання: ноутбук з доступом до мережі Інтернет, інструкційні карти, ілюстрації до уроку.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні варіанти підручників, комп’ютерні навчальні системи (Zoom), презентації вчителя та учнів, відеоматеріали.
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Zoom, чат, обмін приватними повідомленнями, веб-сервіс «Google Classroom», месенджер Viber, електронна пошта, електронний журнал, електронні щоденники.
Організація спільної діяльності учнів у шкільному середовищі: відеоконференція, чат в Zoom, месенджер Viber, робота в групах.
Глосарій з теми дистанційного уроку:
екологічні чинники; абіотичні екологічні чинники; біотичні екологічні чинники; антропічні екологічні чинники; середовище існування; аутоекологія.
Список літератури й Інтернет-ресурсів:
Моя наука http://my.science.ua
Онлайн-курс «Автостопом по біології» https://cutt.ly/UyFq4s5
Добірка корисних онлайн-ресурсів «Біологія дистанційно» https://cutt.ly/wyFq6hD
- навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Біологія і екологія 10 – 11 клас Рівень стандарту. Затверджено наказом Міністерства освіти і науки України ( наказ №1407 від 23.10.2017 р.)
- http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programy.html
- Валерій Соболь. Біологія і екологія: підручник для 11 класу, рівень стандарту загальної середньої освіти. Кам’янець-Подільський «Абетка» 2019.
https://pidruchnyk.com.ua/1244-biologi-11-klas-sobol.htm
- наказ Міністерства освіти і науки України від 21.08.2018 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти»;
- https://osvita.ua/school/estimation/2422/
- лист Міністерства освіти і науки України від 11.08.2020 №1/9 – 430 « Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році»;
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Admin/Мои%20документы/5f4caed10f675968632995%20(1).pdf
№ з/п |
Етап уроку |
Хід уроку |
Додаткові матеріали до уроку, електронні освітні ресурси
|
І |
Організація класу |
1. Привітання. Елемент тренінгу «Електричний струм». 2. Повторення правил роботи в ZOOM. |
- ілюстрації до уроку; - інструкція щодо роботи в ZOOM; https://vseosvita.ua/library/instrukcia-sodo-roboti-v-programi-zoom-stvorenna-onlajn-konferencii-onlajn-urokiv-236091.html - налаштування на позитивний настрій; - покликання на інструкцію в Google Classroom.
|
ІІ |
Актуалізація опорних знань учнів |
1. Гра «Мозаїка». (розподілити дані фото за трьома групами)
2. Фронтальне Опитування.
а) дайте визначення висловлюванню: "Берегти природу – значить берегти життя"; б) обгрунтуйте твердження про необхідність знань екологічних закономірностей для розуміння природи й сучасних технологій. |
- робота з фото в ZOOM; (приклади живої, неживої природи та діяльності людини).
Робота в ZOOM.
|
ІІІ |
Повідомлення теми, мети й завдань уроку |
1. Визначення теми уроку. 2. Оголошення мети й завдань уроку. |
- фото таблиць, предметні карти.
|
ІV |
Мотивація навчальної діяльності |
1.Вправа «Індикатор успіху». 2.Як пояснити явище вимирання тварин, зникнення рослин?
|
Відправлення зірочок у ZOOM - проблемне питання; - фото вимерлих тварин http://mapme.club/poradi/9821-video-10-tvarin-yaki-vimerli-z-vini-lyudini.html
|
V |
Сприймання та усвідомлення учнями фактичного матеріалу |
1.Технологія «Мозковий штурм» Пояснення ланцюжка: (чинники-середовища - реакції організмів- механізми адаптації). 2. Технологія «Асоціативний кущ» (робота у групах с визначенням чинників та взаємозв’язків їх класифікація). 3.Фізкультхвилина.
4. Звітування про роботу груп: І група «Абіотичні чинники».
ІІ група «Біотичні чинники».
III група «Антропічні чинники». 5.Оцінювання роботи учнів. |
- презентації учнів; https://naurok.com.ua/ekologichni-chinniki-ta-hnya-klasifikaciya-140650.html - покликання на відео -веб-сервіс «Google Classroom»; - месенджер Viber;
- електронний журнал; - «Біологія дистанційно»; https://cutt.ly/wyFq6hD
- презентація учнів; https://ppt-online.org/99899 https://www.youtube.com/watch?v=Jl-L-zHQP2A
- презентація учнів https://svitppt.com.ua/biologiya/roslina-ta-abiotichni-faktori.html
- презентація учнів https://vseosvita.ua/library/vpliv-ta-znacenna-bioticnih-faktoriv-v-evolucii-38577.html
- презентація учнів https://ppt-online.org/440658 веб-сервіс «Google Classroom»; - месенджер Viber; - електронна пошта (toranikdina@gmail.com); - електронний журнал Classroom; - електронні щоденники; |
VI |
Рефлексія |
Розробка рекомендацій щодо дбайливого ставлення до природи |
- презентація вчителя (Пункт 6: "Збереження різноманіття") https://www.irf.ua/wp-content/uploads/2019/12/baseline-research_report_publishing-dec-2019.pdf - інструкційні карти; - « Моя наука» Електронний ресурс. http://my.science.ua
- використання чату в ZOOM; - покликання на інструкцію в Google Classroom; - месенджер Viber; - критерії оцінювання навчальних досягнень учнів; - електронний журнал. |
VIІ |
Підсумки уроку |
Вправа «Перестрілка запитань» (кожна група готує по 3 запитання з теми). |
- відправлення смайлів в ZOOM |
VІІІ |
Домащнє завдання |
Завдання в асинхронному режимі: - повторити основні поняття й терміни; - створити презентацію. |
- покликання на домашнє завдання в Google Classroom. |
Пропонуємо до уваги вчителів біологічні інтернет-ресурси:
Вчені-лауреати Нобелівської премії/ [Електронний ресурс.] http://nobelprize.org.
Моя наука/ [Електронний ресурс.] http://my.science.ua.
Цікаві біологічні статті/ [Електронний ресурс.] http://www.naturalist.if.ua/.
Онлайн-курс «Автостопом по біології»/ [Електронний ресурс.] https://cutt.ly/UyFq4s5 .
Добірка корисних онлайн-ресурсів «Біологія дистанційно»/ [Електронний ресурс.] – https://cutt.ly/wyFq6hD .
3D Human Anatomy/ [Електронний ресурс.] – http://www.3dscience.com/
Microbiology Online/ [Електронний ресурс.] http://microbiologyonline.org.